Rady a tipy
Změna dodavatele elektřiny a sjednání nové smlouvy. Jak na to?
Uvažujete o změně dodavatele elektřiny? Takovému kroku se vyplatí věnovat zvýšenou pozornost, abyste vybrali vhodnou nabídku a neplatili více než doposud. Víte, jak odejít od jednoho dodavatele k druhému, co všechno si připravit a kdy za změnu musíte zaplatit?
Dodavatele energií můžete měnit dle libosti
Od koho chcete odebírat energie, je jen na vás. Důležité je vědět, kdy za změnu zaplatíte a kdy ne. Podle energetického zákona je vždy bezplatná, ovšem pokud smlouvu uzavíráte přes zprostředkovatele, možná po vás bude chtít nějaký poplatek za zprostředkování. S ukončením vztahu také mohou být spojené nějaké sankce. To většinou v případě, kdy předčasně vypovíte smlouvu na dobu určitou. Než přejdete k jinému dodavateli, zjistěte si, zda to pro vás v tuto chvíli nebude spíš nevýhodné a nehrozí vám nějaká platební povinnost.
Od smlouvy máte právo odstoupit také v případě, kdy vám dodavatel energií zvýší její cenu, případně došlo ke změně jiných smluvních podmínek. Toto se nevztahuje na zvýšení regulované složky ceny, daní a poplatků.
Co a kde řešit, než podepíšete novou smlouvu?
Podrobný návod k tomu, jak při změně postupovat a na co si dát pozor najdete na stránkách Energetického regulačního úřadu. Tam si na kalkulačce můžete i porovnat ceny. Nejdůležitější ze všeho je porovnání cenových nabídek dodavatelů. To můžete na zmíněných stránkách nebo v různých srovnávačích na internetu, přes které jde pak i všechno vyřídit. Důležité jsou samozřejmě ceny, proto tu změnu pravděpodobně děláte, ale pozornost věnujte i obchodním podmínkám, době trvání smlouvy, výpovědní lhůtě, sankcím a poplatkům, všem cenovým podmínkám a také vašim právům a povinnostem. Nezapomeňte se ptát a přečíst všechno skutečně pečlivě. I když je to hodně čtení, a ne úplně záživné, vyplatí se.
Samotnou změnu dodavatele už dnes ve většině případů vyřídíte online nebo po telefonu. Zajít samozřejmě můžete i na pobočku, případně existují různé alternativní možnosti, například k vám přijede zástupce firmy až domů. Samotná změna probíhá přes operátora trhu, kam zadávají požadavky různé zadavatelé. Vy jim jen musíte dát k tomu kroku plnou moc. Smlouvu můžete vypovědět nebo od ní odstoupit sami, na internetu najdete nejrůznější vzory výpovědí a mívají je na svých stránkách i různé poskytovatelé, případně přenechat tento krok na nově vybraném dodavateli, opět na základě plné moci.
Jednáte s dodavatelem? Najděte si na něj reference od jiných lidí. Můžete tak zjistit, jak si skutečně stojí a zda o něm není známo, že má problémy s různými nekalými praktikami. Ještě více prověřujte zprostředkovatele. Od července 2022 existuje u Energetického regulačního úřadu jejich registr. Pokud tam ten váš nebude, je možné, že o registraci nepožádal a vykonává práci nelegálně. S tím souvisí i další krok. Pokud vám takto někdo něco nabízí, i kdyby třeba zazvonil u vás doma, nepodepisujte nic bez toho, abyste si daného člověka nebo firmu, kterou zastupuje, prověřili. Nenechte se do ničeho natlačit, i když je jejich rétorika někdy až agresivní.
Výpověď smlouvy a co si k tomu připravit
Ke změně dodavatele elektřiny si připravte číslo elektroměru. K tomu se vážou dvě čísla a jde o EAN kód, tedy kód odběrného místa a výrobní číslo elektroměru. Mějte při ruce obě. Najdete je na faktuře či smlouvě se stávajícím dodavatelem. Pokud nemůžete najít, budou i na samotném měřáku. Samozřejmostí jsou pak vaše údaje a adresa odběrného místa. Nevíte si rady? Zavolejte na zákaznickou linku nového poskytovatele. Určitě vám rádi pomohou a provedou vás. Koneckonců si rovnou ověříte ochotu a způsob komunikace, který vás v budoucnu čeká.
