Ložnice

Jak zařídit ložnici z hlediska dispozice, aby se vám v ní dobře (ne)jen spalo

Od   | 

Čeká vás stěhování do nového? Nebo jste se pustili do rekonstrukce? Tak či tak vás čeká dobrodružství v podobě zařizování nové ložnice. A pokud chcete, aby se vám v ní spalo a fungovalo příjemně a bez problémů, měli byste vědět, jak ji zařídit z hlediska dispozice.                              

Do jakého pokoje umístit ložnici?

Před tím, než vám poradíme, jakým způsobem byste si měli svoji ložnici z hlediska dispozice zařídit, je třeba zmínit, že musíte svoji pozornost věnovat už i výběru prostoru, v němž se vaše ložnice bude nacházet. Při výběru se neohlížejte jen na rozměry, ale i na to, aby se ložnice nacházela v chladnější části domova. Ložnice by měla být v ideálním případě orientovaná na sever, případně severovýchod či severozápad. V takovém pokoji bude příjemně chladno a po ránu vás nebudou rušit sluneční paprsky. Pokud je probouzení se na sluníčku naopak něčím, co vyžadujete, měla by být vaše ložnice na východní straně. Nezapomínejte také na to, že byste měli mít ložnici na tichém a klidném místě, kde vás nebude nic rušit a kde načerpáte potřebnou sílu do nového dne. Proto nebude umístění hned vedle kuchyně tou nejlepší volbou.

Ideální výška postele je 45 až 55 centimetrů. Zdroj: Casamoderna

Postel je nejdůležitějším prvkem ložnice

Ačkoliv ložnice není místem, kde byste trávili veškerý volný čas, stále je místem, kde strávíte až třetinu života. I proto ji musíte zařídit tak, abyste si mohli maximálně odpočinout. A právě postel je klíčovým prvkem, na jehož výběr byste si měli udělat dostatek času. Při výběru a nákupu postele vycházejte zejména z proporcí ložnice. Mezi postelí a ostatním nábytkem by mělo zůstat alespoň 90 centimetrů volných – jako „komunikační“ prostor.

Pokud ponecháte tento prostor volný, bude se vám postel lépe obcházet. A to i v případě, kdy budete opravdu hodně unavení. Dostatek prostoru k obcházení postele oceníte také ve chvíli, kdy budete v noci vstávat k dětem a nebudete chtít při vstávání a „přelézání“ probudit partnera. Pro příjemný a ničím nerušený spánek dvou osob je doporučována postel o rozměru 180 × 200 cm. Ačkoliv se vyspíte i na posteli o rozměrech 160 × 200 cm, je předchozí varianta vhodnější. Pod šířku 160 cm však nikdy nechoďte.

V případě, že nemáte místa nazbyt, můžete postel přesunout do rohu pokoje. Sice bude mít jeden z partnerů méně pohodlný přístup, ušetříte ale potřebné centimetry. Samozřejmostí by pak měl být i výběr kvalitní matrace. Postel by měla být v prostoru umístěna tak, abyste neleželi hlavou u venkovní stěny, ale ani radiátoru. 

Vysokou postel oceníte zejména ve stáří, kdy se vám bude lépe vstávat. Zdroj: Home style

Nezapomínejte ani na vhodnou matraci

Šířka matrace u dvoulůžka by měla být minimálně 160 cm, pokud si ale můžete dovolit víc, jděte do toho. Dlouhá by pak měla být alespoň o 15 až 20 cm víc, než jaká je vaše výška. Výška postele by pak měla být kolem 45 až 55 cm i s matrací. Ve vyšším věku pak volte postel vyšší, bude se vám lépe vstávat. Matraci byste měli vybírat podle roštu vaší postele. Ne každý rošt se snese s každou matrací. Pokud váháte, zda koupit jednu velkou nebo dvě malé matrace, rozhodněte se pro koupi 2 kusů. Díky tomu vám v noci nebude budit každé otočení vašeho partnera. Navíc si každý z vás bude moct vybrat tvrdost matrace, která mu bude vyhovovat.

