Inspirace

Zamiokulkas: Ideální nenáročná pokojovka pro každého

Od   | 

Tuto vděčnou a nenáročnou rostlinu podle obrázku pozná nejspíše každý z nás, ale její název už moc lidí nezná. Zamiokulkas je pokojová rostlina, které se bude dařit i u začátečníka. Nemá žádné speciální nároky, a pokud občas na rostlinku zapomenete, nic se nestane. 

Zamiokulkas pochází z Madagaskaru, ale bez problému se přizpůsobí podmínkám v našem domově. Přestože dříve u nás tato rostlina nebyla příliš populární, dnes dokonale oživí každý interiér, ale i nákupní centra. Je však potřeba si dávat pozor, aby rostlinu náhodou neochutnali domácí mazlíčci nebo malé děti, rostlina je totiž kvůli své šťávě jedovatá. 

Pěstování

Zamiokulkas ocení místo, kam nesvítí přímé sluneční paprsky. Ideálně se hodí tedy kamkoliv do místnosti, kromě temných prostorů. Pravdou však je, že snese i méně světla, ale je škoda ho nechat růst v takových podmínkách. Umístěte ho spíše tam, kde je teplo. Náchylný je totiž na průvan a chlad, který se projevuje černými skvrny na výhoncích.

Dopřát bychom mu měli také zálivku a to zhruba jednou za týden. Na dno květináče nasypte drobné kamínky, aby rostlina nestála příliš dlouho ve vodě a nezačaly ji uhnívat kořeny. Více zálivky snese během léta a s blížící se zimou zálivku ideálně trochu omezte. Zemina by na povrchu neměla být ani vyschlá, ani příliš mokrá. Během zimy zamiokulkas pustí nové výhony, které plně vyrostou na jaře. 

Zamiokulkas zalévejte přibližně jednou za týden a občas ho roste. Zdroj: Canstockphoto

Přesazování

Odborníci zamiokulkas doporučují přesadit každý rok, nebo každé dva roky, protože má rostlina tendenci se rychle rozrůstat. Přesaďte ho do květináče, který je zhruba o 5 cm větší, než současný ten současný. Přesazovat rostlinu je ideální na jaře, kdy jsou již rozvinuty všechny nové výhonky s listy.

Rostlinku rozmnožujte dělením. Zdroj: Canstockphoto

Jakou zeminu?

Velkým plusem je, že pro zamiokulkas nemusíte sázet do žádné speciální zeminy. Naprosto mu postačí běžný substrát vhodný pro pokojové rostliny. A pokud mu chcete přeci jen trochu dopřát, můžete do substrátu přidat trochu písku a rašeliny. 

Důležitá je vlhkost vzduchu

Zamiokulkas ocení běžnou vlhkost vzduchu, ale pokud jí je v místnosti málo, a to zejména během zimy, je potřeba ho několikrát osprchovat, nebo orosit vodou. Možností je také vlhkost v místnosti zvýšit, a to tak, že vedle rostliny postavíte misku s vodou, která se bude postupně odpařovat, a vzduch se tak zvlhčí.

Listy jednou za čas otřete vlhkým hadříkem. Zdroj: Pixabay

Množení zamiokulkasu

Pokud se rozhodnete pro množení zamiokulkasu, je nejjednodušší rostlinu rozdělit během přesazování do několika květináčů. Chcete-li si ho namnožit ale jinak, můžete zkusit množení zakořeněním listů. Tento proces je složitější a trvá delší dobu. Odlomený lístek vložíte do zahřátého substrátu a následně je ideální substrát s listem udržovat v teple. Výhodou je, že listy při množení nemusíte nechávat zakořenit ve vodě. 

Rostlinka nemá velké nároky na slunce. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

 

Využijte výhodné slevy

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login