Inspirace

Známé i neobvyklé tradice, které dělají Vánoce nezapomenutelné

Od   | 

S vánočními svátky se pojí také řada nejrůznějších tradic a každý rodina dodržuje jiné a také každý má jiné oblíbené a ty předává dalším generacím. Jaké jsou ty tradiční a na které už se dávno zapomnělo, nebo zkrátka nejsou tolik známé?

Osvěžte si známe i ty zapomenuté tradice
Zdroj: Pexels

Tradice, které asi každý zná

Tyto tradice zná každý, ale přesto si je můžeme trochu oprášit a připomenout.

Házení střevícem

Tento zvyk se týká slečen, které jsou nezadané a mají nejvyšší čas na vdavky. Po večeři si dívka stoupne zády ke dveřím s botou v pravé ruce a tu následně hodí za sebe. Pokud špička boty směřuje ven, čeká ji svatba a odchod z domu. V opačném případě se prozatím ženicha nedočká

Půst 

Během Štědrého dne by neměl nikdo jíst až do štědrovečerní večeře. Říká se že tomu, kdo vydrží nejíst, se objeví zlaté prasátko. To charakterizuje bohatství a peníze. Někdo dodržuje i takový zvyk, že se během Štědrého dne může jíst všechno, kromě masa. 

Nejíst bychom měli až do večeře.
Zdroj: Moebelix

Sudý počet

Na Štědrý den bychom měli mít prostřeno pro sudý počet strávníků. Tento zvyk nám totiž říká, že smrtka se prochází při večeři mezi domy a rodinami. Tam, kde je prostřeno pro lichý počet lidí, se brzy vrátí a srovná rodinu na sudý počet. Zároveň bychom ale měli prostřít o jednoho více v případě náhodného kolemjdoucího.

Pozor na úklid

Na Štědrý den rozhodně neperte, ani nevěste prádlo. Praní prádla značí smůlu a věšení na sušáku věstí oběšení někoho v rodině. Hospodáři také nečistí chlévy a stáje, aby dobytek nekulhal. D8le také nic nešijte, ani nepleťte – vaši práci by do druhého dne mohly zničit myši.

Šupina z kapra

Ten, kdo večeří kapra většinou schová usušené šupiny pod talíř všem hostům. Traduje se, že kapří šupina zajistí rodině dostatek peněz. Pokud si navíc šupiny přidáte mezi mince do peněženky, budou se peníze u vás zdržovat.

Smažený kapr na sváteční tabuli má svou tradici až od druhé poloviny 20. století. Zdroj: Pixabay

Pouštění lodiček

Pouštění lodiček milují nejen děti. Stačí do půlek skořápek z vlašských ořechů připevnit malou svíčku a lodičky pustit v nádobě s vodou. Toho, komu lodička vydrží dlouho hořet a plavat čeká dlouhý život. A pokud se lodičky drží pospolu, bude i rodina stále spolu.

Pouštění lodiček je tradice, která se dochovala dodnes. Zdroj: Canstockphoto

Od večeře nevstávat

Tato pověra říká, že se nesmí nikdo zvednout od stolu při večeři, dokud všichni nedojí. Pokud by se tato tradice porušila, mohlo by to znamenat, že se v příštím roce rodina nesejde ve stejném počtu. Jediný, kdo od stolu může průběžně vstávat je hospodyňka.

A které jsou ty méně známé?

Tyto tradice dodržovali naši předci a jsou tak téměř zapomenuty. 

Mazání medem

Tato tradice byla velmi oblíbená za dob našich babiček. Na Štědrý den si namažete tváře medem. Díky tomu vás tak budou mít lidé celý následující rok rády a budou na vás milí.

Louskání ořechů

Na tento zvyk se také už zapomíná, což je velká škoda. Celá rodina si sedne ke stolu, vezme si vlašský ořech a rozlouskne ho. Ten, kdo bude mít jadérko pěkné, bude celý následující rok zdraví. Naopak scvrknuté, nebo černé jádro značí smutek.

Lidé v minulosti drželi mnoho tradic. Některé se dochovaly dodnes. Zdroj: Freepik

Žádné dluhy a obmotání provazem

Na Štědrý den bychom neměli mít nic zapůjčeného a nemělo by se nikomu nic dlužit. Pokud si od někoho na Štědrý den něco půjčíte, čeká vás smůla a neštěstí celý rok. Kromě toho je ale zapomenutou tradicí i omotání stolu provazem při štědrovečerní večeři. Traduje se, že provaz zajistí soudržnost rodiny. Pod stůl navíc položte sekyru a ten, kdo na ni před prvním soustem položí bosou nohu, se bude těšit pevnému zdraví. 

Mytí v potoce

Chcete být stále zdraví a svěží? Pak se hned při svítání na Štědrý den vydejte k nejbližšímu potoku a opláchněte si obličej ledovou vodou z potoka. V následujícím roce budete zdraví.

Zakopané kosti

Abyste zabránili krtkům na zahradě, posbírejte během večeře kosti z kapra a ty poté zakopejte na nejrůznějších místech na zahradě. Tato pověra říká, že se krtek o kosti popíchá a už se neobjeví. 

Zdroj: primaliving.cz, Zvyky a tradice


You must be logged in to post a comment Login