Zahrada
Zeleň v domácnosti: Co by vám nemělo chybět pro její údržbu?
Propadli jste trendu zeleně v domácnosti nebo máte doma pouze několik rostlin, zato vypiplaných k dokonalosti? Ať tak, či tak, vlastnictví několika praktických pomůcek, které vám péči o vaše rostliny usnadní, byste neměli podceňovat. Představíme vám základní kousky, které se snadno vejdou do skříně, ale jejichž vlastnění vám usnadní péči o vaši domácí zeleň.
Aby měly rostlinky dostatek vláhy
Rostliny, tedy alespoň některé druhy, milují vláhu. Jenomže té mají v domácnostech s topením, navíc v hlavní topné sezóně, nedostatek. Rozmazlete své rostliny a pořiďte si na ně postřikovač nebo rosič. Uvidíte, že díky němu se vaše městská džungle začne rychle rozrůstat a všichni její členové budou prospívat. Postřikovače a rosiče se skvěle hodí také k aplikaci hnojiva.
Nůžky nejenom na živý plot
Vlastníte nůžky na živý plot? I pokud žijete v domácnosti, k níž nespadá žádná zahrada, nůžky na živý plot určitě využijete. Neslouží totiž pouze k úpravě dřevin a stromů. S jejich pomocí můžete upravit vzhled svých pokojových rostlin, například zastřihnout zvadlé lístky nebo ustřihnout šlahouny. Nůžky na živý plot si poradí i s kmínky a tuhými výhony. Navíc jsou nůžky na plot ostré a snadno se skladují, protože se vyrábí také v kompaktních velikostech, které se vejdou zahradníkům za opasek.
Odstátá voda je nutností
Při péči o rostliny nezapomínejte na to, že je důležité, jakou vodou je zaléváte. Rostliny si totiž potrpí na vodu odstátou. Kohoutková voda by jim mohla uškodit. Kvůli minerálům, které se vodě z kohoutku vyskytují, by na nich totiž mohly vzniknout fleky a některé druhy rostlin by dokonce mohly zahynout. Neriskujte zdraví svých rostlin a zalévejte je pouze odstátou vodou. Pokud máte možnost sběru dešťové vody, vězte, že ta rostlinám prospívá ještě víc.
Ubrousky na listy nahradíte mokrou utěrkou
V zahradnických potřebách jsou k dostání také speciální vlhčené ubrousky na listy. V domácnostech, ve kterých se hodně práší, jsou neocenitelným pomocníkem. Ovšem vy si můžete vyrobit jejich domácí variantu. Stačí, pokud namočíte kuchyňskou utěrku nebo čistý hadřík do odstáté vody a opatrně s nimi otřete zaprášené listy vašich pokojových rostlin. Zahrada má oproti domácím podmínkám výhodu v tom, že v ní jsou rostliny vystaveny dešti. V domácnosti musíte svým rostlinám nahradit déšť tím, že je pravidelně rosíte a otíráte jim listy.
Hnojit, hnojit a zase hnojit
Většině rostlin již končí jejich období klidu a nastává ideální doba na jejich přesazení a přihnojení. Hnojit můžete přípravky, které jsou k dostání v zahradnictvích a hobby marketech. Druh hnojiva volte podle druhu rostliny a při jeho používání dodržujte návod k použití. Budete-li hnojit málo, rostliny neporostou a nebude se jim vést dobře. Na druhou stranu jim ale škodí také hnojení časté. Proto i v případě četnosti použití dodržujte návody na etiketě.
Babské rady pro pokojové rostliny
Samozřejmě vám přinášíme i několik tipů, které si mezi sebou vyměňují pěstitelé pokojových rostlin. Ty ovšem doporučujeme zvolit pouze jako doplňkové. Jejich účinnost totiž od chemických přípravků, není zcela zaručena. Vášniví pěstitelé pokojových rostlin nedají například dopustit na obyčejnou mýdlovou vodu. Jakmile je některá z jejich rostlin napadena škůdcem, omyjí ji vodou s mýdlem, která rostlinu škůdce úspěšně zbaví. Dalším trikem je používaní kávového lógru místo hnojiva. V neposlední řadě je také velmi populární používat v boji proti onemocněním a škůdcům obyčejné zápalky. Sirky jednoduše zapíchnete hlavičkou do květináče a necháte působit fosfor. Po týdnu zápalky vyndáte a v případě potřeby vyměníte za nové. Ať už se babskými radami budete řídit či nikoliv, postřikovač, nůžky na živý plot a kvalitní hnojivo jsou položky, které mít musíte.
You must be logged in to post a comment Login