Zahrada

Zimní péče o zahradní jezírka: Jak se o vodní oázu starat, když udeří mráz

Od   | 

Není nic krásnějšího než pohled na zahradu pod sněhovou peřinou, a pokud v ní máte jezírko, naskytne se vám doslova malebná zimní scenérie. Jenže za kouzelným vzhledem se může skrývat i řada starostí. Jezírko totiž v zimě snadno zamrzá, voda se ochlazuje a ryby se stahují do nejhlubších koutů.

Jestliže nechcete mít na jaře v jezírku nevábnou břečku a trápit se se zahnívajícími zbytky, vyplatí se udělat pár kroků navíc. Zjistěte, jak jezírko připravit na zimu a udržet ho v dobré kondici, i když venku přituhne.

Co dělat s ledem

Jednou z největších starostí v zimě je bezesporu zamrzající hladina. Nejenže nám komplikuje přístup k vodě, ale hlavně brání výměně plynů. Pokud se pod ledem shromažďují plyny z rozkladu organických zbytků, může to být pro ryby poměrně kritické.

Existují speciální plováky (odvětrávací prvky), které zajistí v ledu malý otvor a tím umožní alespoň minimální ventilaci. Někteří lidé používají také topné spirály či provzdušňovače – záleží, jak velké jezírko máte a kolik do toho chcete investovat. Rozhodně se vyhněte hrubým metodám, jako je sekání ledu sekyrou. Může to způsobit akustické šoky rybám, a navíc hrozí, že si nechtěně poškodíte i okraj jezírka. Pokud opravdu potřebujete led narušit, zalévejte ho zvolna horkou vodou nebo použijte plastovou nádobu s teplou vodou, kterou opatrně položíte na zmrazený povrch.

Myslete na bezpečnost. Pokud se chystáte vstupovat na zamrzlé jezírko, buďte velmi opatrní. Led často není dost silný, abyste se mohli procházet beze strachu z prolomení. Zdroj: Pexels

Klidový režim ryb

Máte-li v jezírku ryby, například koi kapry nebo karasy, zima pro ně znamená útlum. Teplota vody klesne, a tím se zpomalí i jejich metabolismus. Začátečníci dělají často se opakující chybu a snaží se ryby krmit i v zimě, protože mají pocit, že by jim jinak „chudinkám“ mohlo něco chybět. Jakmile se teplota vody ustálí pod 10 °C, je načase s krmením přestat. Ryby už potravu stejně nedokážou efektivně zpracovat a všechno, co nesní, se jen rozkládá a zhoršuje kvalitu vody.

Pro pohodlné zimování se ryby uchylují do nejhlubší části. Pokud je jezírko mělké (např. jen 60 cm), může představovat riziko, že voda promrzne až ke dnu. V našich podmínkách se obvykle doporučuje hloubka alespoň jeden metr, pro koi kapry raději kolem 120 cm. Je důležité ryby nerušit. Vyhněte se hlasitým úderům do ledu a nescházejte se přímo nad zamrzlou hladinou v hlučných skupinkách. Možná to zní úsměvně, ale citlivější druhy to opravdu vnímají a může je to zbytečně vyplašit.

Filtrace a technické vychytávky

Otázka filtrace v zimních měsících je poměrně široká. Někdo filtraci vypíná, jiný ji nechává běžet po celý rok. Pravda je, že každé jezírko je trochu jiné a hraje roli i jeho velikost, typ filtračního systému i lokalita. Pokud víte, že filtrační zařízení není stavěné na mrazy, je lepší ho zabezpečit nebo uschovat. Nejednou se stalo, že čerpadlo doslova prasklo kvůli zmrzlé vodě uvnitř. Občas se vyplatí mít spuštěné vzduchovací čerpadlo (ale ne přímo u dna), aby se teplá voda zespodu nemíchala s mrazivou vrchní vrstvou. Bublinky navíc můžou pomáhat udržet menší otvor v ledu.

Věděli jste, že u kaprovitých ryb (například koi kapři) můžete pozorovat v zimním období zajímavý jev nazývaný „zimní hibernace“? Ryby se v chladné vodě shlukují u dna, kde je teplota stabilnější (kolem 4 °C), a přirozeně zpomalují svůj metabolismus, aby šetřily energií. Zdroj: Pixabay

Padá sníh, padá sníh

Sníh na hladině jezírka vypadá na fotkách úchvatně, ale z pohledu ekosystému představuje další zátěž. Jednak snižuje přísun světla, a jednak může zatížit ledovou krustu, která se následně láme. Pokud je sněhu hodně, vyplatí se ho aspoň částečně odhrnout, aby se do vody dostalo trochu světla. Vodní rostliny, které potřebují i v zimě fotosyntézu, vám poděkují. Samozřejmě dbejte na bezpečnost a vyhněte se pohybu na tenkém ledu. Jestliže kolem jezírka chodíte a posypáváte cestičky solí či inertním posypem, dejte pozor, aby se to nedostalo do vody. Nadměrné množství soli vodě neprospívá, a rybám už vůbec ne.

Odstraňování kalu a usazenin

Během zimy sice klesá rychlost rozkladu organických látek, ale úplně se nezastaví. Pokud jste nestihli jezírko řádně vyčistit na podzim, možná vás v zimních a časně jarních měsících čeká menší boj se zbytky rostlin, řas a kalu. Jestli máte možnost, použijte speciální vodní vysavač nebo jemnou síťku, abyste odsáli nejhorší nánosy. Dělejte to ale opatrně, ryby jsou přes zimu stresované a každé narušení klidu mohou snášet hůř než v létě. Když už je venku mráz, není ideální pouštět se do velkých akcí. Raději si počkejte na trochu příznivější teploty. Jen se vyhněte ledabylému rozkopání břehů, což by mohlo narušit izolaci a způsobit další zamrzání.

Jakmile začne na jaře slunce nabírat na síle a led se prolomí, přichází okamžik pravdy. Uvidíte, nakolik byla vaše zimní péče účinná. Zdroj: Canstockphoto

Zdroj info: Přírodní zahrady, Zahradní jezírka


You must be logged in to post a comment Login