Koupelny

Sprchový kout walk-in se přizpůsobí vám

Od   | 

Až nastane čas vybrat do své nové koupelny sprchový kout a budete hledat inspiraci třeba na internetu, vyskočí na vás nejspíš i pojem walk-in. Z anglického překladu „vejít“ je jasné, že do této sprchy se opravdu vchází, a to zcela volně a bez bariér.

V rozlehlé koupeně si můžeme dovolit sprchový kout walk-in přístupný z obou stran. Zdroj: Palme

Mezi mnoha typy řešení sprchových koutů představuje walk-in samostatnou a zcela odlišnou kategorii. V každém případě vždy vyniká pěkným a jednoduchým designem, což je asi považováno za jeho největší přednost. Interiér nezatěžuje vaničkou ani často nevzhledným rámem. Prostor pro sprchování je přístupný bez prahu, nemusíte se obtěžovat zavíráním a otevíráním dveří. Zpravidla lze také u výrobce upravit šířku vstupu dle osobních požadavků. Jediným nedostatkem může být to, že absence dveří přece jen znamená nějakou tu kapku vody, rozstříknutou na dlažbě v těsné blízkosti sprchy. 

Walk-in působí velmi elegantně. Zdroj: Ideal Standard

Nezapomeňte na správné osvětlení v koupelně

Zástěna s elegancí

Jak už jsme zmiňovali, sklo si lze vybrat na míru rozměrům sprchového koutu či přizpůsobit atypickému prostoru. Vždy se jedná o bezpečnostní sklo, které může mít navíc některou z úprav zabraňující ulpívání vody a vodního kamene. Sklo se standardně upevňuje do kovové vzpěry a ustavovacího profilu. Tato vzpěra je pevná a zajišťuje stabilitu celé zástěny. Je to velmi elegantní, vzdušné a designové řešení.

Nezapomeňte volit hlavovou sprchu, jejíž průtok nebude vyšší než odtok sifonu. Jinak budete mít v koupelně brzy povodeň.

Zástěnu vezměte vždy od výrobce sprchových koutů

Mnohdy v rámci ušetření financí volíme místo produktu od výrobce sprchových koutů výrobek od sklenáře. Je levnější a na první pohled vypadá stejně, jenže je tu rozdílný jeden podstatný detail. Při usazení skla do profilu sklenáři používají silikon, který časem, z důvodů vlhkého koupelnového prostředí, začne plesnivět. Ten se sice dá vyříznout a znovu doplnit, ale nikdy se při opravě nedostaneme dostatečně do hloubky, takže plíseň znovu vzlíná. Toto se u výrobků konstruovaných jako sprchová zástěna walk-in nestane. 

V koupelně se sprchovým koutem walk in se doporučuje vyšší teplota. Prostor se totiž nezapáří, tak jak bychom byli v kabině. Zdroj: Gessi

S vaničkou nebo bez ní?

Při řešení podlahy sprchového koutu walk-in máte dvě možnosti. První a ideální možností je dlažba vyspádovaná do sprchového kanálku či jen do odtokové výpusti. Tady je dobré, když je dlažba opatřená protiskluzovou úpravou, aby byl pohyb ve sprše stoprocentně bezpečný. Můžete si také vybrat z mnoha druhů těchto odtokových kanálků, které jsou překryté nerezovou lištou. U sprchy walk-in je to nejtypičtější a nejelegantnější řešení. Druhou možností je na podlahu instalovat vaničku, ale takovou, která je v jedné rovině s dlažbou. Rovněž je nutné, aby byla vanička ve spádu, aby se voda nerozlévala po podlaze, ale aby spolehlivě odtékala do sifonu.

Sprchová zástěna koutu walk in může sestávat i ze dvou dílů. Všimněte si propracovaných pojezdů. Zdroj: Hüppe.

Sprcha bez limitů

Je několik prostorových variant, které lze v interiéru s walk-in vymyslet. Skleněná zástěna může být doplněná jen jednou protilehlou stěnou (zdí), a lze tak do ní vcházet z obou stran. Dále může mít jednostranné vcházení, kdy je zeď ze dvou či dokonce ze tří stran. Také skleněnou stěnu lze mít ze dvou stran. Možností je i více, stačí si vybrat nejlépe vyhovující řešení. Co se týká prostorových možností, zpravidla se nabízejí skleněné zástěny s výškou dva metry, ale není problém koupit i zástěnu ve výšce dva a půl metru. Rovněž šířky jsou různorodé, až do šíře 160 cm.      

Instalace bez sprchové vaničky působí velmi elegantně. Zdroj: Geberit

Fotogalerie:

 

Co všechno můžete mít ve sprchovém koutě?


You must be logged in to post a comment Login