Zahrada

Živé květy Vánoc: Jak se starat o hvězdu, brambořík, vánoční kaktus nebo „barborky“?

Od   | 

Adventní čas je tu a s ním v mnoha domácnostech začínáme uvažovat o letošní vánoční výzdobě. Na stole leží adventní věnec a jak chodíme kolem nazdobených květinářství, stejně jako minulý rok neodoláme a koupíme si některé z květů, které jsou u nás s nejkrásnějšími svátky v roce spojeny. Většina z nich má bohužel krátkého trvání, pokud ale víte, jak na to, vánoční hvězda může zdobit stůl léta, brambořík i vánoční kaktus opakovaně vykvetou a rychlené hyacinty ozdobí na jaře okna či zahradu. 

Vyzdobte domácnost místo standardních ozdob živými vánočními hvězdami.

Vánoční hvězda se může červenat léta

Pro úspěšné dlouhodobé pěstování vánoční hvězdy je třeba začít už u výběru. Rostlina musí být silná, pěkná, vitální a nezavadlá. Držte ji stranou přímého zdroje tepla, jako je například radiátor nebo svícen, a zalévejte ji pouze mírně. Červené zabarvení listů by mělo rostlině vydržet asi dva měsíce. Co potom?  Zkraťte ji na cca 12 cm. Pozor na vytékající mléčnou tekutinu, je jedovatá. Umístěte rostlinu na světlo, ideálně do místa, kde je o něco nižší teplota, např. okolo 15 °C, ale máme vyzkoušeno, že podmínkou k přežití to není. Zálivku ještě trochu omezte. V létě má ráda letnění, nikoliv však na přímém slunci. Můžete ji přihnojovat každých 14 dnů, bude růst a sílit. S příchodem chladnějších dnů ji vraťte dovnitř. A v čem tkví kouzlo zčervenání na další Vánoce? Hvězda musí mít cca od září maximálně 10 hodin denního světla za den, aby se zabarvila. Přikrývejte ji proto třeba krabicí (někde v koutě, kde vám to nebude esteticky vadit. Každodenní přenášení někam do temna by nenesla dobře). Za několik týdnů bude ještě krásnější než předchozí rok. Množit lze v jarním období, řízky.

V slavnostně nazdobeném pokoji se bude červená poinsettie krásně vyjímat.

Brambořík

Brambořík je krásný, ale velmi choulostivý. Potřebuje hodně světla, ale žádné sluníčko. Teploty nesmí klesnout pod 10°C, ale v pokojové teplotě se mu také nebude dařit, potřebuje chladněji, asi 18°–19°C. Proto se bramboříkům často nejlépe daří ve světlých verandách a zimních zahradách. Zásadní je brambořík nepřelít, rád uhnívá. Přebytečnou vodu po zálivce vždy slijeme. brambořík přihnojujeme pouze v době kvetení. Přesazujeme dva měsíce po odkvětu tak, aby třetina hlízy zůstala nad substrátem. Kvetení přijde samo, pokud dodržíte výše uvedené instrukce. 

Pestrý květ bramboříku podpoříte i stejně barevně pojatým květináčem.

Co potřebuje vánoční kaktus

Oproti zmíněnému bramboříku je vánoční kaktus naprosto nenáročný. Má raději polostín, než přímé slunce, a ne příliš velkou teplotu vzduchu. Dařit se mu bude na severním okně, nikoliv ale přímo nad radiátorem. Je choulostivý na přelití, takže zálivku vyžaduje jen mírnou a teplota by měla být do 20°C. Pokud květy opadávají, je v místnosti příliš suchý vzduch, pomůže rosení. Kaktusu prospívá letnění. 

Vánoční kaktus vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunečního záření se stálou teplotou mezi 16-20 °C.

Vánoční kaktus vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunečního záření se stálou teplotou mezi 16-20 °C.

Jak na barborky, aby rozkvetly 

Rozkvetení větviček třešní nebo višní, utržených na 4. prosince, do Štědrého dne, předpovídalo dříve svobodným dívkám svatbu do příštích vánoc. Tradice je to ale tak krásná, že se vyplatí si větvičky nařezat, krásně ozdobí slavnostní dům. Vyberte si větvičky, které mají hodně pupenů. Neponičte strom, ořežte výhony z různých stran a buďte skromní. Pokud máte možnost, využijte více stromů. Používejte kvalitní a ostré zahradnické nůžky. Větvičky šikmo seřízněte, aby mohly dobře sát vodu. Při přinesení domů z mrazu jim zkuste dopřát aklimatizaci např. ve sklepě nebo garáži. Po několika hodinách může do pokojové teploty. Zpozdili jste se s trháním? Ponořte barborky do teplé vody na několik hodin a průběžně doplňujte teplou, tak, aby se teplota stále držela okolo 35°C. Rozkvetení tam o pár dnů urychlíte. 

Rozkvetlá třešňová větvička je krásnou vánoční dekorací.


You must be logged in to post a comment Login