Ložnice

Zařizujeme ložnici pro alergika: postel, matrace i další prvky

Od   | 

Zařizování ložnice může někdy připomínat doslova vědu. O to horší je to v případě, kdy vás čeká výzva v podobě vybavování ložnice pro alergika. Ať už jste jím vy nebo někdo z vaší rodiny, máme pro vás několik tipů, který vám celý proces usnadní.

Jak vybrat postel pro alergika?

Mezi základní věci, bez nichž se ložnice neobejde, patří postel. Ta by měla být kvalitní a v případě domácnosti s alergikem musí splňovat jistá kritéria. Při nákupu postele jako takové dbejte na to, jakou má konstrukci. Za ideál považujeme postel vyrobenou z masivu, s kvalitním roštem a jednoduchou konstrukcí, kterou budete moct čas od času setřít vlhkým hadříkem. Vyhněte se posteli s úložnými prostory, kde se hromadí prach. Tento prostor se čistí mnohem hůř. Vyhýbejte se také postelím s čalouněním, kam se chytá prach spolu s roztoči.

V ložnici alergika se vyhněte kobercům, případně použijte jen menší a s krátkým vlasem. Zdroj: Domestav

Jak postupovat při výběru ložního prádla?

Spoustě alergiků může dělat nepříjemné problémy také nevhodně zvolené ložní prádlo. Povlečení byste měli měnit často, při praní je třeba věnovat pozornost dostatečnému máchání, aviváž je lepší zcela vynechat. Na trhu můžete najít také povlečení se speciálními úpravami, které je vhodné i pro citlivou pokožku. Vyhýbejte se povlečení se spoustou barev a vzorů – barviva z textilie by mohly spustit alergickou reakci či se podílet na vzniku ekzému. Péřovým peřinám je třeba se obloukem vyhnout.

Čelo i rám postele by měly být snadno omyvatelné. Zdroj: Home Style

Matrace a rošt

Pokud máte matraci z masivu na cestě k vám domů, je třeba vybrat také rošt a matraci. Ideální rošt by měl být lamelový, díky němu bude matrace bez problémů dýchat. Matraci volte prodyšnou, klidně vyrobenou z přírodních materiálů. Nezanedbejte ani koupi potahu na matraci, který můžete koupit také s antibakteriální přísadou, prát jej můžete na 60°C, což je mimo jiné teplota, při níž dochází k likvidaci roztočů. Spousta matrací pro alergiky je vyráběna ze speciálních pěn či mikrovlákna – v nich se prach a roztoči neusídlí.

Vše schovejte do uzavřené skříně, vyhněte se otevřeným policím. Zdroj: Decoland

5 tipů, jak zbavit ložnici alergenů

Zatočte s roztoči

Ložní prádlo patří k nejčastějším lapačům roztočů, což jsou pouhým okem neviditelné organismy, které ale umí spustit opravdu nepříjemnou alergickou reakci. Navíc jsou jedním z faktorů spouštějících astma. I proto si na polštáře, peřiny i přikrývky pořiďte speciální kryty; prádlo perte na nejvyšší možný stupeň – ideálních je 90°C. Pokud máte doma sušičku, používejte ji při čištění lůžkovin.

Pravidelné vysávání a čištění jsou nutností

Pokud nechcete vyměnit koberec za linoleum či plovoucí podlahu, musíte koberec jakožto ráj roztočů pravidelně čistit. Mnohem lepší ale bude, pokud se ho zbavíte. V opačném případě si domů pořiďte kousek bez dlouhého vlasu. Koberec pravidelně vysávejte, ale také čistěte. Do oken dejte sítě proti hmyzu, které zajistí, že se do prostoru nedostane tolik pylu.

Lapače prachu musí pryč

Záclony a závěsy na oknech sice vypadají hezky, ale pro silného alergika půjde spíše o noční můru. Nahraďte je žaluziemi či roletami, použít můžete také syntetické záclony, které jsou omyvatelné. K údržbě přidejte také otření okenních rámů jednou do týdne, každé tři měsíce umyjte i okna jako taková – zabráníte tak vzniku plísní.

Police sice vypadají dobře, ale do ložnice alergika nepatří. Zdroj: Flou

Uklízejte jednoduše

Úklid ložnice pro alergika si usnadněte, jak jen to bude možné. Zbavte se všech lapačů prachu, které máte rozmístěné na poličkách či parapetech. Spousta prachu se usazuje na skle, knihách, kovu, ale také na spoustě dalších předmětů, kam patří i drobné suvenýry. Rovněž do ložnice zakažte vstup svým čtyřnohým mazlíčkům.

A co ideální teplota?

Teplý a vlhký vzduch patří k podmínkám, které milují nejen roztoči, ale i plísně. V případě, že máte klimatizaci, používejte ji pravidelně. V opačném případě umístěte do ložnice odvlhčovač, který udrží vlhkost v ložnici v rozmezí doporučených 30 až 50 procent. Ideální teplota v ložnici by měla být mezi 19 až 20 stupni Celsia, dobře vám může posloužit také kvalitní čistička vzduchu. Pokud máte tu možnost, volte raději podlahové vytápění – teplo z podlahy nebude vířit prach.

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login