Zahrada
Záplevák má do plevele daleko. Znáte ho?
Na jaro nám okrasné záhony zkrášlují jarní cibuloviny, léto je typické záplavou kvetoucích rostlin, ale podzim většině z nás přijde chmurný. Slunce už tolik nesvítí, brzy se smráká a teploty klesají. Existují však trvalky, které umí šedivý podzim krásně rozzářit, k takovým patří i záplevák. Dáte mu šanci?
Trochu z historie
Záplevák není žádný nováček, ale už dlouhá léta známá trvalka s latinským názvem Helenium. Ten získala odvozením z řeckého pojmenování slunce – Helios, protože svým vzhledem dokáže rozjasnit nejednu zahradu či záhon.
Do Evropy byla ze Severní Ameriky přivezena už začátkem 18. století. U nás je běžně dostupná někdy od 1. poloviny minulého století. V této době se o ní začali blíže zajímat i šlechtitelé z dnešního Nizozemí a hlavně Německa, díky čemuž si v současné době můžeme vybírat mezi spoustou různorodých kultivarů. Ve 2. polovině 20. století popularita zápleváku v zahradnické tvorbě klesla, ale v posledních letech se opět těší velkému úspěchu, za což vděčíme hlavně stoupající oblibě severoamerických druhů.
Neutuchající krása a nenáročnost
Je nutné konstatovat, že český název záplevák kráse této rostliny absolutně neodpovídá. Blíže jde o trsnatě rostoucí trvalku, jejíž výška se pohybuje od 0,6 do 1,5 m (dle odrůdy) a která je svými zářivými květy uspořádanými zpravidla v chocholičnatých květenstvích schopná zdobit zahrady od léta do podzimu. Je tedy typická velkým množstvím květů s dlouhou dobou kvetení trvající mnohdy 6 až 8 týdnů.
Nejradši má slunné stanoviště či slabší polostín a běžnou, propustnou a mírně vlhkou zahradní zeminu. Není úplným příznivcem sucha, takže občasnou zálivkou rozhodně nic nezkazíte. Problémem by mohly být hlavně letní přísušky, jejichž následkem je pak často nedokonalý růst a menší tvorba květů. V létě rovněž nepohrdne tekutým hnojivem, nebo vylepšením půdy kompostem.
Dobu kvetení u zápleváku prodloužíte snadno – postupným odštipováním odkvetlých květů. Stejně jednoduše se i přesazují a rozmnožují dělením trsů, a to zejména na jaře. Na podzim oddělené trsy totiž nemusí stihnout dobře zakořenit a může se stát, že vymrznou. Rovněž se vyplatí 3 až 5 let staré rostliny zmladit – rozdělit a rozsadit, jelikož mohou v záhonu začít zabírat více místa, méně kvést a mají tendenci od středu odumírat.
Záplevák je zkrátka velmi dekorativní, ale také nenáročná, spolehlivě mrazuvzdorná, dlouhověká trvalka, která bude na vaši zahradu lákat čmeláky, včely i motýly.
Spoustu možností
Rod Helenium nám toho může nabídnou opravdu hodně, třeba kultivary jednobarevné, ale také vícebarevné, ty s kresbou, odlišné barvou středového terče, tvarem květů i odrůdy s měnící se barvou v průběhu kvetení. Mezi ty nejoblíbenější patří například kultivar ´Eldorado´ – žlutě kvetoucí s výrazným tmavým středem, rovněž hnědočervený ´Margot´, vícebarevný ´Rauchtopas´ nebo velkokvětý ´Sahin´s Early Flowerer´.
Záplevák je ideální pro skupinové výsadby a uplatnění najde především ve smíšených trvalkových záhonech. Skvěle vypadá ve venkovsky laděných zahradách a v kombinaci se vzdušnými a vysokými okrasnými travinami i v těch moderních. Vytváří atraktivní pozadí nižších trvalek, hodí se jako výsadba k plotům a je vhodný k řezu.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login