Zahrada

Zapomeňte na chemicky ošetřovanou zeleninu a vypěstujte si ji přímo na balkoně

Od   | 

Ten, kdo ochutná zeleninu vypěstovanou na vlastní zahradě, už nechce žádnou jinou. A i když máte jen malý balkon, nevadí! Výbornou zeleninu lze vypěstovat i v truhlících. Potřebovat budete pouze trocha místa, dostatek světla a péči. 

Před výběrem zeleniny je důležité zvolit správné nádoby. Použít můžete klasické květináče, ale i jiné, které jsou vyrobeny například z keramiky, kamene či dřeva. Je jen na vás, jakou nádobu zvolíte vy a jaká se vám bude nejvíce líbit. Na kvalitu zeleniny nemá tvar ani druh nádoby žádný vliv. Vždy volte ale takové truhlíky, které mají ve dně otvor, díky kterému může odtéct přebytečná voda. Pro malé balkony jsou skvělým pomocníkem i závěsné truhlíky pro drobnější zeleninu.

K pěstování zeleniny není třeba zahrada. Zdroj: Pinterest

Dodržujte základní pravidla

I přes to, že nezáleží na tvaru a materiálu nádoby, je důležité zvolit takový truhlík, do kterého se vejde alespoň  70 – 75 litrů kvalitní zeminy. Díky dostatečně velké nádobě se kořeny zeleniny nezahřejí pod přímým sluníčkem tak rychle a zároveň mají prostor pro svůj růst. Nezapomínejte ani na kvalitní substrát, který je pro zeleninu nejlepší a zároveň zadrží potřebnou vodu. Odborníci radí, aby se k substrátu přidal ještě hnůj s rohovinou, díky kterému se bude zelenině dařit ještě více. Hnojivo navíc poskytne zelenině potřebnou výživu, kterou potřebuje. Rozhodneme-li se pro tekuté hnojivo, pak ho použijeme minimálně čtyři týdny po vysazení. Při hnojení buďte maximálně opatrní, přeci jen s ním budete přihnojovat potravinu. Truhlík se zeleninou neumísťujte na přímé slunce, které by ji mohlo spálit. Naopak nešetřete se zálivkou. Pozor dejte pouze na to, aby zelenina nebyla přelitá. Minimální hloubka pro pěstování zeleniny je zhruba 15 centimetrů. 

Je libo lilek z balkonu?

Čím větší nádoba, tím lepší.

Jak zeleninu na balkoně pěstovat a jak ji kombinovat?

Jakmile vyřešíte kvalitní zeminu a vhodné nádoby, můžete začít s rozhodováním, jakou zeleninu vysadit a s čím půjde kombinovat. Do truhlíků lze vysadit například balkonové papriky, které jsou vhodné díky nízkému vzrůstu. Ty se dají vhodně kombinovat například s ředkvičkami, kedlubnami, či hlávkami salátu. Do dalšího truhlíku je vhodné vysít například petržel s libečkem, v kombinaci s koprem nebo bazalkou. Velmi oblíbenou zeleninou na balkoně se stala i mrkev, mini okurky, vynikající hrášek nebo fazolky. S trochou snahy lze na balkoně vypěstovat i lilek, cuketu nebo rajčata. Pokud zvolíte objemnější nádoby, pak můžete pěstovat i několik druhů zeleniny pohromadě.

Pro pěstování na balkoně se hodí i chilli papričky.

Zeleninu lze hravě kombinovat.

Rajčata pěstujte v truhlíku samostatně

Jediné, na co je třeba dávat opravdu velký pozor, jsou rajčata. Ta by měla být vysazena v truhlících samostatně. Pokud je nakombinujete s ostatní zeleninou, rajčata ji můžou lehce zahubit. Sama o sobě potřebují větší množství vody, kterou ostatní zelenina nemusí vydržet. Pokud se rozhodnete pro rajčata, pak se zamyslete nad koupí samozavlažovacích truhlíků, které zelenině poskytnou dostatek vláhy. Rajče je navíc těžké a potřebuje oporu v podobě tyčky nebo drátku. 

Rajčata pěstujte odděleně.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login