Rady a tipy
Zastropované ceny energií nahrávají do karet podvodníkům
Víte, kolik platíte za energie? Pokud ne, pečlivě si prostudujte smlouvu od svého dodavatele. Nejasná pravidla kolem cen energií totiž nahrávají do karet podvodníkům ve formě podomních prodejců. Ti využívají neznalosti a důvěřivosti některých lidí. Těm pak podsouvají k podpisu nevýhodné smlouvy s novým dodavatelem.
Podvodníci obcházejí zákazníky s tím, že by měli podepsat smlouvu, kterou jim přinesou pod záminkou, že podepisují dokument nutný k získání zastropovaných cen. Zákazník ale ve skutečnosti dostane k podpisu smlouvu s novým dodavatelem. Taková smlouva je pro něj však méně výhodná.
Jaký je cenový strop?
Cenový strop byl vládou stanoven, aby se zabránilo dalšímu růstu cen energií. Platit začaly na začátku letošního roku. Nárok na tuto podporu je automatický. Cenový strop stanovuje maximální cenu za 1 kWH silové elektřiny na 6,05 Kč s DPH a cenu za 1 kWh plynu na 3,025 Kč s DPH.
Tzv. energošmejdi sázejí na to, že ne všichni vědí o tom, že je tento strop automatický. Odběratel tedy nemusí nic podepisovat, ale ani o nic žádat. Všichni dodavatelé musí svým zákazníkům tuto pomoc poskytnout.
Výhružky nejsou oprávněné
Podomní prodejci lidem často vyhrožují odpojením, pokud nepodepíšou smlouvu. Spousta z nich se vydává za zaměstnance energetických firem či státních úřadů. ČEZ proto apeluje na své zákazníky, aby žádné dokumenty nepodepisovali bez důkladného přečtení. Podvodníci se přitom snaží tlačit na zákazníky, aby podpis provedli co nejrychleji bez toho, aby měli čas si ji přečíst. Pokud je obchodník férový, čas na přečtení vždycky nechá.
Pozor na vlastní dodavatele
Zákazníci se však setkávají také s nekalými praktikami ze strany svých dodavatelů. Ti vyhrožují odpojením od energií poté, co neuhradí jedinou zálohu.
Zdroj: ČEZ, ERÚ
You must be logged in to post a comment Login