Noční stolek pro odkládání nezbytností

Nezáleží na tom, jak je ložnice velká, malý odkládací prostor ve formě nočních stolků se hodí vždy. Můžete si zde odložit mobil, hodinky, ale třeba i sklenici vody. Před tím, než si nějaký koupíte, si promyslete, k čemu bude sloužit. Zatímco některým bude vyhovovat spíše otevřená police, druhý ocení, když bude moct všechny tyto drobnosti schovat tak, aby nebyly na očích. Na nočním stolku by neměla chybět ani malá lampička. Ta by měla být situována tak, abyste ji mohli rozsvítit i poslepu v noci. Co se týče rozměrů, o těch rozhoduje zejména konkrétní noční stolek, který jste si vybrali. Zde je však nutno dodat, že by noční stolek neměl mít v porovnání s postelí více nebo méně než 10-12 cm proti výšce matrace.

Jaká by měla být šatní skříň v ložnici?

Hned po spací části ložnice je třeba vyřešit také úložné prostory. V případě, že je vaše ložnice rozměrnější, můžete si dovolit širokou šatní skříň, do které schováte vše potřebné. Tím, že bude skříň zabírat jednu celou stěnu, bude prostor vypadat více sjednocený. Naopak tam, kde nemůžete zařizovat do šířky, můžete stavět do výšky. Pokud je vaše ložnice opravdu malá, zvažte, zda by nebylo lepší volbou umístit skříň například do chodby.

Pokud se šatní skříň do ložnice nevejde, umístěte ji na chodbu. Zdroj: Decoland

Rozměry ložnice jsou důležité

V ložnici jako takové toho nemusíte mít mnoho. Z logiky věci vyplývá, že stačí mít tady postel s nočním stolkem. Pokud to prostor dovolí, tak i šatní skříň. Zařízení ložnice tedy není nic složitého. K tomu, abyste do ní umístili postel se stolkem, stačí devět metrů čtverečních prostoru, tedy 3 metry na tři metry. I tak jsou však rozměry ložnic většinou o velikosti od 12 metrů čtverečních nahoru. A s těmito rozměry už lze pracovat. Nemluvě o tom, že je takto velký prostor potřebný k tomu, aby zde dostatečně proudil vzduch.

A co ložnice se skříní a pracovním koutem?

O tom, zda se do ložnice vejde i šatní skříň, případně pracovní stůl, rozhodují zejména její rozměry. Cílem je zachovat volný přístup k oknu, abyste mohli větrat, ale také pohodlný přístup k posteli. Ačkoliv je 90 centimetrů naprosto ideálních, minimální šířka by měla činit alespoň 60 cm z obou stran dvojlůžka.

Postel umístěte tak, abyste měli pevnou oporu za zády

V případě, že máte vedle postele umístěnou šatní skříň s posuvnými dveřmi, je třeba zachovat průchod o šířce 80 cm, v případě skříně s dveřmi otevírajícími se do prostoru je to už 100 cm. V případě skříně s posuvnými dveřmi si můžete dovolit průchozí prostor o menší šířce, posuvná skříň je však kvůli umístění posuvného mechanismu ještě hlubší než skříň s obyčejným otevíráním. Velmi oblíbenou variantou je také samostatná a oddělená šatna. Zde si však musíte být jisti, že se vám vytvoření oddělené šatny opravdu vyplatí. Pokud ano, postavte skříně s posuvnými dveřmi (nebo police) naproti sobě. Mezi nimi je třeba zachovat uličku širokou 90 cm.

Trendem jsou postele s koženým čalouněním. Zdroj: Natuzzi Italia

Fotogalerie:

 

Rozdíl mezi kontinentální a klasickou matrací?

 

 

You must be logged in to post a comment Login