Zahrada

Zahrady v roce 2021: Konečně přirozené a bude jim vládnout elegantní bílá

Od   | 

Jak bude vypadat moderní zahrada v roce 2021? Podívejte se na 10 trendů, se kterými přišel tým Love The Garden. Vybíral je podle nejoblíbenějších hashtagů na Instagramu, protože nejlepší inspirace je ta od skutečných lidí. Zamilujete si také zahrady na balkoně, divoké květiny nebo vyvýšené záhony?

Zahrada na balkoně

Ne každý má přístup na zahradu, ale to neznamená, že po ní netouží. Právě proto se předpokládá, že v novém roce bude na vzestupu zahrada na balkoně. Tento funkční prostor můžete oživit nejrůznějšími způsoby a vytěžit z něj maximum. Ať už půjdete cestou minimalistického designu, nebo se rozhodnete pro zelenou oázu, rozhodně z toho budete jen těžit. Rostliny, které použijete záleží na preferovaném vzhledu a vaší oblibě, s levandulí, náprstníkem, bambusem, eukalyptem nebo lilií ale nic nepokazíte.

Balkony se budou stále více proměňovat v zahrady. Zdroj: Iveta Kopicová

Malé zahrady

Malá zahrádka rozhodně neznamená nutně handicap. Bez ohledu na velikost ji můžete naplno využít. Do svého seznamu rostlin rozhodně zařaďte dlouho kvetoucí trvalky, dostatek zelených rostlin a oblíbené skalničky. U malé zahrady se často snažíme o optické zvětšení. Chceme, aby vypadala větší, než je ve skutečnosti. Zkuste využívat hlavně vertikální prostory, nechte volné cesty a vytvářejte konkrétní zóny či venkovní „místnosti“.

Na malých zahradách se snažte pěstovat zeleň i vertikálně. Zdroj: Canstockphoto

Spojení interiéru s exteriérem

Zejména v posledních měsících jsme na zahradách a balkonech trávili mnohem času než dříve. Asi tedy není žádným překvapením, že jde o jeden z velkých trendů pro příští rok. Lidé si oblíbili spojení vnitřního a venkovního prostředí tak, že jeden přirozeně proudí do druhého. V podstatě byste se na zahradě měli cítit, jako když v další místnosti svého domu. Váš vnitřní i vnější design musí harmonicky fungovat dohromady.

Trendem je maximálně propojit interiér s exteriérem. Zdroj: Architekt: Baker Drofenik Architects

Divoká zahrada

Zahrada rostoucí přirozeně a bez zásahů. K tomuto kroku se přidává čím dál více zahrádkářů. Už žádné prořezávání, sekání a střihání trávníků na milimetr přesně. Ať už se rozhodnete pro divoce rostoucí květiny (heřmánek, chrpy, hvozdíky, náprstníky, divoké macešky), nebo necháte část pozemku bez zásahu, včely, motýly, ježci a další živočichové vám rozhodně poděkují.

Trendy jsou i zahrady rostoucí přirozeně bez zásahů. Zdroj: Canstockphoto

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony si derou cestu do našich zahrad čím dál víc už teď. Díky nim se lépe můžete starat o půdu, snižovat zhutňování půdy a lépe pečovat o rostliny. Odpadá věčné ohýbání se k záhonkům. V podstatě se jen tak procházíte kolem své zahrady, kocháte se a pečujete.

Výhodou vyvýšeného záhonu je, že se k němu nemusíme tolik ohýbat. Zdroj: Canstockphoto

Permakulturní zahradničení

Permakulturní zahradničení není nic jiného než „udržitelné“ pěstování. Naplno se využívá přírodních sil – slunce, vítr, voda. Ty dostatečně zajistí vodu, ochranu i živiny pro vaši zahradu.

Základní principy permakultury:

  • inteligentní zacházení s přírodními zdroji a respektování přírody jako takové
  • péče o planetu a životní prostředí
  • využití místních zdrojů
  • spojení více prvků fungujících jako celek
  • rozmanitost
  • dělení se o přebytky
  • produkce recyklovaného odpadu
  • maximální efektivita s minimální energií

Permakulturu můžete založit na velké zahradě i malém balkoně. Důležité je vybírat takové rostliny, které přirozeně patří do našeho podnebného pásma. Z rostlin se hodí měsíček, lebeda, proskurník, polníček, medvědí česnek, zimní cibule, divoké rajče, rakytník, hrušeň, ořešáky apod. V permakulturní zahradě nesmí chybět voda například v podobě zahradního jezírka.

Bílé zahrady

Bílá jako hlavní barva na zahradě v příštím roce. V posledních několika měsících lze pozorovat trend oslnivě bílých květů v kombinaci s bílým zahradním nábytkem. Nedílnou součástí bílé zahrady je tmavé pozadí, listy různých odstínů, tvarů a velikostí.

Trendy je bílý zahradní nábytek i bílé květy. Zdroj: Canstockphoto

Parapet místo zahrádky

Máte okno s velkým a nevyužitým parapetem? Skvělé. Je to ideální místo pro pěstování bylinek a dalších rostlin, které můžete pohodlně využít při vaření – zejména tehdy, když nemáte zahradu. Zkuste bylinky, chilli, hrachové výhonky, cibulku, špenát apod. I když nemáte velký prostor, nemusíte se nutně vzdávat čerstvých rostlinek ve svém jídle, alespoň z části.

Mini zahrádku si můžete vytvořit i na parapetu. Zdroj: Canstockphoto

Uklidňující šedá

Šedá má dokonalé uklidňující účinky, dá se skvěle kombinovat a působí velmi dobře takřka všude. Právě proto patří k nejoblíbenějším barvám v domácnosti. Nyní si nachází cestu i do našich zahrad. Nebudete litovat, když zvolíte na svou terasu šedou dlažbu, cestičky vytvoříte ze štěrku nebo necháte plot natřít jemnou šedou. Existuje mnoho způsobů, jak využít jeden z největších trendů roku 2021.

Šedý kámen do zahrady patří. Můžete ho použít ke stavbě suchých zídek či schodů, nebo jako nášlapy. Zdroj: Canstockphoto

Zahradní chatky

Žádné plechové domečky ale hezké zahradní chatky s mnoha propracovanými detaily a upraveným okolím. Pokud chcete zasadit takový domeček do vaší zahrady, osázejte jeho okolí růžemi, náprstníky, vlčími máky, stračky a další. Vznikne tak dokonalý výsledek, jak jen může být.

Chatku nebo zahradní domek nechte maximálně splynout s okolím. Zdroj: Canstockphoto

Jak osvětlit zahrady?

 

Fotogalerie:

Umělé, nebo přírodní materiály na textilních dekoracích?


You must be logged in to post a comment Login