Návštěvy bytů

Žijí bez inkasa: Dřevostavba s vlastními zdroji energie a vody

Od   | 

„Nemáme myčku ani žehličku“ prozrazuje majitel této dřevostavby. Důvod je jednoduchý. Mají totiž vlastní malou elektrárnu, která postačí pro ledničku s mrazničkou, pračku a samozřejmě osvětlení celého domu. Vodu pak čerpají z třicet metrů vzdáleného vrtu a jednou za čas si dojedou do studánky. „Je to velmi milý rituál,“ prozrazuje muž, kterému se díky soběstačnému konceptu podařilo žít bez inkasa.

Dřevostavba se nachází na volném prostranství daleko od silnice. Majitelé tu mají příjemné soukromí. Zdroj: PR konektor

Původně nebylo jeho záměrem postavit domek bez přívodu elektřiny a přípojky na vodovodní řad, ale až po koupi pozemku zjistil, že by jej čekaly, složité obstrukce, a tak se nakonec rozhodl jít pro něj pohodlnější cestou a nebýt závislý. „První zimu jsme pro větší jistotu měli natažený k domu prodlužovací kabel od sousedů. Když jsme pomoc nepotřebovali, dost jsem se uklidnil. Dnes už přesně vím, co můžu čekat a jak se systémem pracovat,“ přiznává majitel. Na střeše jejich dřevostavby je patnáct solárních panelů zajišťujících elektrickou energii, která se ukládá do baterií. Ty jsou v předsíni, aby nehyzdily domov, ale zároveň byly po ruce. „Celý systém přišel zhruba na tři sta tisíc korun, což je cena bez práce. Namontovat i uvést do provozu mi ho totiž pomáhali kamarádi.“ 

 

Jak na romantickou ložnici?

 

Interiér pohladí po duši

Nejen celý dům, postavený ze dřeva s izolací z foukané celulózy, ale i interiér se nese ve venkovském stylu. Jsou tu použity výhradně přírodní materiály, na podlaze je kombinace dřeva a cihelné půdovky a stěny jsou omítnuty místním jílem. Dřevěný nábytek doplňuje dobová kredenc a nebývalou atmosféru umocňují klasická kamna, na kterých se může dokonce spát. Zatímco spodní patro je společenské, horní patro je z části loftové a nachází se tu pracovna se čtecím koutem. Ložnice je oddělena. Koupelna je samostatná a ani tady nejsou standardní obklady a dlažba. Stěny tu jsou proti vlhkosti chráněny speciálním benátským štukem nanášeným ručně, a tak si tu majitel mohl dopřát vlastní mandalu. 

V interiéru jsou výhradně přírodní materiály. Zdroj: PR konektor

Separační toaleta funguje dobře

Toaleta je umístěna samostatně a podle koncepce celého domu ani tady nenajdeme žádné moderní výdobytky, ale takzvanou separační toaletu. V praxi to znamená, že moč odchází společně s vodou, pevné části pak končí v pilinách. „Zvykli jsme si a dokonce není cítit žádný zápach,“ prozrazuje s úsměvem majitel.

I s vodou se nakládá ekologicky

Voda přichází do domu z nedalekého vrtu a používá se především k vaření, praní, sprchování a pokud nestihnou dojet do studánky pro pitnou, pak i k občerstvení. Použitá voda ovšem nekončí v kanalizaci, ale přes kořenovou čističku, která je na zahradě, se znovu vrací do domku k další potřebě. „Koloběh je velmi příjemný, jsem rád, že se to nakonec všechno podařilo zprovoznit a že s klidným vědomím mohu říci, že se chováme vůči přírodě maximálně zodpovědně.“

Zdroj info: Autorský text

Horní patro je z části loftové, ložnice je za dveřmi. Zdroj: PR konektor

Fotogalerie:

 

Kam (nejen) pro stylové lampy?

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login