Zahrada

Co v lednu potřebuje zahrada

Od   | 

Leden patří k několika málo měsícům v roce, kdy odpočívá nejen zahrada, ale také zahradní náčiní i zahradník. Přestože všude vládne období vegetačního klidu, pár úkolů na šikovné zahradnické ruce přece jen čeká.

Rok 2018 patřil na našem území mezi extrémně suché roky. Právě z důvodů nepřiměřeného tepla a sucha se může příroda začít předčasně probouzet.

Stálezelené rostliny potřebují závlahu i v zimě. Pokud je zahrada bez sněhové pokrývky, pravidelně musíme dodávat zálivku, a to nejlépe ve dnech, kdy nemrzne. Zdroj: Gardena.

Ochrana před mrazem

Přestože v lednu mají rostliny spát zimním spánkem a nejlépe ještě pod pokrývkou sněhu, mohou kvůli vyšším teplotám začít předčasně rašit. Snadno se pak může stát, že mrazy, které vystřídají vyšší teploty, stromky, keře i nižší rostliny vážně poškodí. Úkolem číslo jedna každého zahradníka je tedy účinně tomu zabránit a rostliny před mrazem dostatečně zabezpečit. Pokud jsme tak neučinili už v během prosince, rostliny přikryjeme nebo obalíme netkanou textilií. Nižší druhy můžeme chránit před mrazy vrstvou slámy nebo jehličnatými větvemi, podobně lze ochránit i kořeny vyšších rostlin, aby v zemi nepromrzly. Keře a koruny i kmeny mladých stromků můžeme zavinout do zahradnické textilie a poskytnout tak účinnou ochranu jejich pupenům. Ovocným stromům, které jsou náchylné k poškození silnými mrazy (například broskvoně a meruňky), můžeme natřít kmeny tzv. vápenným mlékem.

Zimní netkaná textilie světle hnědá, 5 m x 1,5 m, 5 x 0,8 m, ochrana před chladem a větrem, ideální propustnost pro vodu a prodyšnost, bariéra před napadením škůdci a plísněmi.

Pryč s těžkou sněhovou pokrývkou

Pravidelná kontrola zahrady by měla přijít vždy bezprostředně poté, co napadne čerstvý sníh. Zejména pokud je mokrý a ve větší vrstvě, může být pro větve dřevin příliš těžký. Vyplatí se jej proto pravidelně setřásat, aby se stromky a keře pod jeho tíhou nezlámaly.

Sníh, který odklidíte z cestiček, přihrňte ke kořenům stromů. Dodáte jim tak potřebnou vláhu.

A když je sněhu málo…

Pokud je zima na sníh skoupá a bohatou sněhovou pokrývku jste naposledy viděli pouze ve vánočních pohádkách, může zahradě dlouhodobě chybět vláha. Nezbývá tedy než také v zimě pravidelně zalévat, ovšem v mnohem menší míře než v průběhu roku. Trávník, stálezelené rostliny i neopadavé keře se totiž bez vlahy dlouhodobě neobejdou. Jestliže rostliny vyčerpají během zimy podzemní vláhu, na jaře pak mohou začít uvadat. Se zálivkou však buďte opatrní a zalévejte v malých dávkách nejlépe před polednem, kdy je teplota nejvyšší – a to pouze ve dnech, kdy nemrzne. Voda se tak stihne do večera vsáknout pod zem a v noci, kdy teplota klesá pod bod mrazu, už zmrzající vláha rostliny nepoškodí.

Netkaná textilie ochrání stromky i keře před silnými mrazy.

Nezapomeňte kontrolovat krmítka

Součástí lednových prací každého zahradníka je také instalace krmítek pro ptactvo a jejich pravidelná kontrola a čištění. Opeřené obyvatele vaší zahrady však krmte výhradně směsmi různých druhů semen (nejčastěji obsahujícími semena slunečnice, prosa, máku, sezamu a dalších) výhradně určenými pro zahradní ptactvo, žádné sladké ani slané zbytky lidské stravy do krmítek rozhodně nepatří. Pokud chcete ptákům stravu více zpestřit, můžete do krmítek vložit třeba ještě jablka nebo na větve stromů zavěsit kousky loje ukrojeného z hovězího masa.

Krmítka pro ptáky pravidelně kontrolujte a čistěte od trusu a zbytků krmných směsí.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login