Zahrada

Zahradničení bez rytí a častého zalévání: Objevte kouzlo mulčování

Od   | 

Mulč je dokonalým pomocníkem při zahradničení, ať už se staráte o květinové záhony nebo zeleninové zahrádky. Mulčování se obecně používá k úspoře vody, potlačení plevele a zlepšení kvality půdy kolem rostlin, ale také pro mnoho dalších výhod. Usnadněte si zahradnickou práci, jako je časté zalévání a pletí, pomocí vhodně zvoleného a zapracovaného mulče.

Zahradničení bez rytí má své značné výhody.
Zdroj: Pixabay

Existují dva základní druhy mulče – rozložitelný a nerozložitelný. Rozložitelné mulče zahrnují organický materiál jako je nasekané listí, sláma, posekaná tráva, kompost, dřevěné štěpky, drcená kůra, piliny, jehličí a dokonce i papír. Mezi nerozložitelné mulče patří černý plast a geotextilie.

Oba typy mulče minimalizují výskyt plevele, avšak organický mulč zvyšuje kvalitu půdy při svém rozkládání. Anorganické mulče se nerozkládají a neobohacují půdu, ale to nutně neznamená, že nejsou chytrou volbou pro vaši zahradu. Příkladem může být černý plast, oblíbený druh nerozložitelného mulče, ohřívá půdu a během noci vyzařuje teplo, čímž udržuje teplomilnou zeleninu v komfortní teplotě.

 

Kam pro zahradní osvětlení?

 

Kompost jako mulč půdě dlouhodobě dodává živiny a usnadňuje pěstování. Značnou výhodou je skutečnost, že lze do něj rovnou sázet a vysévat oproti jiným typům mulče. Jeho tmavý, avšak propustný a vzdušný povrch, napomáhá mírnému prohřátí záhonů na jaře, ale v létě rostliny neohrozí. Také obsahuje živiny, které naráz nevyplaví déšť, ale uvolňují se postupně, a jsou tak rostlinám k dispozici, jakmile je potřebují.

Organický mulč obohacuje půdu o důležité živiny, a díky tomu se stává úrodnější. Zdroj: Pixabay

Před začátkem mulčování je třeba zarostlé záhony zbavit plevele. Po odplevelení půdy se lze pustit do zahradničení bez rytí. Mulč ležící na povrchu brání přístupu světla k rostlinám nacházejícím se pod ním. V jejich listech tak nemůže probíhat fotosyntéza, takže po vyčerpání zásob se začnou postupně rozkládat. Jednoleté rostliny zahynou bez světla zpravidla do 2 měsíců, avšak vytrvalý plevel vydrží o pár měsíců déle.

Zdroj: Pixabay

Výhody 

Mulčování vám usnadní zahradnické práce. Nejen, že snižuje růst plevele, ale také dokáže obohatit půdu o důležité živiny v případě organického mulče. Mulč také pomáhá udržovat vlhkost v půdě, tudíž není třeba častého zalévání. Mimo jiné dokáže zmírnit nežádoucí teploty půdy. Udržuje ji teplejší v chladných nocích a chladnější v horkých dnech. Také chrání holou půdu, snižuje erozi a její zhutňování. Zabraňuje tvorbě krust na povrchu. Voda se snadněji dostává do půdy pokryté mulčem, místo toho, aby zbytečně odtékala. Mulč také ochraňuje budoucí úrodu před nečistotami a snižuje riziko houbovitého a bakteriálního onemocnění. V neposlední řadě učiní zahrady uspořádanými a dodá zahradnímu designu jednotný vzhled.

Rozkvetlé rostliny vyniknou na mulči. Zdroj: Canstockphoto

Nevýhody

Přestože použití mulče má mnoho výhod, v některých případech může být jeho použití pro zahradu škodlivé. Zásadním problémem může být špatná technika mulčování. Mulčování může vaše rostliny zničit přebytečným teplem uprostřed léta, pokud není provedeno správně. Příliš mnoho mulče může rostliny pohřbít a udusit. Voda ani kyslík, které jsou nezbytné pro růst rostlin, by se nemohly dostat ke kořenům. Mulč v blízkosti stonků rostlin je perfektním místem pro slimáky a další škůdce. Avšak tomu lze zčásti předejít nasypáním dřevěného popela nebo křemeliny kolem stonků rostlin.

 

Ještě nemáte na zahradě nezámrzný ventil?


You must be logged in to post a comment Login