Články
Zateplení střechy za poloviční náklady: Jak vybrat správný materiál a získat podporu od státu
S kvalitní izolací střechy zabráníte až 15 % úniku tepla z domu. V současnosti vám může navíc až polovinu nákladů uhradit dotace z programu Nová zelená úsporám od Ministerstva životního prostředí.
O tento příspěvek mohou žádat vlastníci stávajících rodinných domů, řadových domů, ale i příspěvkové organizace zřízené územními samosprávními celky. Výše podpory je odstupňována kvalitou zateplení a velikostí střechy. Dosáhnout můžete na náhradu ve výši maximálně 50 % všech výdajů.
Výše vaší dotace: Příklad
Pokud vás bude kompletní oprava střechy stát 400 000 Kč a splníte všechny nároky, můžete získat zpět až 200 000 Kč. Průměrná cena opravy střechy stojí v současnosti 375 000 Kč. Samotné zateplení (nabízí například Tondach) vás může vyjít na cca 75 000 Kč. Obecně lze říct, že kvalitnější a dražší zateplení znamená také vyšší finanční podporu.
Jaké jsou podmínky dotace?
Dotaci můžete uplatnit u budov s datem žádosti o stavební povolení před 1. 7. 2013. O dotaci se žádá na webových stránkách novazelenausporam.cz. Hlavní podmínkou pro žadatele je, aby realizací svých stavebních úprav ušetřili alespoň 20 % energií.
Jak vybrat materiál na zateplení střechy?
Nejjednodušším způsobem, jak zateplit střechu, je vložení izolace mezi krokve. Jako izolant fungují skelná či minerální vata, dále pak ovčí vlna, foukaná pěna aj.
Další možností je například využití tepelně-izolačních PIR desek. Jejich montáž je rychlejší a jednodušší než u jiných materiálů. Pokud je použijete nad krokvemi, nesníží vám výšku v podkroví, což není u ostatních materiálů zcela možné. Nyní se podíváme na konkrétní materiály.
Skelná minerální vlna
Skelná minerální vlna je výrobek vytvořený z kombinace písku a skleněných střepů, které jsou roztaveny při teplotě přibližně 1 450 °C. Tavenina je následně vedena přes rozvlákňovače, kde vytváří vlákno, jež se poté smíchá s pojivem, které je klíčové pro dosažení požadované pevnosti.
Tato vlákna se ukládají na pás a tvoří bílou skelnou rohož. Minerální vlna prochází procesem vytvrzení v peci a výsledkem je koberec skelné vlny, který se dále zpracovává na pásy nebo desky. Během výrobního procesu je výhodou použití recyklovaných materiálů, jako jsou skleněné střepy nebo staré CRT obrazovky. Skelná minerální vlna je především vhodná pro konstrukce, které nejsou vystaveny silné mechanické zátěži, jako jsou například trámy podlah, na provětrávaných fasádách, ve stěnách a podhledech, pokud je požadována zvýšená zvuková izolace.
Kde vám připraví návrh osvětlení a rovnou ho zrealizují?
Kamenná minerální vlna
Tento materiál vzniká v důsledku tavení hornin, jako jsou čediče, gabra či dolomit. Využít lze i recyklované materiály – třeba minerální brikety. Tyto suroviny se roztavují při vysokých teplotách, získávají se z nich vlákna, která se následně různými technologickými procesy slepují speciální pryskyřicí. Ze vzniklé hmoty se vytvářejí konkrétní produkty – panely, rohože, obklady.
Z nich se vyrábějí střepiny zvané granulát. V panelech a rohožích mají vlákna rozptýlený systém. Jen u lamelové vaty jsou vlákna orientována kolmo k ploše panelů, které mohou být spojeny s podkladovými lepenkami.
Zdroj: homebydleni.cz, blachotrapez.cz, novazelenausporam.cz
You must be logged in to post a comment Login