Kuchyně
I v malé kuchyni můžete uvařit velké kulinářské zázraky. Proto ji zařiďte účelně.
Snili jste o velké kuchyni s nekonečnou pracovní plochou, obřím jídelním stolem a spoustou volného prostoru? Namísto toho máte kuchyňku o pár metrech čtverečních? Nevadí. I tady totiž můžete předvádět svůj kulinářský um, bavit se s přáteli a radostně stolovat s rodinou. Víme totiž, jak udělat z malé kuchyně velký zázrak.
Do malých prostor obecně patří světlé barvy. Světlé odstíny umí prostor opticky zvětšit. Jejich použitím docílíte provzdušněného vzhledu. S tmavými barvami byste získali pouze temnou a nevzhlednou místnost. Taková barva nevadí pouze na podlaze, tam si ji klidně můžete dovolit, a dokonce je vhodné zvolit o něco tmavší odstín, než máte na stěnách. Volnější ruce máte i při plánování zad kuchyně, tedy prostorem za pracovní deskou, kde se smíte barevně vyřádit.
Dobrou zprávu máme i pro milovníky dřeva. Nemusíte se ho vzdávat, ale dbejte na správnou volbu odstínu. Vybírejte dřevo ve světle hnědé barvě nebo takové, které má nádech do bílé či šedé.
Jak vyřešit stolování?
Pro pohodlné sezení by měla mít židle u stolu prostor na odsunutí minimálně na 15 až 20 centimetrů. Na pohodlnější sezení potřebujete ještě asi o 65 cm více. Šířka u stolu pro jednoho strávníka se pohybuje od 60 cm. Stůl v malé kuchyni je vhodnější obdélníkový nebo čtvercový. Vyhněte se určitě kulatému stolu, protože ho nedáte ke zdi. Stůl pro dvě osoby by měl mít v průměru 80 cm. Místo klasických židlí jsou vhodnější užší lavice, na které se posadí i větší počet lidí. Na lavici ve tvaru L mohou usednout asi tři až čtyři lidé. Měla by být dlouhá minimálně 150 cm.
V malých prostorech se skvěle osvědčují rozkládací stoly, kam můžete usadit i početnější návštěvu. Nezapomeňte ani na dostatek židlí. Praktické jsou ty skládací.
Základní pravidla pro malou kuchyň
- Volte namísto klasických dvířek raději posuvné, případně výklopné.
- Prostor zaplňte do maxima, klidně si nechte nainstalovat skříňky až pod strop.
- Vnitřní vybavení volte rozumně a nešetřete na něm.
- Musíte mít jídelní stůl nutně v kuchyni? Umístěte jej raději do obýváku. Pokud ne, můžete zvolit skládací stůl i skládací židle.
- Velikost chladničky i potravinové skříně ovlivňuje množství skladovaných potravin.
- Pro každou kuchyň je bezesporu nejdůležitější pracovní plocha. Pokud nemůžete mít pracovní desku o velikosti „hřiště“, stačí i pracovní pult, ideálně i se zásuvkami či vysouvacím regálem.
- Do malé kuchyně se nezdráhejte pustit hodně světla. Ideální je samozřejmě to přirozené, skrze okno.
- Existují speciální nábytkové moduly s dřezem, malým vařičem, pracovním místem a úložným prostorem. Ty najdou místo v extrémně malých kuchyních.
Pořiďte si velikostí redukované spotřebiče
V kuchyni potřebujete varnou desku, dřez, úložné prostory. Pokud se vejde i trouba a myčka, máte vystaráno. Vyřešit to můžete tak, že si spotřebiče pořídíte ve zmenšených variacích. Varná deska se dá koupit v šířce jen 30 cm, elektrická trouba může stát samostatně namísto vestavby, a také myčka se dá pořídit v malém formátu, takzvaném stolním provedení.
Rozměry, se kterými hravě zvládnete rozplánovat i ten nejmenší prostor
- Pracovní deska má mít výšku 75 až 85 cm a hloubku minimálně 60 cm.
- Varnou desku umístěte alespoň 40 cm od stěny.
- Mezi dřezem a varnou deskou nechte přibližně 60 cm pracovní desky.
- Umístíte-li varnou desku níž než pracovní, uvidíte lépe do hrnců.
- Mezi digestoří a varnou deskou potřebujete 75 cm volného prostoru.
- Troubu dejte do výšky očí, aby se vám lépe manipulovalo s nádobím.
- Chladnička s mrazákem a klidně i potravinová skříň má být co nejblíže vchodovým dveřím.
- Plynová varná deska nepatří pod okno kvůli průvanu.
- Varné centrum umístěte dál ode dveří.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login