
Články
Žádáte o příspěvek na bydlení jako OSVČ? Víme, co vás čeká
Příspěvek na bydlení nemohou čerpat jen zaměstnanci, ale i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Víte, v čem se podání žádosti u podnikajících osob liší?

O příspěvek na bydlení mohou žádat i OSVČ. Zdroj obrázku: Andrey Popov / Shutterstock.com
I osoba samostatně výdělečně činná má nárok na příspěvek na bydlení. A to v případě, že za náklady spojené s bydlením zaplatí více než 30 % svých příjmů, včetně příjmů dalších posuzovaných osob. Žádost o příspěvek na bydlení stačí podat jednou, poté se náklady za bydlení dokládají za 1. a 3. čtvrtletí kalendářního roku.
Indukční deska Fagor – Záruka pohodlného vaření
https://www.youtube.com/watch?v=OZzRdm9UYz8
Žádost nelze podat online
OSVČ mohou podat žádost o příspěvek na bydlení téměř stejným způsobem jako lidé, kteří nepodnikají. A to prostřednictvím identity občana (datové schránky), na pobočce Úřadu práce podle místa skutečného bydliště, ale i poštou a e-mailem s elektronickým podpisem. Výjimka je však v tom, že OSVČ zatím nemohou podat zjednodušenou žádost prostřednictvím online aplikace. Mohou však vyplnit online formulář, případně si jej stáhnout a vyplnit ručně.
Musíme vyhodit lampu s integrovanou LED, když přestane svítit?
Žádost o příspěvek na bydlení a daňové přiznání
U osob samostatně výdělečně činných se příjem posuzuje na základě podaného daňového přiznání za rok, který předchází roku, v němž se příjem dokládá. Tato situace platí od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku. To znamená, že OSVČ kvůli doložení příjmů za 1. čtvrtletí nemusí spěchat s podáním daňového přiznání za předchozí rok. Daňové přiznání není nutné dokládat fyzicky, úřad si jej vyžádá od finančního úřadu.

Už jste o příspěvek na bydlení požádali? Zdroj: Canstockphoto
Jak se vypočítává rozhodný měsíční příjem?
Jako rozhodný příjem se OSVČ započítává pro posouzení nároku na dávku jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, bez ohledu na to, jak dlouho v tomto roce samostatnou činnost vykonávala.
Vždy se započítá nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, což je 18 900 Kč. Pokud má příjmy nižší, než je tato částka, bude Úřad počítat s měsíčním příjmem ve výši 18 900 Kč.
Zdroj: penize.cz, mesec.cz
https://www.youtube.com/watch?v=n7nq5XiPAfc
You must be logged in to post a comment Login