Dětské pokoje

Jak zařídit společný pokoj pro kluka a holku, aby je to nepoznamenalo na celý život

Od   | 

Jestliže doma nemáte dostatečný počet místností, aby mohlo mít každé díte svůj vlastní pokoj, pak vás čeká celkem obtížný úkol. Zejména pokud jde o kluka a holku. Sladit dva naprosto odlišné světy není nic jednoduchého, ale dá se to zvládnout. 

Základem je zvolit rostoucí nábytek v neutrálních odstínech, který nezruinuje vaši peněženku. Také u dětí starších 10 let se doporučuje, aby měly každý svůj pokoj. Pokud to však není možné, je ideální místnost přepažit pomocí barevných stěn, paravanů nebo dělicích příček. 

Zařídit společný pokoj pro chlapce a dívku není žádná hračka, ale dá se to zvládnout.

Rozdělte správně místnost

Každé dítě by mělo mít svůj vlastní prostor a soukromí bez ohledu na to, jak je staré. Odborníci tedy doporučují pokoj rozdělit do dvou základních částí, jako je společný prostor pro obě děti, kde si mohou hrát a sdílet své zájmy, a potom oddělený prostor pro spaní a relaxaci, kde má každé dítě svoje vlastní soukromí. Důležité jsou také zájmy a koníčky každého dítěte, a proto do pokoje nezapomeňte umístit dostatek úložných prostorů, včetně poliček, boxů nebo zásuvek pod postel. 

Každé dítě by mělo mít své teritorium. Zdroj: Aldo

Oddělujte opticky

Zejména starší sourozenci začnou čím dál častěji prahnout po svém vlastním teritoriu, a pokud není možné vytvořit pro každé dítě vlastní pokoj, pak je ideální ten stávající oddělit alespoň opticky. Pomocí paravánu, nebo skříněk, které by však neměly být vyšší, než je výška okenního parapetu. Skříňky by pak měly být přístupné z obou stran. Tím vznikne i více praktického úložného prostoru. Dejte pozor také na to, aby rozdělení místností neubralo světlo jedné části místnosti. Do pokoje musí i nadále proudit dostatečné množství denního světla. V oddělených částech poté vytvořte zázemí pro obě děti.  

Dětský pokoj se snažte oddělit alespoň opticky, Zdroj: Home nábytek

Barvičky a výzdoba

Barevné sladění pokoje může být někdy mezi dívkou a chlapcem velký boj. V neodděleném prostoru se vyvarujte sytě růžové barvy a naopak zvolte například kombinaci modro-zelené spolu s krémovou nebo šedou barvou. Tyto odstíny se hodí jak pro holku, tak i pro kluka a dle odborníků podporují tvořivost a kreativitu a zároveň působí uklidňujícím dojmem. 

Jednodušší situace nastává, pokud jsou děti přibližně ve stejném věku. Zejména malým dětem klidně vyzdobte jednu část pokoje ve stylu princezny pro holčičku a pro kluka například v ryze sportovním duchu.

Nezapomínejte však na to, že společný prostor by měl zůstat v neutrální barvě, která se skvěle zkombinuje s různými doplňky nebo hračkami.

Barvy zkombinujte tak, aby si na své přišel chlapec, i dívka. Zdroj: Decoland

Několik rad na závěr:

  • Každé dítě by mělo mít vlastní pracovní stůl, a to včetně židle, pomůcek i odpadkového koše.
  • Nebojte se místnost opticky oddělit a vytvořit vlastní prostor pro kluka i holku.
  • Výběr barev ponechte na dětech.
  • Potřeby přizpůsobte podle věku a zájmu každého dítěte.
  • Nechte obě děti si vyřešit problémy ohledně společného prostoru společně.

Každé dítě by mělo mít vlastní pracovní koutek. Zdroj: Delso nábytek

Fotogalerie:

 

Nábytek, který roste s dětmi


You must be logged in to post a comment Login