Dětské pokoje

Zařídit pokoj pro tři děti je výzva: S trochou důvtipu to zvládnete hravě

Od   | 

Pokud není místa nazbyt, tak se někdy i tři děti musí dělit o jeden pokoj. V takovém případě řešíme primárně jeho dokonalou funkčnost a teprve poté se soustředíme na barvy a styl. 

Zařídit pokoj pro tři děti je výzva. Zdroj: Domestav

Základní pravidla

Pamatujte, že pokud chcete do pokoje umístit tři děti, neměla by být místnost menší než 12 m2. Důležité je vměstnat do pokoje všechno hlavní vybavení třikrát. Tedy každé dítě by mělo mít svoji postel, psací stůl s lampičkou, židle, ale i komodu na oblečení. Úložné prostory pro ostatní potřeby, nebo hračky mohou mít dohromady. Zároveň je potřeba ponechat volný prostor pro hraní nebo relaxaci. 

Pokoj pro tři děti by měl být velký alespoň 12 metrů čtverečních. Zdroj: Tumidei

Vzhled až na druhém místě

Každý chce pro své ratolesti zařídit krásný dětský pokoj, aby se dětem v místnosti líbilo. Pokud se ale snažíme zařídit pokoj na tak malém prostoru rovnou pro tři rošťáky, je potřeba nejprve dbát na funkčnost. Doplňky a barvy musí jít při prvotním plánování stranou. Ještě než se do vybavování pustíte, je nutné brát ohled na věk dětí. Malé dítě, které nechodí zatím do školky, potřebuje hlavně prostor pro hraní a fantazii. Školáci zase potřebují kvalitní pracovní stůl se židlí a osvětlením, ale ani ony by neměly postrádat hrací prostor. Otázkou je také pohlaví a věk dětí. Ideální je, aby pokoj obývaly děti blízké si věkem, které mají podobné nároky a potřeby. I přesto je ale potřeba každému dítěti vytvořit svoji zónu, která bude jeho útočištěm. 

Při zařizování pokoje dbejte především na funkčnost.
Zdroj: Tumidei

Výběr postele a nábytku

Postele patří mezi nábytek s největším rozměrem, a proto je potřeba se poohlédnout po plnohodnotné vychytávce. Nabízí se patrové postele, umístěné v různé výšce. Na trhu najdete taková provedení, která disponují třeba i přistýlkou, nebo vestavěným prostorem.

Vyzkoušejte rostoucí stůl

Vždy ale pamatujte na to, že spodní lůžko patrové postele by mělo být ve výšce zhruba 40 centimetrů a horní patro minimálně 155 cm od podlahy. Nesmí však být blízko stropu, aby si dítě mohlo na posteli alespoň pohodlně sednout. Možností je také pořídit tři stejně vysoké patrové postele a pod ně umístit hračky, šatní skříně, nebo stoly. 

Skvělým řešením jsou patrové postele, nebo výsuvná lůžka. Zdroj: Domestav

Ani šatní skříň nemusíte pořizovat striktně třikrát. Zvolit můžete jednu velkou skříň, která využije prostor od země až ke stropu. Je však potřeba, aby každé dítě mělo přidělenou svoji část a navzájem si nelezlo do zelí. Menší nábytek a komody na hračky volte v jednodušší variantě. Vyvarujte se velkým objektům a raději zvolte boxy, kontejnery, nebo otevřené policové systémy. Při výběru psacích stolů dejte přednost rostoucí variantě, která dětem vydrží od první třídy až po střední školu. Výšku pracovní plochy lze totiž variabilně měnit. Také židle by měla mít možnost nastavení nejen výšky, ale i zadního opěradla. 

Nastavitelné psací stoly a židle vydrží až do dospělosti.
Zdroj: Delso interiéry

Pohrajte si s rozdělením a k plánování přizvěte děti

Ačkoli malý pokoj nerozdělíte žádnou příčkou, můžete trochu improvizovat. Jednotlivé zóny každého dítěte rozdělte třeba nízkými komodami, menší knihovnou, nebo látkovým závěsem, či paravanem. Každé dítě však musí mít stejně velký prostor a dostatek denního světla. K zařizování si rozhodně přizvěte děti a pokoj nevybavujte bez nich. Ony samy si mohou říct jaké barvy nebo vzory v pokoji chtějí, a mohou tak do svého pokoje přenést kus sebe. Nechte je vybrat dekoraci, která jim zvedne náladu. 

Soukromí dětí vytvoříte knihovnami nebo závěsy.
Zdroj: Decoland

Neméně důležité je světlo.
Zdroj. Eglo

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login