Zahrada

Za okna patří také begonie. Tahle má hlízy a působí majestátně

Od   | 

Hledáte květiny, které jsou také vhodné do truhlíků, ale bude to něco jiného, než muškáty a petúnie? Begonie hlíznatá patří k půvabným a vzhledem zajímavým balkónovkám, kterých si rozhodně všimne každý. Letos už to sice nestihnete, ale příští rok už mohou zdobit tyto pestrobarevné a výrazné květiny právě vaše okna.

Hlíznaté druhy begonií jsou vhodné zejména do mobilních nádob, tedy do různých truhlíků, květináčů s venkovní úpravou nebo těch závěsných. Jejich výhodou je pestrá nabídka odlišných odrůd a kultivarů. Na výběr je mezi druhy s květy jednoduchými či plnými, jednobarevnými i vícebarevnými, také velkokvětými, se středními květy nebo drobnokvětými, rovněž existují begonie převislé a silně převislé. Substrát mají rády mírně kyselý, takže s příměsí rašeliny. Spíše než sluneční úpal, upřednostňují zejména polostín a stín, vhodný je třeba okenní parapet orientovaný na sever. Kvetou od května až do října – do prvních mrazíků.

Péče o begonie není nijak náročná. Postačí jim zálivka, avšak realizovaná až když začne být substrát suchý, nesnáší totiž přemokření. Pravidelně by se jim měly odstraňovat odkvetlé části a jednou za dva týdny nepohrdnou hnojivem, nejraději mají ve vodě rozpustný Kristalon. V říjnu, nebo po tom, co projdou prvním mrazem, je vhodné je uklidit domů. Pokud mrazem neprošly, omezujte pomalu zálivku, aby se rostliny zatáhly. Poté hlízy vyndejte z květináče či jiné nádoby a nechejte je na suchém místě proschnout. Zkontrolujte, zda jsou zdravé a bez závad, znehodnocené kusy dejte stranou, ty zdravé zase zazimujte. Nejlépe jim přes zimu bude v bedýnce s rašelinou nebo pilinami někde v suchém sklepě.

 

Ze sklepa je můžete vytáhnout už v únoru nebo v půli března. Jestliže si chcete ušetřit přesazování, tak hlízu vysaďte už do konečné nádoby. Nutné je si uvědomit, jak je výsledná rostlina velká a poté zvolit správný průměr květináče. Na jednu střední až větší nádobu však zpravidla postačí jedna hlíza. Ta by měla být tvrdá, do substrátu s příměsí rašeliny ji zasaďte jen mělce a mírně zalijte, spíše však okolo. Pak už stačí jen vyčkat a pravidelně každé dva týdny aplikovat krystalické hnojivo.

 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login