Zahrada

Jak plánovat zahradu

Od   | 

Zahrada má být místem poskytujícím radost, potěšení, zábavu a odpočinek. Nejlepší zahrady vznikají  na základě dobře promyšleného plánu a návrhu. Správná zahrada se hodí k domu, kolem něhož se rozkládá, a ladí s okolním prostředím a krajinou. Zároveň musí dobře plnit funkci, ke které byla navržena, například okrasnou, užitkovou nebo rekreační.

Než se pustíte do práce na návrhu zahrady,  zamyslete se nad tím, čím se má zahrada stát pro vás a vaši rodinu. Vytvořte si představu, co je pro vás užitečné a co vyhovuje vašim podmínkám. Důkladně si promyslete odpovědi na následující otázky.

1. Co chcete v zahradě dělat?

Možností je spousta, počítejte však s tím, že v průběhu let se mohou vaše preference měnit a s nimi se může měnit i využití zahrady. Budete pěstovat stále něco nového? Neustále něco stavět? Pouze odpočívat? Koupat se a slunit? Krmit ptáky? Pořádat oslavy? Hlídat děti? Chovat slepice, králíky, kozu? Mít psa a kočku? Pást koně? Vše si zkuste dopředu pořádně promyslet. Změny jsou vždy možné, ale mohou být drahé a složité. Nacpat společnost 20 lidí pozvaných na oslavu narozenin na terasu 3 x 3 m nebývá úplně jednoduché. Také zakomponování  králíkárny do vzrostlé zahrady může být tvrdý oříšek.

2. Co chcete v zahradě mít?

Především dobře zvažte, co budete opravdu potřebovat a používat. Odstavné místo pro auto,  přístupovou cestu k domu, místo pro popelnici, terasu, pergolu, bazén, jezírko, zahradní domek, dětské hřiště, pískoviště, osvětlení, automatická závlaha a přívod vody na zalévání jsou nejčastější. Předem promyslete, co například s pískovištěm, až děti vyrostou. Než se jej ujmou případná vnoučata, nějaký čas uběhne. Třeba si ale v mezičase občas také rádi uplácáte bábovičku.

3. Jak má zahrada vypadat?

Zahradních stylů a možností existuje nepřeberně, krajinný ráz a styl domu by však  měly být určující. Má být zahrada geometricky členěná, pravidelná, přírodně rozvolněná, chaotická, divoká, sbírková nebo vodní ? To je čistě otázka vaší volby, je ale vhodné respektovat základní estetické normy. Osobně by mně příliš nevyhovovala například kombinace funkcionalistické vily a záhonu brambor, ale vkus je značně individuální a nakonec brambory docela hezky kvetou.

4. Máte na práci v zahradě dostatek času nebo peněz?

Kolik práce a času zabere údržba zahrady vyplývá z jejího typu. Myslete na to při přípravě plánu. Zvládnete pravidelně stříhat trávník, plít a udržovat záhony květin a zeleniny, stříhat keře a stromy? Vysazujte jen to, co zvládnete pravidelně udržovat. Počítejte také s tím, že nároky na práci v zahradě se v průběhu času mění. Zpočátku budete pečovat o malé rostliny, případně opravovat chyby ve výsadbě. Ve vzrostlé zahradě spíše kontrolujete růst – zvládnete ostříhat i vysoké stromy? Samozřejmě, že jste nadšený zahradník a představujete si, jak se každou volnou chvilku rýpete v záhonech. Jde o to, jak dlouho vám nadšení a síly vydrží. Někomu ano, pokud vám ale dojdou síly, tak vězte, že není nic smutnějšího, než krásně navržená a založená zahrada, která zarůstá plevelem a přerostlými keři.

Budete zahradu zakládat a udržovat sami, nebo zaplatíte odborníky?

Obojí je možné a výsledkem může a nemusí být krásná zahrada. Upřímně řečeno, krásnou zahradu vám nikdo nezaručí. Pokud někoho najímáte, měli byste se shodnout v názoru, jaký má být výsledek. Pokud se do toho pustíte sami, čeká vás spousta práce a studia, také to nebude zadarmo. Vaší odměnou bude úžasný pocit z dobře vykonané práce – pokud se tedy vše povede, jak má. Nicméně každopádně ušetříte za fitko a oblečení  pro práci na zahradě není nejdražší.

Pokračování zde

Foto: archiv autorky