Je možné, že po podání výpovědi se vám ozve stávající dodavatel s retenční nabídkou, kdy vám nabídnu lepší cenu za energie, aby si vás jako zákazníka udržel. Obvykle se zajímají o novou nabídku a pokud je to možné, nabídnou vám ještě o něco výhodnější. Jen pozor na to, že tento krok je často spojen s horšími podmínkami smlouvy nebo je uzavřena na dobu určitou.
Kde připraví a zároveň zrealizují návrh osvětlení?
Na co si dát při takové změně pozor?
Změna dodavatele není okamžitá, pokud vám zrovna neskončila smlouva. Obvykle jde o několik měsíců, přičemž u smlouvy na dobu neurčitou jsou to maximálně 3 měsíce a vypovědět ji můžete kdykoliv. Z hlediska operátora trhu trvá změna dodavatele pouze 10 dní. U smlouvy na dobu určitou je to trochu složitější. Často ji nelze vypovědět vůbec, dokud neskončí sjednaná lhůta, případně až po zaplacení vysoké smluvní pokuty.
Smlouva, která by vás měla zajímat a která je pro vás směrodatná, je ta s názvem Smlouva o sdružených službách dodávky elektřiny. Její součástí jsou i obchodní podmínky a ceník a k ní se upisujete. Ač vám bylo po telefonu nebo do e-mailu napsáno cokoliv, vždy pečlivě prostudujte právě tento dokument.
Víte, z čeho se skládá cena elektřiny?
Ze dvou složek:
- Regulovaná složka: tu určuje Energetický regulační úřad a patří do ní poplatek za distribuci, jistič, za operátora, systémové služby a daň z elektřiny. Na této složce nelze ušetřit a poskytovatel vám na ní neposkytne žádnou slevu. Je pevně daná a pro všechny.
- Neregulovaná složka: do ní řadíme poplatky za dodávku elektřiny a dodavatelé si ji určují sami. Když máte fixaci, nemohou vám ji po tuto dobu měnit, jinak to lze libovolně po celý rok. Což jsme si ostatně v minulých měsících měli možnost ověřit. Právě u této neregulované ceny se dá ušetřit, protože dodavatelé mají různé strategie nákupu a různé možnosti.
Jak změnit dodavatele elektřiny ve zkratce?
Jednoduše. Nejdříve si porovnejte jednotlivé nabídky mezi s sebou. K tomu využijte ERÚ nebo některý ze srovnávačů na internetu. Pokud chcete, můžete využít i služeb zprostředkovatele. Následuje kontaktování vybraného poskytovatele. Obvykle stačí jen vyplnit formulář a oni vám zavolají sami. Připravte si potřebné dokumenty, sepište plnou moc, dobře si přečtěte smlouvu a všechny podmínky. Pak už jen následuje čekání na to, až se změna projeví. A nezapomeňte. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, ověřte si, zda a v jaké výši platíte případné sankce. Jakmile proběhnou úkony nutné ke změně, zahajuje dodávku energie váš nový dodavatel. O tom byste samozřejmě měli být informováni, včetně data, kdy k tomu přesně dojde. Vhodné je pak ještě příslušnému provozovateli distribuční soustavy poslat samoodečet (do pěti pracovních dnů od změny). Poté dostanete domů konečné vyúčtování a vaše závazky ke starému poskytovateli budou uzavřené.
Výdaje za elektřinu patří k největším položkám, které musí lidé zaplatit. Naštěstí existuje spousta možností, jak lze šetřit a jednou z nich je i změna dodavatele na někoho výhodnějšího. Začněte kontrolním samoodečtem elektřiny a pak začněte zvažovat, zda nenastala chvíle pro změnu.
Zdroje info: Energetický regulační úřad, portal.gov.cz
Jak na nový rozvod svítidel, aniž byste museli sekat do zdi?
You must be logged in to post a comment Login