Inspirace
Zkraťte si čekání na jaro domácím pěstováním bylinek
Příjemná vůně bylinek a co teprve ta chuť! Ani v zimním období se radosti z dochucování pokrmů čerstvými bylinkami nemusíte vzdát. Na jejich pěstování v teple domova není nic složitého, naopak.
Vše, co budete potřebovat, spočítáte na prstech jedné ruky. Rozhodně by vám neměly chybět vhodné mobilní nádoby, například truhlíky, květináče nebo sadbovače. Kromě toho potřebují rostlinky také pravidelnou zálivku a dostatek světla, v tomto případě mohou posloužit i speciální lampy či zářivky pro podporu růstu. A nakonec bylinky, ty si můžete vypěstovat ze semen, nebo si již předpěstované pohodlně zakoupit. V bytě se bude dařit petrželce, majoránce, bazalce, koriandru, mátě, meduňce, levanduli, rozmarýnu, tymiánu, řeřiše, pažitce, šalvěji nebo třeba saturejce.
Pěstování ze semen
Únor a následující březen jsou vhodnými měsíci pro výsev semen bylinek, zejména jestliže je plánujete na jaře vysadit na zahradu, nebo zkrátka pokud si chcete jejich pěstování užít déle. Vysévat je můžete rovnou do větších květináčů či truhlíků – ušetříte si jedno přesazení, kterému se při pěstovaní v malých sadbovačích nevyhnete. K předpěstování použijte výsevní substrát případně substrát smíchaný s pískem. Semínka vysejte přibližně dvakrát tak hluboko, jaká je jejich velikost. Pak už jim jen dopřejte asi 20 °C, parapet na jižní nebo východní straně a permanentně vlhký substrát.
Pokud bylo vaše pěstování a následné přesazení do větších nádob úspěšné, můžete bylinky na jaře začít připravovat na přesun, takzvaně je otužovat. Pomalu je zvykejte na venkovní podmínky, situujte na místa chráněná před průvanem nebo ostrým sluncem a na noc je schovávejte domů. Za pár dní je můžete nechat venku i přes noc a za necelé dva týdny vysadit.
Bylinky z předpěstované sadby
S předpěstovanými bylinkami je to mnohem jednodušší, avšak vyplatí se věnovat pozornost jejich správnému výběru. Raději než v supermarketech je zakupte přímo v zahradnictvích. Uvidíte, že vám vydrží mnohem déle.
Z nádob, ve kterých jste je zakoupili, je přesaďte do větších květináčů či truhlíků. Vespod umístěte silnější drenážní vrstvu z hrubšího písku, štěrku nebo keramzitu, ke kořenům tak bude proudit dostatek vzduchu, jež zabrání přemokření zeminy a hnití. Vyhovujícím substrátem bude ten, který je přímo určený pro pěstování bylinek, nebo zkrátka kombinace zahradnického s rašelinou. Poté už stačí udělat důlek a bylinky zasadit.
Péče o bylinky
Doma pěstované bylinky potřebují ke svému plnohodnotnému žití následující:
- Mírnou, avšak pravidelnou zálivku, která bude udržovat substrát neustále vlhký, ale ne přemokřený.
- Světlo – ideální je okenní parapet exponovaný na jih, východ nebo jihovýchod.
- Teplotu mezi 10 °C až 20 °C bez jejího prudkého kolísání.
- Občasné rosení, které zvýší vzdušnou vlhkost v přetopených místnostech.
- Otáčení nádoby umístěné u okna pro rovnoměrný růst bylinky.
- Pravidelnou sklizeň a zaštipování, které podpoří další vývin rostliny.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login