Zahrada

Zelenina a ovoce do nádob: Nemusí to být jen jahody a rajčata

Od   | 

Dnes už málokoho překvapí, že leckterou zeleninu a ovoce lze velmi úspěšně pěstovat i v nádobách a výnos nemusí být jen „pro legraci a potěchu dětí“, ale skutečně lze plnohodnotně sklízet. Často to využívají majitelé teras a balkonů, ale poslední dobou se tento trend rozmáhá i na malých zahrádkách. Nemusíte se ale omezovat pouze na rajčata, papriky a měsíční jahody. 

Truhlíky, květináče, pěstební pytle nebo jiné nádoby mají mnoho výhod. Výrazně komplikují cestu škůdcům a plevelům, takže takřka nemusíte plít a budete potřebovat méně různých chemických postřiků, rostlinu je možno dle potřeby přenášet, a v neposlední řadě velice šetříte místo – nádobu můžete umístit třeba podél zdi na tzv. „okapový chodníček“. Nejen, že se u teplé zdi na chráněném místě bude plodině dařit, ale ještě využijete jinak „hluché“ místo.  Svou zeleninu v poměrně překvapivém množství tak můžete mít i třeba v domku s maličkou zahrádkou, kde byste jinak nebyli ochotni věnovat velkou část travní plochy klasickému záhonu. 

Pěstovat můžete v květináči třeba i ředkvičky. Zdroj: Pixabay

Co vše lze pěstovat 

A co lze pěstovat? I když to asi leckoho překvapí, v dostatečně velké nádobě prakticky cokoliv. Brambory, cukety, jejichž dvě rostliny zásobí přes léto bohatě rodinu, rajčata, cherry rajčata, papriky, které v dostatečně velkém pytli sázené klasicky po dvou nádherně plodí a těží z možnosti vybrat nejvýhřevnější místo v zahradě, okurky, lilky, hrášek, fazolky, cukrový meloun. To všechno jsou dostatečně známé plodiny, jejichž sazeničky jsou i pravidelně na jaře k dostání v supermarketu. Chcete ale něco víc extra? Přinášíme vám tři zajímavé tipy na plodiny, kterým se v truhlíku daří velmi dobře a které „jen tak někdo“ nemá. 

„Meloun“ Pepino Gold 

Není to vlastně meloun v pravém slova smyslu, ale jeho drobné, sladké plody chutnají hodně podobně. V nádobách se mu daří ještě lépe než na volném záhonku. Umístěte ho na prudké slunce a hojně zalévejte a hnojte. Jedna rostliny může mít až třicet malých melounků, který každý váží až půl kilogramu. S příchodem prvních mrazíků jsou melounky připravené ke sklizni. Některé vám ještě mohou dozrát i v chladnější světlé místnosti, kam rostlinu umístíte k přezimování. V zimě zaléváme pouze mírně. 

Pepino Gold – takovýchto melounků může být až třicet na jedné rostlině. Zdroj: Pixabay

Minikiwi 

Dobrou odrůdou pro pěstování v nádobě je Aktinidie význačná „ananasnaya“. Je třeba počítat se skutečně velkou nádobou a také s tím, že je to liána, která se potřebuje pnout. Ideální je například k tomu, aby porostla balkon. Je třeba mít k několika samiččím i samčí rostlinu a být trpělivý, po třech až čtyřech letech se teprve objeví první kvítky a po pěti letech teprve většinou rozkvetou samec i samice a větším počtem květů, takže je možno počítat s první skutečnou úrodou. 

Úroda minikiwi, zdroj: Pixabay

Zázvor 

Věděli jste, že podobně „normálně“, jako třeba bazalku, si můžete v truhlíku vypěstovat i zázvor? Tak jestli máte rádi zázvorový čaj nebo nejrůznější exotickou kuchyni a tuto aromatickou hlízu si často kupujete, pusťte se do toho. Vaše první cesta povede do supermarketu, kde si vyberete pěkný, čerstvý, neseschlý a neulámaný kus s viditelnými vegetačnímu pupeny. Na noc dopřejte hlíze koupel v teplé vodě a pak už jí zasaďte. A buďte trpělivý. První části hlízy lze sklízet až za několik měsíců. 

Zázvor je vlastně hlíza, schopná zakořenit. Zdroj: Pixabay

Nevýhody – rychlejší vysychání 

A jaké jsou nevýhody? V zásadě jen dvě. První se nabízí a je částečně řešitelná – v nádobách samozřejmě hlína vysychá násobně rychleji než ve volné půdě. Musíte tedy hodně zalévat. K tomuto způsobu pěstování je tedy velmi vhodné mít vlastní studnu nebo alespoň dost sudů, abyste „nepřišli na buben“ za vodu. Čtrnáctidenní letní dovolená, při velkých vedrech týdenní,  může znamenat, že vám všechno v nádobách bídně zahyne. Je tedy třeba buď angažovat hodného souseda, nebo počítat s větší počáteční investicí a koupit si samozavlažovací nádoby s většími rezervoáry, které dobře pomohou několik dní překlenout.

Na balkoně uplatníte samozavlažovací květináče s oporou i multifunkční pěstitelské pytle. Zdroj: Canstockphoto

Dražší způsob pěstování 

Čímž se plynule dostáváme k druhé nevýhodě, a to jsou finance. Na počátku budete muset nakoupit nádoby (velmi vhodné jsou speciální pytle, které mohou mít i otvory pro odběr podzemních plodin a přes zimu vám nezaberou skoro žádné skladovací místo) a pravidelně do nich také na jaře budete muset řešit hlínu. Velmi vhodné je mít tedy vlastní aktivně využívaný kompost, který značnou část potřeby kvalitní zeminy pokryje. Zvláště, když do něj vždy na podzim hlínu zase vysypete, po několika letech už budete zahradnického substrátu dokupovat vždy jen minimum. Vlastní úroda, u které jste si jistí, že jí bylo umožněno plně dozrát a nepřišly na ní jakékoliv postřiky, které nebyly nezbytně nutné, za to však stojí. 


You must be logged in to post a comment Login