Rady a tipy

Žížalí čaj jako elixír zahrad: Vyrobit si ho můžete i doma. S námi je to hračka

Od   | 

Že jste ještě neslyšeli o žížalím čaji? Pak byste měli zpozornět. Žížalí čaj je přímo pokladem pro vaši zahradu, a jestli vás už jen to, z čeho je vyráběný, odpuzuje, přečtěte si tento článek. Zjistíte, že nic lepšího pro milovníky zahrad zkrátka neexistuje.

Žížalí čaj ocení celá zahrada. Vyzkoušejte ho i vy.
Zdroj: Pixabay

Co je to žížalí čaj?

Jedná se o výluh žížal, který sám vznikne během vermikompostování za pomoci běžných kompostů, nebo interiérových vermikompostérů. Nutno podotknout, že vermikompostéry jsou vskutku vkusným doplňkem, vypadající jako stylový kus nábytku, který má v sobě zakomponovanou sběrnou nádobu vespod, kde se zachycuje právě chtěný výluh. Během tohoto procesu nám vznikne tekuté přírodní hnojivo, bez chemických látek s vysokou koncentrací živin a enzymů, které mají blahodárný účinek pro naši zahradu a úrodu.

Vermikompostér má několik pater. Zdroj: Urbalive

Proč je žížalí čaj tak prospěšný?

Žížalí výluh podporuje odolnost rostlin vůči suchu a zároveň urychluje jejich růst. Kromě toho chrání rostliny před nejrůznějšími chorobami, plísněmi, či škůdci a ohrožené, nebo již napadené rostliny regeneruje. U okrasných rostlin podporuje kvetení a u užitkových rostlin zase tvorbu plodů. Kromě prospěšných živin obsahuje enzymy, sodík, hořčík, vápník a mnoho dalších. Zkrátka na své si přijde každý zahradník.

 

Kam pro celočerný dřez?

 

Vyrobit si ho můžete i doma

Přestože si žížalí čaj můžete koupit, jednoduše ho lze vyrobit i doma. Potřebujete pouze kompostér, který obsahuje vermikompost ve spodní části s odkapávací nádobou. Čím vlhčí prostředí vermikompostéru, tím více žížalího čaje získáte. Ještě než se do sběru pustíte, zajistěte odtok spodní vrstvy kompostéru tak, aby nešlo k plísním, nebo k utopení žížal. Do kompostéru jednoduše vložte vše, co do něj patří, přidejte hlínu s žížaly a čekejte, než získáte tento tekutý poklad. 

Potřebujete vše, co k běžnému kompostování, jen přidejte hlínu i spolu se žížalami.
Zdroj: Pixabay

Dávkování a použití

Žížalí výluh je opravdu silný, a pokud to s ním přeženeme, dokáže rostliny i spálit. Je proto potřeba ho vždy před použitím správně naředit vodou. Odborníci doporučují poměr 1:1, ale někdo zastává i názor, že žížalího výluhu by se mělo použít opravdu jen trošku a zbytek dolít vodou. Poté stačí směs přelít do rozprašovače, nebo zalívat běžně konvičkou. 

Zdroj: zizalarna.cz, ekolist.cz

 

Kam pro zahradní osvětlení?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login