Zahrada

Zajímavou dekorací interiéru mohou být i popínavé rostliny

Od   | 

I poněkud nudný a statický prostor doslova oživí popínavé interiérové rostliny. Kromě toho, že se mohou ovíjet kolem různých konstrukcí, tak většina druhů výborně vypadá i v závěsných květináčích. Samy o sobě tedy nabízejí interiéru rozmanité možnosti, které by byla škoda nevyužít.

Rostliny interiér nasytí zelení a zamaskují i nevzhledné kouty.

Domovinou popínavých pokojových rostlin jsou zpravidla tropické deštné pralesy, kde funkci jejich opory nejčastěji zastává kmen stromu, po kterém se pnou za světlem. A právě proto bude většině takových rostlin vyhovovat vlhko, teplo a světlo. Při jejich umisťování v interiéru bychom se tak měli vyvarovat místům, kde by je mohl zasáhnout průvan nebo přílišné teplo vycházející z topení či jiného tepelného zdroje.

Zajímavým řešením je zavěšená větev. Lze na ni umístit závěsný květináč a přehodit přes ni příliš dlouhé šlahouny.

Na samotnou péči nejsou popínavé rostliny nijak zvlášť náročné. Postačí udržovat přijatelně vlhký, ne však zamokřený, substrát a odstraňovat suché nebo žluté listy. Rovněž uvítají občasné kropení odstátou vodou či sprchu a během období růstu (od jara do podzimu) přihnojení vícesložkovým hnojivem pro pokojové rostliny. Jejich přesazování nechejte raději na jaro, stejně tak řez. Ten můžete vést tvarovací i udržovací, kdy se odstraňují starší výhony, které většinou vytvářejí na rostlině holá místa. Snadno si je také můžete doma rozmnožit řízkováním.

Výborně poslouží různé mříže a treláže. Je možné je připevnit na zeď, také mohou vytvořit samostatnou živou stěnu.

Jaké zvolit konstrukce?

Popínavé interiérové rostliny jsou, ale i nejsou na prostor náročné. Většinou si vystačí s menším květináčem, avšak vyžadují větší přilehlý prostor, a to ve smyslu konstrukcí či volného okolí. Pokud se zaměříme na konstrukce, pak se fantazii meze nekladou. Popínavky ovinou opravdu cokoliv. Postačí jim zábradlí schodiště, garnýž, různé treláže ze dřeva či bambusu, provázky, ocelová lanka, mříže a mřížky. Opory je také možné umístit přímo do květináče, k tomu se využívají nejčastěji bambusové tyče nebo třeba kokosové a mechové kmínky, které navíc udržují požadovanou vlhkost. Další možností pak jsou například závěsné květináče, díky nimž mohou popínavé rostliny vytvářet krásné převisy.

Plazivý fíkus výborně kopíruje každý tvar, stejně i břečťan, proto se s tvarem opory nebojte experimentovat.

Zkuste tyto druhy

Sortiment popínavých interiérových rostlin je velice rozmanitý. Klasikou a stálící zároveň je třeba břečťan (Hedera helix), který snáší i menší přistínění, a navíc dokáže odstranit ze vzduchu za krátkou dobu až 90 % nečistot. Vhodný je proto zejména pro alergiky a astmatiky. Podobné schopnosti má i šplhavnice zlatá neboli potos či scindapsus. V interiéru rovněž výborně vypadá třeba jasmín mnohokvětý (Jasminun polyanthum), který stejně jako alamanda počistivá (Allamanda catharica) uvítá, pokud se bude moci ovinout kolem mříže či tyče. Mechovou tyč rád popíná zase filodendron (Philodendron scandens) a krásně vypadá také plazivý fíkus (Ficus pumila).

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login