Inspirace
Znáte léčivé pokojovky, které napomůžou k rychlejšímu vyléčení rýmy, angíny, oparů či popálenin?
V dnešní době klademe stále větší důraz na naše zdraví a není to pouze současnou situací. Přestože se najdou i jedovaté pokojové rostliny, jsou i takové druhy, které jsou léčivé a tělu prospěšné. Díky nim tak můžete ušetřit za přípravky z lékárny a navíc si dozdobíte byt zelení. Které to jsou a jak léčí?
Tlustice
Tlustici řadíme mezi malé keřovité rostlinky, které během pár let vytvoří hrubé kmínky. Na nich rostou silné, ale přesto malé listy, které jsou léčivé. Jejich šťáva pomáhá při kloubní artróze, ale léčí také opary nebo afty v ústní dutině. Značně urychluje také hojení popálenin a pomáhá k vymizení strií. Šťávou tak stačí požadované místo několikrát denně potřít. Nutno podotknout, že jedovatá je pro naše čtyřnohé členy rodiny.
Gotu kola
Léčivá rostlina gotu kola pochází z Číny, ale bez problému ji lze pěstovat i v našich domácnostech. Na první pohled připomíná běžnou převislou pokojovou rostlinu, až na ten rozdíl, že její listy a výhonky působí jako prevence proti Alzheimerově chorobě, zapomnětlivosti, či demenci. Má blahodárné účinky na lidský nervový systém a podporuje soustředění. Dokáže snižovat napětí v organismu, stres i riziko možného nádoru. Hojí popáleniny, jizvy a kůži dodává pružnost.
Aloe vera
Tuto rostlinu zná asi každý z nás a mezi léčivými rostlinami se řadí na první příčky. Nejenže její pěstování zvládne každý, ale její blahodárný účinek je opravdu k nezaplacení. Přestože řada produktů na trhu obsahuje výtažek z Aloe vera, je ideální ji mít doma po ruce. Šťáva z z čerstvě nařezaných listů má skvělé účinky na celé tělo, kůži, i vlasy a výčet jejích léčivých účinků je opravdu nespočitatelný. Mezi hlavní patří čištění střev, léčba rýmy, léčba střevních obtíží, regenerace cév, hojení ran, popálenin, léčba hemeroidů, či vředů. Léčí vyrážky, kožní problémy a lze ji používat také při masáži.
Hybridní baterie do koupelny: Rychle a hygienicky
Kalísie
Kasílie není složitá na pěstování a na trhu lze sehnat dva druhy. První z nich je kalísie voňavá, která pomáhá léčit zánětlivé choroby, ale zmírňuje také alergické reakce. Podporuje léčbu rakoviny, cukrovky, ale i kožních ekzémů. Pro léčení je ideální zvolit výhonky, ale k zahození nejsou ani listy, které lze přidat třeba do salátu. Druhou odrůdou je kalísie plazivá, která má pozitivní účinky na čtyřnohé mazlíčky a podporuje zvířecí imunitní systém.
Mučenka
Také mučenka je velmi oblíbenou léčivou rostlinou. Má ráda teplo, proto si potrpí na místnost, kde je větší teplota. Na běžné pěstování však není nijak náročná. Výtažek z mučenky působí na lidské tělo uklidňujícím způsobem, zbavuje úzkosti a zlepšuje kvalitu spánku. Rostlina v sobě obsahuje látky, které se využívají pro výrobu homeopatik a skvěle působí na nervový systém.
Angínovník
Stále oblíbenější pokojovkou je angínovník pocházející z Asie. V létě kvete nádhernými květy a po odkvětu mají léčivé účinky její listy. Konečky listů jsou vhodné pro léčbu angíny, bolesti v krku, při dráždivém kašli nebo při onemocnění hlasivek. Listy angínovníku stačí 6x denně žvýkat po dobu 30 sekund a nikdy je nepolykat.
Rýmovník
Další léčivou pokojovkou je rýmovník, který dokonale pomáhá během nachlazení, a to nejen v zimě. Listy této rostlinky srolujte do nosu nebo k nim dlouze čichejte. Rýmu tak vyléčí rychleji, nebo alespoň zmírní její průběh. Co se týče pěstování, pak rýmovník není nijak náročný. Pokud ho máte doma hodně, můžete si vyrobit i chutný sirup jako prevenci.
Fotogalerie:
Dokonalá sestava do kuchyně: Černý dřez i černá baterie
You must be logged in to post a comment Login