Inspirace

Zařiďte si bydlení s vůní Orientu. Je plné barev, kvalitních materiálů a zdobených dekorací

Od   | 

Orientální styl v interiéru si zamilují všichni cestovatelé, nadšenci do dalekých zemí, dobrodružství a exotiky. V překladu z francouzštiny znamená Orient východ, tedy východní země a jejich kulturu. Pár prvků z tohoto prostředí dokáže proměnit i nejobyčejnější domácnost v originální a příjemné bydlení. Jak dostat kouzlo Orientu do svého domova?

Hlavními přednostmi orientálního stylu je snadná realizovatelnost, praktičnost a jednoduchá pravidla designu. Hodí se pro ty, kdo netouží po zaplnění bytu spoustou věcí, mají rádi kontrasty v odstínech barev a tkaniny v přírodních tónech.

Své bydlení nemusíte kompletně proměnit. Stačí jen pár orientálních kousků a váš domov bude úplně jiný. Pořiďte pár vyšívaných polštářků, lucernu, dřevěný paraván, kovovou lampu a je hotovo.

Co do orientálního stylu určitě patří:

  • bohatá výzdoba s ornamenty
  • vázy, tepané lucerny a různorodé dekorace
  • mozaiky
  • perské a ručně tkané koberce
  • taburety
  • barevné polštáře, vyšívané a mohou být i s třásněmi
  • lehký baldachýn
  • masivní nábytek
  • vonné lampy a tyčinky

Perské koberce k Orientu jednoznačně patří. Zdroj: Interiors Online

Nábytek z masivu

Orientální nábytek má být hodně tmavý nebo naopak velmi světlý (bílá bříza, buk). Někdy se používá také třešňové dřevo. Vybírejte kvalitní kousky z masivního dřeva. Zkuste najít takový nábytek, na kterém budou různé ornamenty a výzdoba zapadající do vašich představ. Pokud nenajdete nic vhodného, dejte přednost naprosto obyčejným kouskům. Ne každé zdobení je totiž vhodné.

K Orientu patří hodně dekorací- Zdroj: Interiors Online

Nebojte se sytých barev

Syté a jasné barvy jsou typické pro Orient. Nebojte se červených, oranžových, růžových, fialových nebo vínových odstínů a klidně přidejte i modré a tyrkysové. V tradičních úpravách se malují stěny tak, že se lesknou, což ovlivňuje odraz světla a zabraňuje tomu, že v místnosti některé barvy převládají. V našich končinách je ale lepší být ve výmalbách trošku zdrženlivější, aby celek vypadal stále harmonicky a přirozeně. Proto se dává přednost více neutrálnějším tónům a nátěrům s matem. Vyřádit se můžete na doplňcích, tapetách apod.

Někdy stačí jen zvýraznit stěnu zajímavým prvkem, který upoutá pozornost. Pověste na ni tradiční japonské kimono nebo něco jiného, co přitáhne pozornost a jednoznačně upozorní na to, kam směřujete.

Stačí pestré polštáře. Zdroj: Canstockphoto

Vybírejte kvalitní textilie

Různorodé textilní doplňky jsou nedílnou součástí orientálního stylu. U nich určitě nešetřete na kvalitě materiálů. Důležité jsou výrazné vzory, ruční výroba a kvalitní design. Hodí se kousky z Indie, Tibetu, Maroka. Jako přehoz na postel či křeslo lehce poslouží indické sárí. Stěnu zvýrazní originální tapiserie. Polštářky, plédy, přehozy, ubrusy, dečky a další dekorativní textilie do domácnosti rozhodně patří. Nemusíte se bát třásní, korálků, výšivek, perleťových ozdob apod.

Pozor na vzory

U orientálního stylu znamená méně často více. Proto to nepřehánějte s množstvím prvků nebo počtem různorodých vzorů. U nich se držte témat, jako jsou lotosové květy, vážky, ptáci, orientální chrámy apod. Textilie mohou být zdobené zlatými nitěmi.

Tapety s přírodní motivem budou vždy vytvářet příjemnou atmosféru. Zdroj: Wallpaper

Nezapomeňte na kvalitní koberec

V exotické domácnosti s vůní Orientu by neměl chybět kvalitní, ručně tkaný koberec. Jestli bude indický, marocký nebo perský záleží jen na vás. Různé druhy se odlišují v barvách i vzorech, ale rozhodně budou všechny kvalitní a vydrží po dlouhá léta. Protože nejsou úplně nejlevnější, jistě vás potěší, že se hodí i do severského, industriální, bohémského nebo klasického stylu.

Tam, kde nebudou orientální koberce, by měly na podlaze převládat neutrální tóny, například bambusový laminát, neutrální koberečky, rákosové rohože.

Zdroj: Canstockphoto

Kam až sahá orientální styl?

Kromě Turecka a Indie se tento styl prolíná i do dalších oblastí. Zmínit můžete Japonsko, Filipíny, Thajsko, Čínu nebo Indonésii. Pro Filipíny, Thajsko a Čínu je typický nízký nábytek, paravány, porcelán. Vybavení často nese motivy draka, slonů nebo pagody. Japonci mají rádi čistotu tvarů a jednoduchost, v Indonésii je trendy koloniální styl.

Oblíbený je také tzv. zen styl, který vychází ze zen-buddhismu. Pro něj je typická střídmost v barvách i nábytku, sezení na zemi, uspořádání bydlení podle feng-shui.

Třásně, přehozy, plédy po vzoru kočovníků. Zdroj: Interiors Online

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login