
Zahrada
Zahradní chodníčky: Tajemství pohodlného pohybu a okouzlující krásy na dosah ruky
Zahradní chodníčky vytvářejí pomyslné nitě, které spojují jednotlivé části pozemku do většího celku. Záleží přitom nejen na tom, kam povedou, ale i na jejich podobě: stačí promyšleně zvolit materiál, šířku nebo zajímavý detail a celý prostor začne působit harmonicky i hravě zároveň. Nezáleží na tom, zda jde o rozlehlou zahradu u rodinné vilky, nebo malý dvorek ve starší zástavbě – s trochou důvtipu je možné vytvořit cesty, které ladí s prostředím a zároveň dokonale slouží svým obyvatelům.

Obrubníky zpevní kraje chodníku, usměrní štěrk nebo mulč, a navíc mohou působit velmi dekorativně. Zdroj: Pexels
Možná se ptáte, zda není jednodušší položit pár betonových dlaždic směrem k altánku a hotovo. Inu, ušetříte si pár hodin práce, ale i o hodně radosti přijdete. Zahrada by měla být místem, které vás inspiruje a kam se rádi vracíte – a tomu často pomůže i promyšlené vedení cest.
Když design a funkčnost kráčejí pospolu
Je vcelku jedno, jestli vám kolem domu rostou náročně opečovávané růže, nebo dáváte přednost divoké louce s lučním kvítím. Jakmile totiž nastane čas vkročit do zeleně a projít se po zahradě, potřebujete spolehlivou a praktickou cestičku. Pohodlná chůze i v dešti, přirozené začlenění do okolí a dostatečná šířka – to vše by měly zahradní pěšiny splňovat.
Někdy se vyplatí inspirovat se přírodou: měkké a mírně zvlněné linie působí uklidňujícím dojmem, zatímco rovná linie z betonu může v moderním prostředí vyniknout jako efektní minimalistický prvek. Je to vždy otázka osobního vkusu, nicméně návrh by měl zohlednit reálné potřeby. Máte v rodině starší členy nebo malé děti? Pak určitě oceníte, když se vyvarujete prudkých schodů či kluzkého povrchu. A pokud rádi převážíte zahradní kolečko plné hlíny či dřeva do krbu, pak se vyplatí ohlídat, aby na cestě nevystupovaly žádné zrádné nerovnosti.
Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu? A kam pro ni?
Materiál tvoří i atmosféru
Přírodní kámen je klasika, která se neokouká. Ať už zvolíte elegantní žulu, či romantickou pískovcovou variantu, získáte trvanlivost a jedinečný ráz. Vyšší investice do kvalitních kamenných dlaždic se může vyplatit díky dlouhé životnosti a menší údržbě. Beton a betonová dlažba je cenově dostupnější a může se pyšnit širokou škálou povrchů a barev. Hodí se hlavně k moderní architektuře, nebo tam, kde je zapotřebí stabilní a rovná plocha, třeba ke garáži nebo k bazénu.
Kdo miluje rustikální styl a příjemně hřejivý pocit, ten sáhne po dřevěné dlažbě či špalících. Je ovšem nutné počítat s pravidelnou údržbou, zejména s impregnací a čištěním, aby se na povrchu netvořily mechy a hniloba. Vlhké dřevo navíc může klouzat. Štěrk či mulč je varianta vhodná do přírodních, spíše volných zahrad. Zvlášť v kombinaci s okrasnými trávami nebo různobarevnými kameny vytvoříte efektní cestičku. Není to ale výhra pro každého – v případě štěrku může být obtížnější pohyb jak pro starší osobu, tak pro kočárek.

