Zahrada
Co je třeba udělat v červenci na zahradě
V červenci bychom si svou zahrádku, o kterou jsme se od brzkého jara starali, měli zaslouženě užívat. Přesto se najdou nějaké práce, které je třeba vykonat, aby radost přetrvala i nadále.
Nenechte plody své práce uschnout. Pravidelně kontrolujte vláhu na zahradě a v případě potřeby zalévejte trávník, zeleninu, květiny i mladé ovocné stromy. Zalévat je třeba ráno nebo vpodvečer. Ideální je automatický závlahový systém. Pokud ho nemáte, snažte se zbytečně nezamokřit listy rostlin, většina to nemá ráda.
Je čas tvarovat a stříhat živé ploty.
Dále pravidelně sečte trávník. Pokud vám nevadí jeho vyšší vzrůst, lze v nejparnějším létě sekat o něco méně často, např. jen jednou za 14 dnů, a ponechat trávníku o něco větší výšku. Lépe udrží vláhu.
Okrasná zahrada
Ostříhejte výhony odkvetlých skalniček, jako jsou tařičky, karafiáty, štěničník, huseník atd. Pokud necháte výhonky zakořenit, snadno si tak připravíte nové sazeničky na jaro.
U některých trvalek a letniček podpoříte ostříháním nové kvetení. Jde třeba o kopretiny, denivky, vlčí boby, chrpy a další.
6) Okopávejte růže, přihnojujte je, hlídejte, zda je nenapadly mšice, a odstřihujte odkvetlé květy tak, aby zůstalo očko směřované ven z keře – tam vyroste nový výhon s poupětem. Je také pravý čas k jejich očkování a řízkování.
7) Množte pomocí výhonů zlatice či ptačí zob.
8) Květiny v truhlících za oknem, typicky pelargonie, potřebují intenzivní zálivku, přihnojování i odstraňování uschlých květů, aby krásně kvetly.
Na záhonech přepichujte dvouletky, které jste vyseli během května a června.
Na konci měsíce vraťte do půdy cibuloviny vyňaté v červnu.
Můžete zasít macešky, primulky, pomněnky a jiné dvouleté rostliny.
Užitková zahrada
Sklízejte a sušte průběžně bylinky. Pokud je pěstujete na sklizeň a ne na okrasu, nenechte je zbytečně kvést, rostlina se vyčerpává a i chuť může být horší. Nikdy nesklízejte víc než třetinu rostliny naráz, ať může dál růst.
Průběžně hlídejte ovocné stromy, zda netrpí mšicemi, sviluškami, obaleči nebo náznaky nějaké choroby a případně ihned aplikujte příslušný postřik.
Hlídejte rajčata a okurky, zdali netrpí plísní. Rajčata stále dle potřeby vyvazujte a zaštipujte, i když intenzita růstu bočních výhonů klesá.
Vysazujte nové jahodníky z odnoží. Úroda bude příští rok mnohem vyšší, než kdybyste sázeli až v srpnu.
Je doba sklizně višní, někde ještě i třešní. Lepší je odstřihávat, než trhat, abychom neponičili drobné větvičky a pupenová lůžka.
Všechny plody, které předčasně opadly, sesbírejte a vyhoďte, mohou hostit choroby a škůdce.
Větve stromů obalené ovocem podepřete, aby se nezlomily.
Průběžně sklízejte zralý rybíz a angrešt.
Stále lze vysévat hlávkový salát, špenát, hrášek, kadeřávek, ředkev, tuřín, vodnici, červenou řepu, keříčkové fazole.
Dobře větrejte a zalévejte skleník, sklízejte pravidelně všechny plody.
Přestaňte zalévat cibuli i česnek. Pomůžete tak lepší skladovatelnosti. Skliďte je ve chvíli, kdy jim žloutne nať. Poté potřebují ještě proschnout.
V druhé polovině července je třeba sklidit rajčata, fazolové lusky, tykve a okurky.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login