Zahrada
Zahradničení s kavkazským špenátem: Snese stinná místa a hodí se i na městské terasy
Kavkazský špenát, také známý jako Hablitzia tamnoides, je listová zelenina, která si v posledních letech získává popularitu díky své jedinečné chuti, nutričním hodnotám a snadnému pěstování. Rostlina snese tmavé a nevyužité kouty vaší zahrady a bude se jí dařit i na balkóně ve městě. Díky tomu, že je to trvalka, si můžete každoročně užívat její popínavé krásy a lahodných listů. Zjistěte, co potřebujete k úspěšnému vyklíčení rostliny.
Kavkazský špenát pochází původně z kavkazské oblasti východní Evropy. Používá se jako zdroj potravy po tisíce let. Ve Skandinávii ji dokonce pěstovali Vikingové, kde je známá jako stjernemelde. Na našem trhu se objevil teprve nedávno a v mnoha částech světa je stále poměrně neznámý.
Se kterými dřezovými doplňky půjde práce více od ruky?
Kavkazský špenát má samé výhody
Jednou z hlavních výhod kavkazského špenátu je, že se velmi snadno pěstuje. Daří se mu v široké škále půd a podnebí, což z něj činí ideální plodinu pro amatérské i profesionální zahradníky. Je to také vytrvalá rostlina, což znamená, že se bude rok co rok vracet, aniž by bylo nutné ji znovu zasadit na začátku každé sezóny. Jednou z hlavních přednosti kavkazského špenátu je skutečnost, že preferuje stín. Snese maximálně půl dne slunce. To je poněkud nepřirozené, protože často mluvíme o rostlinách, které potřebují minimální množství slunce. Snad každá zahrada, terasa nebo balkón, zejména ty ve městě mezi velkými budovami, mají oblasti s téměř celodenním stínem. Zaplňte tyto segmenty kavkazským špenátem. Mimo jiné zabere málo místa, jelikož šplhá po opoře nahoru.
Vitamínový poklad
Z hlediska výživy je kavkazský špenát zdrojem vitamínů a minerálů. Má vysoký obsah vitamínu A, vitamínu C a železa, stejně jako dalších důležitých živin, jako je vápník a draslík. Je také bohatý na antioxidanty, které snižují riziko chronických onemocnění a rakoviny. Další výhodou kavkazského špenátu je jeho lahodná chuť. Ta je mírně nasládlá, ovšem jemnější než u tradičního špenátu, takže se skvěle hodí do salátů, polévek a dalších jídel. Nejen že můžete jíst rané výhonky, ale také samotné listy. Celkově je kavkazský špenát výživná a chutná zelenina, kterou stojí za to přidat do jídelníčku. Díky snadnému pěstování a všestrannosti v kuchyni není divu, že se rychle stává oblíbeným mezi gurmány i milovníky zdravého životního stylu.
Kam pro svítidla?
Specifika klíčení semen
Kavkazský špenát můžete snadno vypěstovat ze semen, avšak jejich klíčení vyžaduje nízkou teplotu, aby došlo k takzvané stratifikaci. To je adaptace na původní lesní biotop, kde musí některé druhy vzejít brzy na jaře a rychle vyrůst, aby přežily před olistěním stromů. Nyní je tedy ideální čas pro jejich vnitřní výsev. Vysejte semínka do substrátu a zlehka pokryjte kompostem. Poté umístěte misku přikrytou igelitovým sáčkem do lednice při teplotě 5-10°C. Semena by měla začít klíčit po dvou až třech týdnech. Jakmile vzejde většina semen, přemístěte je na světlo, ale ne na přímé slunce, do chladné místnosti. Semena pravidelně kontrolujte a dejte je na světlo zavčasu. Po vyklíčení by dlouho ve tmě nepřežily. Co se týká vysazení ven, lze očekávat, že je mráz spíš nespálí. Ovšem pokud chcete mít jistotu, vysaďte je na zahradu v první polovině května.
Zdroj: Sazenička, Jedlé trvalky
Kam pro obklady a dlažby?
You must be logged in to post a comment Login