Rady a tipy

Zasahuje sousedův strom do vaší zahrady? Poradíme vám, co můžete v tuto chvíli dělat

Od   | 

I když by každý z nás chtěl souseda, který bude bezproblémový a na všem se s ním bude dát domluvit, ne vždy máme to štěstí, aby tomu tak opravdu bylo. Ze zákona máte jako vlastník nemovitosti právo nakládat se svým majetkem libovolně, to samé platí i o vašem sousedovi. Co však dělat ve chvíli, kdy jeho nakládání se svým majetkem omezuje nebo ohrožuje vás samotné?

Když jsou sousedovy větve na vašem pozemku

Jedním z nejčastějších problémů mezi sousedy je situace, kdy strom stojící na sousedově pozemku přerůstá i přes váš pozemek. V tuto chvíli máte právo svého souseda na vzniklou situaci upozornit a dát mu přiměřeně dlouhou dobu na nápravu tohoto problému. Tato doba sice není v zákonu nijak upřesněna, přesto by neměl soused s nápravou otálet.

Zasahuje sousedův strom na váš pozemek? Pak situaci řešte. Zdroj: Donate

V potaz je však třeba vzít například roční dobu. V případě, že k nápravě nedojde a větve nebo kořeny stromu z vedlejšího pozemku zasahují do vašeho, poškozují ho, nebo již vznikla škoda, můžete ve vhodné roční době sami odstranit větve nebo kořeny stromu, které přesahují na váš pozemek.

 

Jak na záclony do velkých oken?

 

Snažte se domluvit na kompromisu

Dle zákona můžete větve a kořeny odstranit v době vegetačního klidu. Zásah by pak měl být proveden způsobem, aby strom netrpěl. Větve, které budou odstraněny, si může ponechat ten, na jehož pozemku se nacházely. Velmi často se řeší také to, komu patří plody spadlé na cizí pozemek. Zde platí, že plody, které spadly na pozemek souseda, patří sousedovi. Plody, které visí na stromě, zase patří vlastníkovi stromu.

Pokud k vám přesahuje ovocný strom, zkuste se domluvit na kompromisu. Zdroj: Pexels

V případě, že vám větve od souseda nijak zvlášť nepřekáží a rostou na nich například třešně či jablka, se můžete se sousedem domluvit například na kompromisu, kdy budete moct využívat plody z větví, které budou přesahovat na váš pozemek.

Respektujte hranice pozemku

V případě sázení stromu byste měli respektovat hranici sousedova pozemku, ale také jeho soukromí. Do tří metrů výšky stromu můžete strom sázet zhruba 1,5 metru od hranice pozemku. U vyšších stromů by měla být tato vzdálenost minimálně tři metry.

Sousedy je třeba respektovat i v případě živého plotu. Zdroj: Shutterstock

To samé platí také u živých plotů. Před jejich sázením se snažte nejprve domluvit se sousedem. Nemusí se mu líbit, že túje, které budou mít i několik metrů, zastíní jeho dům a v obýváku, kde by měl běžně světlo až do večera, bude muset celý den svítit.

Zdroj info: Občanský zákoník, Kapitoly o bydlení

Fotogalerie:

 

Tapety oživí váš domov: Které vybrat a kam pro ně?

 

 


You must be logged in to post a comment Login