Zahrada

Zahrada pro lenochy

Od   | 

Raději to na úvod řeknu na rovinu. Úplně bez práce hezkou zahradu mít nemůžete.  Samozřejmě, můžete si najmout zahradníka, peníze na něj ale musíte stejně nějak vydělat. Můj otec zase říká, že nejlepší zahrada by byla betonová s gumovými stromy. No nevím, považte jen to zametání a natírání na zeleno.

Abychom mohli v zahradě lenošit, musíme především minimalizovat veškeré nároky na její údržbu. Toho lze dosáhnout kombinací rozumného uspořádání zahrady a správnou volbou rostlin. K povalování si musíme také vytvořit dostatečné množství odpočívadel.

Rozumné uspořádání zahrady

1. Vytvořte souvislé plochy trávníku. Žádné ostrůvky květin a stromů, které se posléze špatně obsekávají.

2. Minimalizujte plochy často stříhané trávy. Dvakrát ročně stříhaná louka krásně kvete skoro bez práce, potěšíte jí spoustu živočichů. Vysaďte na podzim do louky cibule narcisů, na jaře krásně vykvetou v trávě. Zajímavou strukturu zahradě dodáte i různou výškou sekané trávy. Sekejte jen ty části trávníku, po kterých se často pohybujete, ostříhanou trávu pak použijte jako mulč pod keře.

3. Budujte dostatečně široké záhony. To umožní vysazovat pestrá společenstva rostlin, které se vzájemně posilují, spadané listí v záhonech můžete ponechat, nemusíte ho shrabovat jako z trávníku. V zimě poskytne ochranu rostlinám, v létě slouží jako pokryv proti plevelu a vysychání půdy.

4. Nejméně pracný záhon je vodní plocha. Zmenšíte plochu trávníku, který se jinak musí sekat. Nemusíte plít žádný plevel. Přilákáte spoustu užitečných živočichů. Voda zlepšuje mikroklima. Nedávejte jezírko pod stromy, vybírat spadané listí je otrava.

5. Odpočívadla v zahradě rozmístěte na různé světové strany. Východní na snídaně, západní na večer – nebo obráceně podle snášenlivosti slunce. Vyčleňte si místo na grilování, případně ohniště. Taky může pršet a pak se hodí chráněný altán, pergola nebo zastřešená terasa. Nejlepší zahradní nábytek je takový, který může být trvale venku. Škoda, že je  teak tak drahý, ale opravdu hodně vydrží.

Správná volba rostlin

O tom, co je správně, rozhoduje objektivně stanoviště a půda. S tím nic nenaděláte a těmto podmínkám musíte výběr rostlin přizpůsobit. Subjektivně pak rozhoduje váš vkus, představy, požadavky a někdy také další okolnosti, jako slevy, dárky apod. Pro lenocha je důležité, aby rostliny vyžadovaly hlavně málo práce a byly hodně odolné.

Konečná velikost a tvar rostliny jsou důležité, protože následné stříhání a přesazování, když netrefíte velikost, je zbytečně pracné. Vybírejte pečlivě vhodné kultivary, nebo se ptejte u prodejce. Pomůcka: často cílovou velikost poznáte z názvu kultivaru. Například nana – malý, compacta – kompaktní, dwarf – trpasličí, columnaris – sloupovitý, pyramidalis – pyramidální, globosa – kulatý.

Stromy a keře vybírejte přednostně takové, které se nemusí stříhat, podpírat, vyvazovat, odstraňovat odkvetlé květy, shrabovat opadané plody. Následující jsou opravdu nenáročné, přežijí i nepečování a nemají přehnané požadavky na umístění.

Jehličnany: Picea omorika – smrk omorika, Picea pungens – smrk pichlavý, Pinus sylvestris – borovice lesní a většina jalovců – Juniperus sp. jsou velmi přizpůsobiví a existují ve spoustě kultivarů.
Listnaté stromy: Acer platanoides – javor mléč, Carpinus betulus – habr obecný, jeřáb – Sorbus sp. a bříza – Betula sp. jsou zcela nenároční, máte na výběr řadu druhů a kultivarů různých tvarů, velikostí a barev.
Listnaté keře: kaliny – Viburnum sp. a svídy – Cornus sp., jsou velmi odolné, můžete ale také nemusíte je stříhat. Zato Kolkwitzia amabilis – kolkwitzie krásná, Magnolia x soulangiana – šácholan Soulangeanův a Hammamelis x intermedia – vilín prostřední budou nejhezčí, když je necháte růst přirozeně. Stálezelené keře: Buxus sempervirens – zimostráz obecný a Euonymus fortunei – brslen Fortunův jsou celý rok efektní.

Pokud máte rádi trvalky, tak tady se bez trochy práce neobejdete. Na jaře odstraňte uschlé nadzemní části. Následující krasavice snesou skoro všechno a rostou opravdu každému: Alchemilla mollis – kontryhel měkký, Euphorbia polychroma – pryšec mnohobarvý, Hemerocalis x hybrida – denivka zahradní, Iris sibirica – kosatec sibiřský, Sedum telephium – rozchodník velký, Bergenia cordyfolia – bergénie srdčitolistá. Od jednotlivých druhů sázejte vždy více rostlin, abyste vytvořili velké souvislé skupiny. Tím omezíte volné plochy, které jinak bleskurychle obsadí plevel.

Něco na zub bez prořezávání a použití všelijakých postřiků. Co nesníte, dojedí divoká zvířátka. Vysaďte: Juglans regia – ořešák vlašský (Seifersdorfský je samosprašná odrůda s velkými plody s polopapírovou skořápkou). Sorbus aria – jeřáb obecný (chutný je Moravský sladkoplodý). K jídlu se z bezpracných keřů hodí například Amelanchier laevis – muchovník hladký, Aronia melanocarpa – temnoplodec černoplodý, Hippophae rhamnoides – rakytník úzkolistý, Corylus avellana – líska obecná (k jídlu vysaďte odrůdu Lombardská bílá, veverky si pochutnají).


You must be logged in to post a comment Login