Zahrada
Zahrada už skoro spí, ale i v prosinci je tu stále co dělat
Začátkem prosince máte poslední šanci se ujistit, že vaše zahrada úspěšně přezimuje.
Trávník
Dohrabte poslední listí, které možná ještě spadalo vzhledem k velmi teplému listopadu. Ze stejného důvodu si můžete dovolit ještě i první prosincové dny pohnojit podzimním hnojivem, pokud jste tak zatím neučinili. A pak už nechte trávník v klidu přezimovat. Až napadne sníh, neshrabujte ho stále na stejné místo, jde o přílišnou zátěž pro trávník. Ideálně ho v travnaté části neshrabujte vůbec, jde o přirozenou přírodní zimní „peřinu“. Hrabáním se zmrzlá tráva jen poškozuje. Po trávníku také zbytečně nechoďte, zmrzlý špatně snáší zátěž.
Stromy a keře
Hlídejte, aby napadlý sníh nelámal větve. V případě potřeby větve vyvažte či podepřete. Jehličnany před napadnutím sněhu svažte do kuželů. Pokud je suchá zima, keře a stromy potřebují občas zalít. Udělejte to v bezmrazém dni. Pokud bydlíte nebo máte chatu v oblasti, kde hrozí okus stromků zvěří, nezapomeňte je chránit pletivem. Potřebujeme-li strom či keř pokácet, prosinec je vhodný měsíc. Pokud kácíte jehličnan, můžete využít chvojí k vánoční výzdobě i ochraně záhonů před mrazem.
Okrasná zahrada
Kontrolujte a případně doplňujte přikrytí choulostivých rostlin slámou, chvojím, suchým listím atd. Pokud je hezky a vy jste nestihli v listopadu vyplít a zrýt záhony, můžete tak bez problémů učinit.
Užitková zahrada
Zkonrolujte před příchodem mrazů, že jste nezapomněli vylít sudy, uklidit zahradní hadici a podobně. Rybky v jezírku, které jsou schopny přezimovat venku, musí mít v ledu na jezírku stále otvor kvůli kyslíku. Hlídejte, aby na střeše besídky, altánu či zahradního domku nebylo příliš těžkého sněhu a střecha se nepropadla. Pokud to jde, k odstraňování sněhu na pozemku nepoužíváme sůl, škodí rostlinám. Kontrolujeme rostliny, zimující doma, aby je nenapadli škůdci a plíseň.
Fotogalerie
You must be logged in to post a comment Login