Zahrada

Záhon, který můžete mít i na balkóně

Od   | 

Možná jste ho už někdy viděli, ale nenapadlo vás, že byste si ho mohli pořídit i na svůj balkón. Řeč je o vysokém záhonu, jehož velkou předností je, že se k němu nemusíte sklánět. Už název napovídá, proč tomu tak je.

Vysoký záhon můžete umístit do libovolné výšky, optimální je však výška stolu, tedy 70 cm. Šířku a délku si už navrhnete podle možností. Výhodou tohoto záhonu je, že ho můžete postavit i na beton, dlaždice, zkrátka kamkoliv, kde se bude hodit. Výška totiž dovolí pěstované zelenině prokořenit dostatečně hluboko.

Celé video najdete ZDE

Čím vyplnit vysoký záhon

Do vysokého záhonu můžete nasypat zeminu a smísit ji s kompostem a zasadit rostliny. Nebo můžete vytvořit speciální pařeniště. Základem jsou větve, klády,špalky, štěpka, drny, které vyskládáte přibližně do 40 cm výšky, zbylých 20 cm dosypete zeminou, případně promícháte s kompostem a vše pořádně zalijete vodou. Uvnitř vzniká vysoké teplo, které rozkládá spodní část a vzniká půda bohatá na živiny.

Co zasadit

V záhonu odspodu vzniká pařeniště, které je první rok bohaté na živiny, které ovšem nesvědčí některé zelenině, jako například mrkvi. Proto sem prvních 12 měsíců vysazujeme plodovou zeleninu, jako například cuketu, dýni, papriky nebo rajčata. Další rok můžeme přisadit kedlubny a zelí a až třetím rokem můžeme vysazovat cokoliv.

Nesporné výhody 

K vysokému záhonu se nemusíme ohýbat, takže šetříme záda. Další výhodou je, že do něj nevrůstá tráva případně plevel z okolí. Nedostanou se do něj ani slimáci. Postavit ho můžete na zahradu, tehdy je zálivka přiměřená. Obecně se ale doporučuje zeleninu nerozmazlovat. Budete-li ji zalévat každý den, zvykne si a její kořenový systém bude mělký. Nebude totiž potřeba prokořenit. Postavíte-li záhon na zpevněnou zem (beton, dlaždice), pak bude rychleji vysychat a je nutné ho častěji zalévat.


You must be logged in to post a comment Login