Rady a tipy

Zabydlely se u vás kuny? Poradíme, jak je vypudit

Od   | 

Ležíte, v klidu usínáte a náhle slyšíte ohromné rány. Zní to skoro, jako by vám někdo nad hlavou stěhoval nábytek. Zřejmě ale nepůjde o zloděje ani stěhovací firmu. Jsou to totiž kuny, které navzdory své velikosti dokáží způsobit ohromný rámus. A nejen to! Pokud problém s kunami nebudete řešit, postupem času se objeví i příšerný zápach.

Kuny jsou chytrá stvoření a boj s nimi musí být důsledný. Zdroj: Unsplash

Seznamte se s kunou skalní

Máte-li za sousedku kunu, zřejmě se bude jednat o kunu skalní. Na rozdíl od té lesní není tolik plachá a naučila se sdílet obydlí s člověkem. Poznat ji můžete podle bílé náprsenky a drobného vzrůstu. Tyto malé šelmy jsou velmi chytré a přizpůsobivé. Může se proto stát, že během jejich vypuzování budete muset být vynalézaví a občas změnit taktiku. Kuny se totiž dokáží snadno adaptovat na případné nepříjemné podněty. Kuna skalní je částečně chráněná, a proto je třeba její vypuzení řešit humánně a bez násilí. A jak na to? S tím vám dnes poradíme!

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Jak na to?

 

Kde se kuna ráda zabydluje

Kuna vás může překvapit na více místech než jen v domě. Dokáže si vytvořit obydlí v zahradním domku, na chalupě nebo třeba pod kapotou auta. Je častým problémem lidí, kteří bydlí v rodinných domech a mají půdu. Ale pozor! Pokud půdu nemáte, přesto se u vás kuna může ubytovat. Pro spánek jí stačí skutečně malý prostor. Pokud máte uvolněnou střešní tašku, dokáže se ubytovat i v úzkém střešním prostoru pod taškami. Žádnou půdu nepotřebuje. Navíc jí jako pozvánka slouží jakákoliv vstupní cesta, která dosahuje velikosti pěsti.

Kuny dokáží napáchat obrovské škody, a to jak v domě, tak pod kapotou auta. Zdroj: Pixabay

Jak zjistím, že mám doma kunu

Jak jsme si již v úvodu řekli, kuny patří mezi velmi hlučná zvířata. Jejich dupání po střeše dokáže být tak hlasité, jako by ho způsoboval člověk. Kuna si navíc ráda přetváří obývané prostředí k obrazu svému. Hluk tedy způsobuje i tato skutečnost. Kromě toho vás na kunu mohou upozornit tyto věci:

  • zvýšený noční hluk
  • zápach výkalů
  • zápach zkaženého masa (kuny si nosí ulevenou kořist do svého obydlí)
  • překousané kabely a dráty (jak na půdě, tak v autě)
  • poškozená střešní izolace a vykousané díry

 

Nejoblíbenější dekorativní stěrky: Které vybrat a kam pro ně?

 

Jak kunu vyhnat

I když jsou tyto šelmy roztomilé, jejich přítomnost v domě může způsobit opravdu rozsáhlé problémy. Obzvlášť, pokud zde kuna vyvede mladé. Proto je třeba řešit celý problém hned na začátku. Největší zbraní kun je jejich inteligence. Do protiútoku tedy musíte jít se skutečnou důsledností. V případě kun totiž nestačí umístit nástrahu. Je třeba jich kombinovat více a situaci sledovat.

Pořiďte si zvukovou rušičku nebo pusťte rádio

Ultrazvuk kunám nedělá dobře a zvuková rušička se pro jejich zapuzení často doporučuje. Nicméně kuny jsou opravdu přizpůsobivé a jsou schopny hluku přivyknout. Je proto důležité koupit takovou rušičku, která zvuk obměňuje. Stejná frekvence po chvíli přestane kunám vadit. Pokud rušičku nemáte, zkuste obyčejné rádio. Ačkoliv to zní jednoduše, mnoho lidí vypudilo kunu právě tak, že na půdu umístili rádio. Tím, že se skladby mění, kuna není schopna hluku přivyknout. Stačí zvolit vyšší hlasitost a nechat rádio několik dní hrát.

Kuna skalní se naučila žit ve městech a přizpůsobivost je její největší zbraní. Zdroj: Pixabay

Vsaďte na sílu světla

Pokud kuny dokáží přivyknout hluku, světlu ne. Proto je dobré pořídit si halogenové světlo nebo plašič s LED bleskem, které reagují na pohyb. Pokaždé, když si kuna vyrazí svou obvyklou cestou, pohybové čidlo ji zaznamená a spustí se světlo. Z toho mají kuny skutečný respekt. Ovšem časem dokáží najít jinou cestu, která povede mimo pohybové čidlo. Proto je třeba situaci mapovat a polohu světelného plašiče měnit.

Rozmístěte pachové nástrahy

Tyto chytré šelmy mají velmi citlivý čich. Pokud ve svém obydlí naleznou nepříjemné pachy, raději se stáhnou. Kuny přímo nenávidí pachově výrazné vjemy, jako je naftalin, silné kořeněné kolínské nebo chlor. Kromě toho je ideální celou věc pojistit lidskými vlasy, psí srstí nebo močí. Kuna ucítí, že její teritorium obývá někdo jiný, a raději odejde. Pokud je váš nepřítel rafinovaný a nic z toho ho nevyděsí, zkuste si v zoologické zahradě vyžádat výkaly nebo moč nějaké velké šelmy. Tohle eso v rukávu kunu rozhodně vypudí.

 

Máte na zahradě volných alespoň 2,5 x 2,5m? Postavte tam saunu

 

Nachystejte sklopnou past

Pokud víte, kudy kuna chodí nebo kde se pohybuje, můžete na ni také připravit past. Protože je však kuna většinu roku chráněná, musí se jednat o humánní sklopnou past, kde je kuna pouze lapena a poté může být vypuštěna. Jako nástrahu pak dovnitř dejte to, co kuna miluje: maso, čerstvá vajíčka nebo bobulovité ovoce.

Nevzdávejte to po prvním dni. Kuna je chytrá, dokáže pasti odolávat dlouho. Jednoho dne ale budete mít štěstí. Pak stačí kunu z pasti vypustit někde v přírodě daleko od vašeho obydlí.

Uzavřete všechny přístupové cesty

Při honu na kunu je dobré na střechu rozmístit foto pasti a řádně zmapovat půdu. Jedině tak dokážete najít místa, kudy kuna chodí, a zatarasit je. Nezapomeňte, že vstupů do vašeho obydlí může být více. A také myslete na to, že jejich uzavření musí být důsledné! Použijte ideálně plech nebo beton. Ostatní věci jsou kuny schopny hravě překonat.

Kuna lesní je plachá a pro vaše obydlí ohrožení nepředstavuje. Zdroj: Pixabay

Kuny jsou malá roztomilá stvoření. Je třeba ale myslet i na to, že jsou to velmi inteligentní šelmy a boj s nimi může trvat i měsíce. Buďte proto trpěliví a důslední. Pokud všechny způsoby selžou, neváhejte se obrátit na profesionály, kteří si odchycením kun dovedou poradit.

Info: Chaty a chalupy, Bydlíme na chalupě, Žijeme se zvířaty, Zvířata v našem okolí

 

Do jaké nádrže zachytávat dešťovou vodu a kam pro ni?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login