Inspirace
Jak zorganizovat šatnu? Jednoduše!
Jen málokomu postačí malá skříň. Ideální jsou ty velké, do kterých se toho hodně vejde, anebo ideálně prostorná šatna. Jak ji zorganizovat, aby byla přehledná a zároveň nám dobře sloužila?
Pěkně do sloupu
Ideální v šatně je sloupový systém, který je přehledný a efektivní. Je složen z nosné konstrukce, na kterou můžeme umístit zásuvky, proutěné koše a další police. Tento systém se skvěle hodí i do malých šatních skříní, protože ušetří mnoho místa. Zvolit můžeme jednosloupový systém, který je jednodušší, a proto mu nesmíte moc nakládat. Pokud zvolíte dvousloupový systém, můžete si dopřát hlubší prostor. Tento systém zároveň snese i více zatížení.
Dobře rozmyslete vnitřní uspořádání
To, jak uvnitř uspořádáte skříň, by mělo záležet především na vašich potřebách. Obecně platí pravidlo, že zásuvky, zvláště ty, které můžeme vysunout celé, napomáhají udržovat větší pořádek i přehled. K tomu napomohou i všechny pořadače, jako jsou držák kravat, pásků, kalhot apod. Nezapomeňte na vnitřní světlo, díky kterému budete mít opravdu doýrá přehled v uzavřeném prostoru.
Obecná pravidla, která by se neměla opomíjet
I přes to, že se v nápadech meze nekladou a každý si může sestavit šatnu tak, jak chce, existuje pár obecných pravidel, která pokud dodržíme, budeme mít nejen větší přehled, ale zároveň nebudeme mít s uskladňováním oblečení tolik práce!
- Police, které jsou umístěny v nejhornější části, zaplňte náhradním povlečením a prostěradly, přes zimu letním oblečením a přes léto naopak zimním oblečením. Zkrátka vším, co nebudete vytahovat každý den. Koho by bavilo každý den lézt po výškách?
- Průměrně vysoký člověk dosáhne do výšky zhruba 210 cm. A do této výšky by se měly umísťovat takové věci, které budeme opravdu každý den využívat. Nejběžnější oblečení, které nosíte nejčastěji umísťujte zhruba ve výšce očí, až stehen, abyste i pro každodenní kalhoty nemuseli natahovat ruce, nebo se naopak pořád shýbat.
- V dolní části je vhodné umístit sezónní boty, nebo ty boty, které nenosíme stále a nejsou v botníku u hlavního vchodu. Do dolní části skříně se hodí umístit těžší věci, u kterých nehrozí pád.
- Tyč, na které jsou zavěšené šaty, halenky, košile, nebo saka by měly být umístěné ve výšce očí a hlavy – tedy v rozmezí 150 – 150 cm.
- Nepodceňujte ani hloubku, která by měla být širší, než je ramínko, tedy minimálně 60 centimetrů tak, aby se oblečení nemačkalo.
- Police a zásuvky na svetry a trička by měly disponovat hloubkou zhruba 40 cm.
Využijte veškerý prostor
Pokud nemáte možnost pořídit si tak velkou šatnu, aby každý kousek oblečení měl své místo, pak budete muset šetřit místem, jak nejvíce to půjde. Pořiďte si například dvoupatrová ramínka, na které nejdříve pověsíte kalhoty složené napůl a na horní část klasicky košili nebo sako. Tímto zabijete dvě mouchy jednou ranou a oblečení se vám nijak nepomačká. Pokud máte možnost a můžete si dopřát hlubší police, využijte toho! Na jednu polici se vám bez problému vejdou dva komínky oblečení. Dopředu však nezapomeňte dát takové, které nosíte častěji, zbytečné vysunutí předního oblečení kvůli zadní hromadě by vás rychle omrzelo.
Průhlednost pro větší přehlednost
Při několika zásuvkách nad sebou je třeba mít přehled o každé věci, jenže pokud jsou zásuvky umístěny nahoře, nebude nikoho bavit lézt do výšek a dívat se, kde co je uloženo. Pro tyto případy je nejlepším řešením pořídit několik průhledných zásuvek. Nemusí být ani ve výšce. Každý ocení, aby viděl přímo dovnitř, aniž by zásuvku musel vysouvat. Hodit se bude i proutěný košík, do kterého můžete umístit čepic, nebo šály, které otvory nepropadnou.
A nakonec několik rad
- Šatnu je důležité větrat.
- Nezapomínejte ani na pravidelný úklid.
- Skvěle v šatní místnosti poslouží zrcadlové dveře, případně velké zrcadlo, ve které uvidíte celou svoji postavu.
- Pořiďte do šatny vhodné osvětlení, které nezkresluje.
- Osvětlení je vhodné umístit i dovnitř skříně, například LED páskami.
- V šatně nesušte vyprané prádlo, kvůli nadměrné vlhkosti.
Rozměry, které se rozhodně budou hodit
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login