Architektura a design

Základní pravidla pro správnou dispozici vašeho domova

Od   | 

To, že máte možnost stavět dům na velké užitné ploše, automaticky neznamená, že se vám v něm bude dobře bydlet. Velkou roli zde totiž hraje také dispozice – tedy to, jak dům uvnitř uspořádáte. Stavíte nový dům a chcete, aby vám vyhovoval po všech stránkách? Pak se podívejte na naše tipy, které lze považovat za základní pravidla pro správnou dispozici vašeho domova.

Nechte jednotlivé zóny na sebe navazovat. Můžete je také propojit dekorací, vhodná je například betonová stěrka na stěnách. Zdroj: Němec

V jednoduchosti je krása

Jestliže chcete, aby se vám doma žilo příjemně, snažte se o to, aby byla dispozice vašeho domova co nejjednodušší a nejpřehlednější. Nejen, že se v takovém domě budete cítit lépe, ale také si snadněji poradíte s jeho zařizováním. Vyhýbejte se zbytečnostem v podobě zkosených rohů, místností, které nebudou mít jasné využití, ale také členitých pokojů a nevyužitelných zákoutí.

Hlavní obytné prostory umístěte do části domu, kde budete mít dostatek přirozenného denního světla. Zdroj: Home Style

Myslete na orientaci ke světovým stranám

Orientace vašeho domu ke světovým stranám závisí zejména na situaci na pozemku, ale také na přístupu k němu. Obytné místnosti se snažte orientovat na strany, kam svítí maximum denního světla, ale klidně i do zahrady či tam, kam budete mít příjemný výhled. Naopak pokoje, z nichž hezký výhled nepotřebujete a bude vám zde stačit i umělé osvětlení v podobě svítidel, můžete umístit směrem do ulice nebo na sever. Typicky se jedná o šatnu, technickou místnost, ale i vstupní prostory do domu.

Pokoje na sebe musejí logicky navazovat. Například jídelní stůl na obývací pokoj a kuchyň. Vedle ložnice by příliš parády neudělal. Zdroj: Unsplash

Pokoje musí logicky navazovat               

Jistě víte, že je hloupost, aby se z kuchyně vstupovalo rovnou do ložnice. Pokud máte možnost vyhrát si s dispozicí ve vašem domě, udělejte to. Prostory, které spolu navzájem souvisejí, by na sebe měly logicky navazovat. A jak?

  • Garáž a šatna by měly být co nejblíže vstupní části domu.
  • Jídelna by se měla nacházet vedle kuchyně, obývací pokoj by měl následovat.
  • Koupelna (ale případně i šatna) by se měla vyskytovat v blízkosti toalety.

Dále je třeba odlišit zónu společenskou od zóny klidové – zóna společenská se skládá z obývacího pokoje a kuchyně s jídelnou; ložnice rodičů a dětské pokoje jsou klidovou zónou. Každý člen rodiny má právo na vlastní soukromí a klid. Pokud tedy nedáváte přednost otevřeným prostorům netrávíte rádi čas co nejvíce spolu.

Žádný soukromý prostor, ani dětský pokoj, by neměl být průchozí. Zdroj: Decoland

Komunikační linie by měly být co nejkratší

Propojení mezi jednotlivými funkčními celky vašeho domu musí být nejen krátké, ale také přímé. Tím chceme říct, že byste měli odhalit jednotlivé kolizní body, které by se ve vaší potencionální domácnosti mohly nacházet. Do ložnice by se rozhodně nemělo vstupovat přes průchozí dětský pokoj (v pubertě by to děti nedocenily), vaše ložnice by se rovněž neměla nacházet hned vedle velkého obývacího pokoje, když víte, že v něm bude často rušno a v ložnici si budete chtít odpočinout. Půdorys domu si nakreslete a rychle zjistíte, kde by mohly nastat komplikace v pohybu. Co se týče schodiště, jeho velikost volte podle rozměrů vašeho domu, nejen podle vašeho vkusu.

Sprchový žlab, který odvede i vodu, která se omylem dostane pod dlažbu

Vyváženost především

Plochu celého domu, kterou máte k dispozici, je třeba rozdělit na jednotlivé místnosti. Ty by měly být rozděleny vyváženě. K čemu vám bude obrovský obývací pokoj, když se budou vaše tři děti tísnit v jednom dětském pokoji – když se mohl obývák zmenšit, a vznikl by tak prostor pro vytvoření dalších pokojů?

Předsíň musí být dost velká na to, abyste se do ní bez problému vešli. Zdroj: Home Style

To samé platí o předsíni – pokud bude malá, ušetříte místo, ale po návratu z výletu se sem celá vaše rodina zkrátka nevejde. Příjemné není ani vaření pro pětičlennou rodinu v malé kuchyni, i když je obývací pokoj velký. Obrovský obývací pokoj má smysl ve chvíli, kdy máte dostatek prostoru na pokoje další. Nikdy nezvětšujte jeden prostor na úkor druhého, snažte se mezi nimi najít potřebnou rovnováhu.

Prostory orientované na sever doplňte o kvalitní osvětlení. Zdroj: Aulix lighting

Pohodlí je důležité – i z dlouhodobého hlediska

Při stavbě domu máte velkou výhodu v tom, že můžete ovlivnit množství úložných prostorů ve vaší domácnosti na maximum. Úložné prostory zde můžete mít všude tam, kde budou opravdu potřeba – ať už půjde o šatnu u vstupní haly a další šatnu u vaší ložnice. Nejrůznější úklidové prostředky můžete schovat do technické místnosti. Pokud máte místa nazbyt, můžete si zde zřídit také vlastní prádelnu. Chybět by neměla ani komora, kam můžete uskladnit sekačku na trávu, ale i na další údržbu vaší zahrady. Prostor v domě se snažte využít na maximum – své využití najde i prostor pod schody, ale klidně i podkroví.

O tom, jaké podmínky musíte splnit pro stavbu zahradního domku na své zahradě, jsme psali ZDE.

 

Nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů

 

 


You must be logged in to post a comment Login