Rady a tipy
Jak zdravě a trvale zhubnout
Většina z nás není spokojená se svojí hmotností a přemýšlí o tom, jak nějaké to kilo zhubnout. Ať už je naším cílem zbavit se jen několika kilogramů, nebo potřebujeme radikálnější redukci hmotnosti, řešení přináší nízkosacharidová neboli low carb dieta. Tento typ diety není zaměřený na rychlé zhubnutí, spíš se jedná o přechod na zdravější způsob stravování, který bychom měli dodržovat dlouhodobě. Další variantou je krabičková dieta, která nám ušetří práci s nakupováním i vařením a hotové jídlo dostaneme až domů.
Low carb dieta – omezení příjmu sacharidů
Nízkosacharidová dieta je založená na výrazném snížení příjmu sacharidů. Doporučuje se omezit příjem sacharidů na 50 až 150 g denně, pro srovnání – bílý rohlík obsahuje přibližně 28 g sacharidů. Pokud takto radikálně omezíme příjem cukrů, začne naše tělo energii pro svoje fungování čerpat z uložených tuků a tukové zásoby se začnou zmenšovat. Stav, kdy lidský organismus při nedostatku sacharidů zpracovává tuky, se nazývá ketóza.
Existuje víc typů nízkosacharidové diety. Jednou z možností je low carb high fat dieta, při které se snížený příjem sacharidů kompenzuje zvýšením příjmu tuků. Další možností je low carb high protein dieta, která je založená na zvýšení příjmu bílkovin.
Vhodné a nevhodné potraviny
Nízkosacharidová dieta je založená na výběru potravin, které mají minimální obsah cukrů a zároveň vysoký podíl kvalitních bílkovin a tuků. Mezi takové potraviny patří maso, ryby, mléčné výrobky, vejce, oříšky a semínka. Co se týká zeleniny, tak se doporučují například okurky, špenát, hlávkový salát a brokolice, ovoce bychom měli považovat za dezert. Ve svém jídelníčku bychom měli omezit pečivo, těstoviny, brambory, rýži, luštěniny, knedlíky a samozřejmě i alkohol, slazené nápoje a sladkosti.
Pečiva a těstovin se ale nemusíme vzdávat úplně. Správnou alternativu je nízkosacharidové pečivo i těstoviny, které jsou vyrobené z mandlové, kokosové nebo lněné mouky. Co se týká alkoholu, tak skleničku suchého vína si občas dopřát můžeme.
Sestavení vlastního jídelníčku
Při nízkosacharidové dietě si z doporučených druhů potravin můžeme sestavit vlastní jídelníček. Výhodou vlastního jídelníčku je to, že budeme jíst jen ty potraviny, které nám chutnají, dietní režim pak budeme schopni dodržovat dlouhodobě a vyvarujeme se jojo efektu. Při tvorbě jídelníčku můžeme využít speciální aplikaci, do které si budeme zapisovat vše, co jsme snědli a vypili, a tak si hlídat denní příjem sacharidů, bílkovin a tuků.
Jednodušší možností je využít některý z nabízených dietních plánů a jídelníček si sestavit z již připravených nízkosacharidových jídel a nápojů. Pak bychom se nemuseli zabývat hlídáním hmotnosti a složení jednotlivých jídel. Dietní plány jsou navržené přesně podle toho, jak velkou redukci hmotnosti potřebujeme, správný dietní plán si zvolíme pomocí BMI kalkulačky.
Krabičková dieta – čerstvá a pestrá strava bez vaření
Pojem krabičková dieta zná většina z nás. Původně se skutečně jednalo pouze o dietní program, ale krabičky si postupně získaly příznivce mezi všemi, kteří chtějí pravidelně a zdravě jíst a zároveň nechtějí trávit drahocenný čas při nakupování a vaření. V nabídce je několik typů krabičkových diet, na základě čeho vybírat?
Energetická hodnota
Když si krabičkovou dietu vybíráme, musíme se soustředit na to, jakou má energetickou hodnotu. Pokud chceme redukovat naši hmotnost, měli bychom mít energetický příjem o 10 až 20 % nižší, než je náš doporučený denní příjem.
Stravovací program
Dalším kritériem výběru je to, jaký typ diety chceme zvolit. Krabičkové diety nabízejí celou řadu stravovacích programů, a to programy pro vegany i vegetariány, dále bezlepkovou, bezlaktózovou a low carb dietu. A v nabídce jsou i další speciální typy diet.
Kvalita surovin
Velice důležitá je i kvalita použitých surovin a způsob zpracování. Měli bychom si vybrat výrobce, který používá jen čerstvé suroviny, nejlépe od našich zemědělců. Jídla by měla být připravována pomocí páry nebo grilu, k dochucení by se měly používat bylinky a mořská sůl. Neměly by se používat polotovary, glutamát a další dochucovadla.
Způsob dodání
Krabičky si můžeme vyzvedávat na výdejních místech, nebo využít možnosti rozvozu. Při výběru dodavatele bychom si měli prověřit, že nám jídlo dodá ve správném čase a na určené místo. Jedním z faktorů, které mohou volbu dodavatele ovlivnit, je i cena za doručení.
You must be logged in to post a comment Login