Zahrada

Začněte s péčí o jahody již nyní a v létě skliďte sladké plody

Od   | 

Milujete během léta čerstvě natrhané jahody z vaší zahrádky? K tomu, abyste si na nich mohli pochutnat, je třeba začít s péčí právě nyní. Přestože jahody nejsou příliš náročnou rostlinou k pěstování, je potřeba jim věnovat zejména na jaře určitou pozornost. Během června se nám odvděčí sladkými plody.

Abyste v létě sklidili sladké jahody, je potřeba se o rostliny postarat. Zdroj: Pixabay

Zbavte se plevele

Někteří z nás jahody připravili na zimu poctivě a již na podzim jahody okopali. Pokud ale jahody na podzim nedostaly žádnou péči je možné, že okolo nich objevíte nechtěný plevel. Toho je potřeba se v první řadě zbavit ideálně i s kořeny, aby se dále nemnožil. Plevel by mohl ovlivnit celkovou úrodu, ale i formu jahod.  

Jahody v první řadě zbavte veškerého plevele. Zdroj: Pixabay

Odstraňte staré listy

Po odstranění plevele se pusťte na listy jahod a odstraňte ty, které jsou suché, nebo nezdravé. Takové listy mohou být napadeny škůdci, či jinými chorobami, které by se dále mohly šířit na další rostliny. Pokud se bojíte, že jahody ostříháte příliš, nezoufejte, během chvíle opět obrazí. Suché listy mohou být ukryty i pod zeminou, proto opatrně třeba hráběmi půdu načechrejte a listy odstraňte. Dávejte přitom pozor, abyste omylem nevytáhli celou rostlinu. Listy, které jsou pouze suché můžete přidat na kompost. Naopak ty, které se zdají být nezdravé raději spalte.  

 

Textil na zahradě může být ušit z venkovních látek. Kam pro ně?

Hnojení jahod

Jakmile spatříte, že na rostlině začínají růst nové listy, je potřeba sáhnout po hnojivu a jahodám dopřát dostatečnou výživu. S hnojivem však zacházejte opatrně, aby se nepopálily nové listy. Již při stříhání starých listů můžete do půdy zapracovat třeba koňský, nebo kravský hnůj. Po vyrašení listů na jaře však použijte granulované hnojivo určené přímo na jahody.

Další hnojení nastává během května, kdy jahody začínají kvést. Při tomto hnojení lze použít například slepičinec, ve kterém se nachází draslík, fosfor, nebo dusík. Slepičinec dejte do kbelíku, či jiné nádoby tak, aby ho byla přibližně třetina. Zbylou část kbelíku dolijte vodou a nechte uležet zhruba 3 týdny. Přestože tato směs velmi zapáchá, pro jahody je to nejlepší, co jim můžete dopřát. Směs poté nařeďte v poměru 1:10 s vodou a tímto ho zalévejte zhruba jednou za týden. 

Jahody během růstu a zrání potřebují hnojení hned několikrát. Podložte je fólii, nebo dejte pod plody slámu. Zdroj: Pixabay

Nové jahodníky

Po zimě mohou některé jahodníky uhynout, nebo uschnout. Jednoduše v zahradnictví kupte nové sazeničky, nebo si namnožte jahodníky pomocí šlahounů, kterými se rostlina umí sama rozrůst. Již při výsadbě můžete opět použít kravské, či koňské hnojivo a jemně ho do půdy zapracovat. Sazeničky můžete zasadit do půdy pokryté černou fólií, která přitáhne slunce a zároveň zčásti zabraňuje novému plevelu. 

Plody opatrujte

Jakmile jahody odkvetou a začnou se tvořit plody, je potřeba zabránit jejich styku se zemí. Plody by mohly díky vlhké půdě začít hnít a z úrody by nic moc nebylo. Okolo jahod se tak umísťuje třeba sláma, nebo jemně nasekaná tráva. Někdo používá i plastová pletiva. Jakmile jahody dozrají, je potřeba plody okamžitě sklidit a nechat dozrávat další. 

Jahodníky množíme hlavně odnožemi – šlahouny. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

Ještě nemáte na zahradě nezámrzný ventil?

 

 


You must be logged in to post a comment Login