Ložnice

Za nekvalitním spánkem může stát i špatný výběr barev: Vyberte do ložnice ty správné a vyspěte se do růžova

Od   | 

Jestliže máte problémy se spaním a ráno se probouzíte neklidní a unavení, na vině mohou být špatně zvolené barvy, které ovlivňují celkovou pohodu, náladu a zároveň i kvalitu spánku. Po náročném pracovním dnu si chceme odpočinout a relaxovat. Výrazné a křiklavé odstíny si proto předem rozmyslete. Jaké barvy jsou vhodné a na co si v ložnici dávat pozor?

Do ložnice vyberte klidné barvy. Zdroj: Home Style

Tlumené a jemné barvy

Barvy hrají velkou roli nejen při usínání, ale také při probouzení. Odborníci doporučují do ložnice vybírat z palety jemných a tlumených odstínů barev. Křiklavé barvy se do ložnice nehodí a mohou působit až agresivně. Vyvarujte se tedy sytě červené, černé, křiklavě zelené nebo oranžové. Trendem poslední doby je používat barvy technikou „tón v tónu“, kdy v místnosti kombinujeme několik tónů jedné barvy. I tady je potřeba dát pozor a nekombinovat více než čtyři odstíny.

Tlumené a jemné barvy do ložnice patří. Dokáží zkvalitnit spánek. Zdroj: Casamoderna

Zemité odstíny

Mezi zemité odstíny řadíme barvy spojené s přírodou, dřevem a půdou. Jedná se tedy především o hnědou barvu ve všech odstínech. Ta se skvěle kombinuje s téměř jakoukoli jinou barvou, a proto je skvělou volbou. Ideální je použít hnědou na jednu, nebo dvě stěny a zbytek nechat v bílé, nebo krémové barvě. Příjemné je dřevo, které se hodí na podlahu, nábytek i doplňky. Zemitá barva se příjemně kombinuje například s tlumenou zelenou, která evokuje trávu a k hnědé tak dokonale padne. 

Zemité odstíny se do ložnice maximálně hodí. Zdroj: Home Style

Neutrální barvy

Dříve ložnicím dominovala blankytně modrá barva, která působila zklidňujícím dojmem. V posledních letech však modrou barvu vystřídaly neutrální odstíny šedé barvy a klasické bílé. Navíc jdou elegantně kombinovat s jemnými pastelovými tóny tyrkysové, pastelově zelené, pudrově růžové, nebo béžové barvy. Další barevné prvky do ložnice vnesete díky doplňkům, či ložnímu prádlu. To můžete, na rozdíl od čalouněné postele, měnit podle nálady. Jste-li ale milovníci čistě bílé barvy, pak pamatujte, že je vždy nutné ji kombinovat s jinou barvou. Celá bílá ložnice by nepůsobila dobře a zároveň by navozovala pocit sterilnosti.

Zajímavě lze nakombinovat také neutrální bílou barvu. Zdroj: Casamoderna

Žlutá dodá energii

Do příjemného rána se probudíte nejen díky slunečním paprskům, ale také díky žluté barvě na stěně. Příjemně teplý odstín navozuje rozkvetlou louku, čímž působí pozitivně na mysl a celé tělo. Má blahodárné účinky na nervový systém a tělu dodává nejen příjemnou náladu, ale také energii. Žlutou barvu lze do ložnice zakomponovat i v podobě tapety s drobnými kvítky.

Jih, nebo západ?

Také situování ložnice hraje roli při výběru barev. Nemůžete se rozhodnout, jestli dát přednost teplému, či chladnému odstínu? Jestliže je ložnice situována na sever, pak je nutné sáhnout po světlejším a teplém odstínu. Ze severu do místnosti dopadá studené světlo s nádechem do modra, se kterým je potřeba něco udělat. Místnost situována na jih je teplá a dopadá sem dostatek teplého denního světla. Pokud se tedy ložnice nachází směrem na jih, můžete si dovolit i studené odstíny. Zvolit sem lze samozřejmě i teplejší odstíny, ale je důležité se vyhnout výrazným, agresivním barvám.

Ložnici na sever rozveselí teplé barvy. Zdroj: Ikea

Pár tipů:

  • Pokud se ložnice nachází ve starším domě s výklenky, je možné je barevně odlišit.
  • Bílou barvu do ložnice určitě zakomponujte, ale neměla by hrát hlavní roli.
  • Jestliže barva nekryje tak, jak má, výmalbu opakujte.

 

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login