I ten nejkrásnější chodníček časem začne chátrat, pokud ho zanedbáte. Zdroj: Pexels
Protiskluzové povrchy jsou jistota i v nepřízni počasí
Není nic horšího, než si v dešti nebo zimě natlouct kvůli hladké dlažbě. Kvalitní protiskluzový povrch by proto měl být samozřejmostí. Nabízí se různé možnosti: například drsná struktura betonu, jemně štípaný kámen nebo povrch opatřený protiskluzovými páskami. Často také pomůže obyčejná rohož či rošt, který zabrání hromadění listí a vody na nejfrekventovanějších úsecích.
V našich podmínkách se vyplatí i drobná prevence – pravidelné zametání chodníku a odstraňování spadaného listí pomůže povrchu dýchat a umožní mu nezůstávat dlouhodobě mokrý. Možná to zní samozřejmě, ale stačí několik deštivých dnů a povrch se rychle změní v klouzačku. Odpovídající údržbou si uchráníte zdraví a ušetříte si zbytečné starosti.
Jak s Grohe ušetřit za vodu?
Orientační prvky, které zpestří zahradní procházku
Každá zahrada může sloužit i jako malý labyrint se spoustou zajímavých zákoutí. Zkuste si pohrát se směrovkami či dekorativními tabulkami s nápisy „k bylinkám“, „k jezírku“ nebo „do sadu“. Rázem se i běžná procházka stane malým dobrodružstvím, zvlášť pro děti. Další možností, jak zpříjemnit pohyb, je osvětlení. Čím dál populárnější jsou solární svítidla zapuštěná do dlažby, nenápadné bodové lampičky u kraje cesty nebo LED pásky umístěné podél obrubníků. Správně zvolené osvětlení vyzdvihne krásu vaší zahrady i po západu slunce a předejde nečekaným zakopnutím.

V moderních zahradách dominují dlouhé betonové plochy. Avšak plevel mezi spárami dokáže nadělat pěknou neplechu. Vytáhněte ho i s kořínky, spáry dosypejte pískem nebo speciální hmotou, která brání dalšímu prorůstání. Zdroj: Pexels
Šikovné vychytávky
Vody bývá někdy hodně a jindy naopak žalostně málo, ale jedno je jisté – pokud se dešťová voda drží na cestách, začne vám brzy narušovat povrch, spáry i okolní zeleň. Zvláště u domů bez okapových žlabů nebo u příliš rovných pozemků nastává problém s dešťovou vodou, která stéká, kam se jí zlíbí. Instalace okapových žlabů a odvodňovacích kanálků se tak ukazuje jako rozumné řešení. Navíc zachycenou dešťovku můžete klidně využít pro zalévání.
Nejen dřevo, ale i přírodní kámen vyžaduje čas od času péči, například ve formě speciálních impregnací proti prosakující vodě a usazování nečistot. Výhodou je, že snížíte riziko uklouznutí na mokrém povrchu a prodloužíte životnost materiálu. Na některé impregnace lze navíc přimíchat protiskluzovou přísadu, kterou oceníte zejména na terasách či kolem bazénů.

Dřevěné chodníky nebo špalíky je vhodné jednou ročně naimpregnovat a případně natřít přípravkem proti vlhkosti a škůdcům. Zdroj: Pexels
Zdroj info: Přírodní zahrady, Garden Design, Gardeners World
Fotogalerie:
- Prkna by měla být povrchově chráněná lakem, aby vydržela dlouho před nepřízní počasí. Zdroj: Canstockphoto
- Mezi kameny můžete vysadit různě barevné rozchodníky. Zdroj: HomeInCube
- Kamenná cestička plní svůj účel a do zahrady dokonale zapadne. Zdroj: Canstockphoto
- Pokud je cesta rovná, energie chi se tu nezdržuje a proudí rychle pryč. Zdroj: Pexels
- Zdroj: Canstockphoto
- Větší kamenné plochy doplňte menšími oblázky. Zdroj: Pexels
- Kamínková cesta patří k finančně méně náročným. Zdroj: Pixabay
- Pokud vám přijde cesta jednolitá a monotónní, zkrášlete jí kamínky se skalničkami. Zdroj: Pexels
- Zdroj: Canstockphoto
- Zdroj: Canstockphoto
- Lemování, oválné cestičky a vyvýšené plochy. To vše vaši zahradu rozzáří. Zdroj: Canstockphoto
- Cestička může působit ledabyle. Zdroj: Canstockphoto
- Nezapomeňte, že skrz dřevěné trámy mohou prorůstat rostlinky. Zdroj: Canstockphoto
- Zdroj: Canstockphoto
You must be logged in to post a comment Login