Zahrada
Živý plot nemusí být jen z tújí nebo ptačích zobů
Živý plot z tújí či ptačích zobů známe všichni, ale občas umí být pěkně fádní. Přitom je mnoho netradičnějších keřů či stromků, které nám udělají živý plot výrazně zajímavějším. Začněte rozmýšlet, konec září a zejména celý říjen jsou měsíce vhodné k výsadbě.
Hlohyně šarlatová
Hlohyně šarlatová je krásný keř, který má výhodu stálezelenosti, zvědaví sousedi tedy na váš pozemek neuvidí ani v zimě. Na jaře hezky kvete a na podzim se obalí hrozny velmi dekorativních, ovšem mírně jedovatých plodů. Výhodu a nevýhodu zároveń tvoří husté trny, ostré jako žiletka. Keř není vhodný k dětem, kdyby do něj spadly, ošklivě se poraní a ani mírná jedovatost plodů se na zahradu s dětmi rozhodně nehodí. Pro práci s hlohyní potřebujeme vždy silné rukavice. Na druhou stranu, pokud například vysadíte hustý a vysoký plot z hlohyně na odlehlou stranu pozemku, ze které se obáváte nevítaých návštěv, opatříte tím pozemek dosti silnou ochranou. Je-li dostatečně hustý, nebude v něm riskovat ani sousedovic kočka. Keř není příliš náročný, snese slunce i plnostín, rád má zásaditější půdu. Při velmi suchém létě ocení zálivku.
Bobkovišeň portugalská
Bobkovišeň je jedovatý, zato však neopadavý a velmi rychle rostoucí a poměrně nenáročný keř, kterému se v našich podmínkách daří a vyznačuje se krásnými, sytě zelenými tóny listů. Kultivar zvaný portugalský vavřín je u nás asi nejoblíbenější. Má krásné bílé povislé květy. Bobkovišeň má ráda slunečné stanoviště. Jediný specifický problém může u tohoto keře nastat v zimě za prudkých mrazů – nemusela by dobře snést kombinaci silného mrazu a ostrého delšího zimního slunce. Za takové situace je lepší keř přikrýt.
Vajgélie květnatá
Má nádherné květy, proto se tato exotická kráska hodí do skupiny jiných opadavých, ale zato bohatě kvetoucích keřů. Dobře se tvaruje. Ráda má teplé, slunné stanoviště, ale naše zimy dokáže přečkat. Umí vykvést i dvakrát ročně. Půda by měla být propustná a výživná. Jako živý plot ji použijte tam, kde nemáte až tak obrovské nároky na soukromí, vzhledem k nižšímu vzrůstu než jiné keře do živých plotů a vzhledem k opadavosti.
Zlatice prostřední
Zlatice známe všichni – většinou jim nesprávně říkáme zlatý déšť (toto pojmenování je správnější pro štědřence, jejihcž hrozny zlatých květů déšť skutečně připomínají a začalo se jim tak říkat dříve). Nicméně zatímco štědřenec je jedovatý, zlatice nikoliv. U nás nejčastěji pěstovaná je zlatice prostřední. Takže pokud se rádi díváte na záplavy květů už brzy zjara a opadavost vám nevadí, vsaďte určitě na zlatici. Velice efektní je kombinace s jinými keři, které kvetou později. Díky plánování lze vytvořit živý plot, kvetoucí po celou sezonu.
Plnokvětý jasmín
Dalším horkým kandidátem do smíšeného kvetoucího opadavého plotu je plnokvětý jasmín. Je nenáročný, vykvete v červnu a červenci a omamně voní. Technicky vzato se u nás jedná většinou o Pustoryl panenský ‚Schneesturm‘ čili nepravý plnokvětý jasmín, ale vůně je takřka identická jako u jasmínu pravého, takže nás to nijak trápit nemusí.
Tavolník niponský
Doroste 2-3 metrů a výše uvedené keře vhodně doplní, protože rozkvete později než zlatice a dříve než jasmín (obvykle k květnu a kvete až do června). Keř není nijak náročný na stanoviště a naše zimy dobře snáší.
Trojpuk
Trojpuk je jeden z nejhezčích keřů, jeho hojné květy jsou ve škále od bílé po purpurovou a je velmi nenáročný. Kvete v květnu a červnu.
Habr
Stále oblíbenější pro živé ploty jsou habry. Jsou malinko náročnějšístříhání, protože rostou velmi bujně, ale plot vytvoří krásný, navíc víceméně celoroční – listy na podzim sice usychají, ale většinou zůstávají na větvích a zjara jsou teprve nahrazeny novými. Za slunce a vláhu se odmění se krásnou jarní zelení a na podzim sytě žlutou barvou.
Turkestánský brest neboli jilm sibiřský
Tato rostlina, která má mít až zázračné tempo růstu, je poměrně nová a zkušeností s ní je málo. Jisté je, že opravdu roste poměrně bujně, stejně jako ale to, že mnoha lidem, kteří zakoupili keře po internetu, jednoduše uschly. Má také tendenci být řídký, takže pokud se chcete dopracovat k hustému plotu, budete ho muset hojně zastřihovat, čímž růst zpomalíte. Jedná se ale nepochybně o další zajímavou a rychle rostoucí variantu opadavého zeleného živého plotu.
You must be logged in to post a comment Login