Osvětlení

Žárovky se vyplatí vybírat nejen dle spotřeby a designu

Od   | 

Máte doma všude klasické vláknové žárovky a v podstatě vám to stačí? Možná ano z hlediska dostatečného množství potřebného světla. To je tak ale zřejmě všechno. Rozhodně totiž nedokážou splnit mnohé další důležité aspekty, které se nejenom svícení, ale i ekonomického provozu a designu týkají.

Z toho důvodu se vyplatí jít do změny. My se v následujících řádcích na žárovky podíváme mnohem podrobněji. Třeba se i díky našim informacím rozhodnete pro nějaké nové variace žárovek, jež rozhodně stojí za to. Alternativ je opravdu hodně, o čemž se ostatně sami přesvědčíte.

Klasika už nestačí, jasnou volbou je LED žárovka

Z hlediska pořizovací ceny jsou samozřejmě nejlevnější vláknové žárovky. Tedy za předpokladu, že je ještě někde seženete. Počítat je u nich ale zapotřebí s tím, že až 90 % přijaté energie putuje do tepla, nikoli do světla. 10 % na světlo je skutečně velmi málo. A životnost? Pouhých 1 000 hodin. V některých frekventovaných místnostech žárovku do svítidla namontujete a za několik málo hodin ji můžete vyhodit. Tyto žárovky totiž mají také poměrně velkou tendenci praskat. O něco úspornější jsou bezesporu halogenové žárovky, jejich životnost se ovšem pohybuje pouze mezi 2 000 až 3 000 hodinami, což je také nedostačující. U úsporných žárovek se už setkáváme s životností od 6 000 do 20 000 hodin, nicméně určitě nevydrží 50 000 hodin jako LED žárovky. Jen si vezměte, že 9W LEDka dokáže dát úplně stejně světla jako 60W halogenová žárovka. Rozdíl poměrně propastný. LED žárovky zkrátka v tomto segmentu vládnou.

Zdroj: Shutterstock

Jakou patici žárovky volit?

Taktéž vcelku často pokládaná otázka. A není se čemu divit. Jestliže potřebujete alternovat klasické staré žárovky, určitě vsaďte na patici E27. Takovéto LEDky se standardně používají u stropních a nástěnných svítidel. Své místo si ale najdou také v různých lustrech. Takovýchto žárovek je spousta a rozhodně není problém najít třeba takové stmívající se modely. Jinak z technického hlediska má tato patice průměr 27 mm a využívá se u 230V napětí. Pokud byste raději vsadili na menší světelné zdroje, jež jsou do jisté míry specifické, pak nejspíše sáhnete po patici E14. Průměr závitu, který je vizuálně totožný s předchozím, činí 14 mm. Ideální jsou tyto žárovky do lampiček, digestoří nebo i bodovek. Vybrat si na trhu lze ale také mnohé jiné žárovky, jež nevyžadují specifický jistič ani nic jiného, pouze se dávají do speciálních svítidel. Jinak se používají také mnohé jiné patice, mezi které se řadí třeba GU10 nebo G4 a mnohé jiné.   

Barva světla v hlavní roli

Rozhodně nelze zapomínat ani na barvu samotného světla. Do interiéru i exteriéru se volí různé odstíny. Záleží pouze na charakteru konkrétního venkovního prostředí nebo místnosti. Nejčastěji se volí teplá bílá barva. Vyznačuje se chromatičností od 2 700 do 3 000 kelvinů. Z hlediska barevného spektra nejvíce koresponduje s klasickou žárovkou. Hodí se například do ložnice, jídelny nebo obývacího pokoje. Jinak lze volit také neutrální bílou odpovídající dennímu světlu. Její chromatičnost činí od 5 000 do 6 000 kelvinů. Studená bílá je lepší do pracovních prostor typu garáží, dílen, sklepů či exteriéru. Chromatičnost u tohoto osvětlení činí od 7 000 do 8 000 kelvinů.

Vybírejte žárovku dle svítidla

Dnes mnohdy žárovky prakticky nepotřebujete. Vždyť třeba takové LED panely nebo LED pásky už nevyžadují přítomnost žádných žárovek. Jedná se o velmi elegantní řešení se vším všudy. U LED zařízení už lze počítat s tím, že vydrží velmi dlouhou dobu. Prostě se jen tak jednoduše nepokazí. Tím si můžete být jistí. Pokud ale chcete jen nahradit klasickou žárovku LEDkou, rozhodně také neuděláte krok vedle.

 


You must be logged in to post a comment Login