Rady a tipy
Zářivé barvy i po častém praní? 5 tipů, jak pečovat o povlečení
Udělejte si radost ložním povlečením ve svěžích jarních barvách! Držte se osvědčených zásad pro jejich údržbu, jedině tak budou vaše oblíbené kousky ozdobou interiéru i po celá léta.
1. Péče se vyplatí
Ještě než se u vás nové povlečení, ručníky či utěrky doopravdy zabydlí, pamatujte, že před prvním použitím je nezbytně nutné textil alespoň jednou až dvakrát vyprat na doporučenou teplotu s příslušným pracím prostředkem. Tak se postaráte o odstranění zbytkových barev a nečistot z výroby.
„Při nedodržení doporučené teploty, nedostatečném vyprání a vymáchání nebo delším ležení mokrého prádla v pračce může zejména u výrazných barev přechodně dojít k zabarvení, které však dalším důkladným vypráním vymizí. Nízká teplota při prvním praní zapříčiní zapuštění zbytkových barev,“ vysvětluje Kateřina Vařechová, obchodní ředitelka značky Matějovský, tradičního českého výrobce ložního prádla.
2. Zásady správného praní
Chystáte se na velké prádlo? Povlečení vložte do pračky naruby a se zapnutým zipovým uzávěrem. Tmavé a syté barvy perte v přípravku na barevné či tmavé prádlo. Univerzální prací přípravky či prášky na bílé prádlo obsahují optické zesvětlovače, které barvám rozhodně neprospívají. Bělidla dobrou službu také neprokážou – jejich používáním dochází k oslabení vláken a tím ke snížení životnosti materiálu a barev. Po vyprání nenechávejte prádlo dlouho ležet v pračce, zbytečně se pomačká a riskujete tím zapuštění barev. Všechny pokyny týkající se péče o povlečení naleznete na etiketě nebo na nášivce.
3. Prát na čtyřicet?
Jakou nastavit teplotu praní? „Doporučená teplota 40 °C vychází z nejnovějších vědeckých výzkumů. Tato teplota je vhodná pro dosažení optimální hygienické čistoty, zajištění dlouhé životnosti i stálosti barev,“ objasňuje Kateřina Vařechová. Prací prostředky se dnes již vyznačují takovým složením, které dokáže při nižších teplotách odstranit většinu mikrobů. Praním při nižších teplotách navíc šetříte i životní prostředí a svou peněženku. „Povlečení je testováno na praní při teplotě 85 °C, pokud povlečení vyperete na vyšší stupeň, například na 60 °C, nic se mu nestane,“ dodává Vařechová a upozorňuje, že používání aviváže degraduje přirozené vlastnosti přírodních materiálů, jako je schopnost absorpce nebo prodyšnost. Aviváž v podstatě obalí vlákna a tím znemožní látce „dýchat“.
4. V sušičce, nebo na vzduchu?
Sušení v sušičce si řada domácností již vzala za své. „My sušičku všeobecně nedoporučujeme, příliš vysoké teploty nemají dobrý vliv na látku, ani na barvy. Pokud není správně nastavený program sušení, může dojít k polámání vláken a tím se výrazně zkracuje životnost textilií,“ říká obchodní ředitelka značky Matějovský. Pokud sušičku využíváte, tak povlečení sušte naruby a zvolte raději delší program s nízkou teplotou. Pokud sušíte klasickým způsobem, povlečení „rozklepejte“ a věšte narovnané (nikdy však za rohy!) – lépe si tak udrží svůj tvar a bude se vám lépe žehlit. Sušíte-li venku, povlečení věšte naruby, zabráníte tak přímému kontaktu barev se slunečním zářením. Prádlo nenechávejte dlouho přesychat, špatně se pak žehlí.
5. Efektivní žehlení
Žehlit můžete všechna povlečení kromě krepového. Povlečení žehlete vždy naruby na program bavlna/len. Než vyžehlené prádlo složíte a uložíte, nechte ho nejprve vychladnout. Žehlení si usnadníte například nižšími otáčkami při ždímání i přiměřeným množstvím prádla v pračce. Látka se tolik nepomačká, když zvolíte správný způsob sušení. Povlečení nemandlujte, protože plastové zipy nesnesou vysoké teploty a hrozí jejich zatavení.
Mohlo by vás zajímat: Jak na výběr povlečení? Každý z nás potřebuje něco jiného
Fotogalerie:
Širokou nabídku povlečení najdete ZDE
You must be logged in to post a comment Login