Rady a tipy

Zimní hrozba: Rampouchy padající ze střechy mohou i zabít. Kdo je za to zodpovědný?

Od   | 

Je jedno, jestli jde o bytový dům, nebo rodinný domek. Všichni vlastníci nemovitosti musí řešit otázku sněhu a ledu, který může ze střechy spadnout. U bytových domů, kde „nálož“ padá z větší výšky, je situace komplikovanější. Ale i u střechy rodinného domu může někoho na ulici nebo zahradě sníh a led ošklivě zranit, nebo někomu zničit auto. A za to je vlastník samozřejmě odpovědný.

Vlastník nemovitosti nese odpovědnost za škody způsobené stavem jeho majetku. Takže pokud rampouch spadne a něco zničí, může za to majitel nemovitosti. Zdroj: Pexels

Povinnost vlastníka nemovitosti

Podle občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) nese vlastník nemovitosti odpovědnost za škody způsobené stavem jeho majetku. Nejobecněji to praví paragraf 415: Každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí. Udržování bezpečného stavu střechy je tedy povinností každého vlastníka. Pokud tedy existuje riziko, že sníh nebo rampouchy mohou spadnout na veřejný prostor, měl by vlastník situaci řešit okamžitě.

Kdy odpovědnost nese správce nemovitosti?

Ve správě bytových domů či jiných nemovitostí obvykle figuruje správce. Pokud je správa budovy smluvně předána správci, odpovědnost za škody způsobené padajícím sněhem či rampouchy může přejít na něj. Důležité je proto přezkoumat smlouvu o správě nemovitosti, kde by měly být vymezeny povinnosti a odpovědnosti.

Sice rampouchy vypadají půvabně, ale je lepší je odstraňovat. Zdroj: iStock

Co dělat, když vznikne škoda?

Pokud dojde ke škodě na majetku nebo zdraví kvůli padajícímu sněhu, je třeba situaci dokumentovat (fotografie, svědectví) a škodu hlásit příslušné osobě, tedy vlastníkovi nebo správci nemovitosti. Pokud se jedná o menší škodu na majetku, kterou lze snadno vyčíslit, či lehčí zranění, je možná s vlastníkem domluva (může být např. pojištěn a poškozený obdrží pojistné plnění) či v krajním případě, pokud by nebyla domluva možná, pak žaloba, aby se poškozený domohl kompenzace. V případě těžších úrazů, zjevně zapříčiněných cizím zaviněním, tedy např. závalem sněhem ze střechy na veřejném chodníku, voláme zdravotníky a Policii ČR. Tu přivoláme rovněž k vysokým škodám na majetku.  Pokud se ještě nic nestalo, ale zpozorujeme hrozící nebezpečí a vlastník nemovitosti situaci zjevně neřeší nebo by nebezpečí mohlo hrozit dříve, než ji vyřešit objektivně může, vhodným kontaktem, kam se obrátit, je policie městská.  

Jak předcházet rizikům?

Nejlepší ochranou je prevence. Vlastníci mohou instalovat ochranné systémy, jako jsou sněhové zábrany nebo vyhřívané střešní systémy. Pravidelná kontrola a údržba střechy během zimní sezóny je nezbytná. Zodpovědnost za pády sněhu a rampouchů je primárně na vlastníkovi nemovitosti. Nelze se jí zbavit umístěním např. výstražné cedule: Pozor, padá sníh.  Pokud dojde ke škodě, může být odpovědnost přenesena na správce, pokud to vyplývá ze smlouvy. A pro úplnost, i chodec nebo majitel auta se může chránit – úrazovým či havarijním pojištěním.

Zdroje: Občanský zákoník, iRozlas.cz, Zákony pro lidi

 


You must be logged in to post a comment Login