Zahrada
Vyžeňte krtka ze zahrady: Zn. Nadobro
Přestože je zima, venkovní teploty se pohybují poměrně vysoko, což láká krtky, kteří se mohou stát nepříjemnými obyvateli naší zahrady. Krtek obecný patří mezi savce. Živí se hmyzem, přesto však nepohrdne ani ještěrkami, žábami nebo žížalami. Při svých toulkách podzemím může vaši zahradu během chvíle naprosto rozvrtat, a vytvořit tak velice neoblíbené krtince – tedy kopečky z hlíny. Jak ho proto ze zahrady co nejrychleji vyhnat?
Krtek je chráněný
V první řadě je potřeba mít na paměti, že krtek obecný je chráněný a je naprosto nezákonné ho likvidovat a zabíjet. Pokud byste se ho přece jen rozhodli zahubit, může vám veterinární správa udělit pokutu ve výši až 50 0000 Kč. Existuje ale několik způsobů, jak se ho zbavit.
I krtek má své výhody
Přestože se to nemusí na první pohled zdát, krtek je v naší zahradě i velmi užitečný. Díky tomu, že se živí převážně hmyzem, koriguje jeho množství, a nehrozí tak přemnožení například nepříjemných škůdců. Navíc svým rytím kypří půdu bez jakéhokoliv plevele, proto lze již vytvořené krtince využít k sazenicím.
Kam pro krby a krbová kamna?
Past na krtka
Na trhu můžete zakoupit speciální pasti na krtka, které ho nezabijí, ani mu jinak neublíží. Říká se, že toto řešení patří mezi nejlepší a nejúčinnější. Pastí se rozumí trubička, která se zasune přes krtinec až do jeho chodby. V okamžiku, kdy se krtek do chodbičky dostane, zavřou se za ním dvířka pasti. Past minimálně jednou až dvakrát denně kontrolujte, aby se chycený krtek netrápil.
Využijte psa nebo kočku
Další skvělé řešení se vám naskytuje, pokud máte psa nebo kočku. Ještě lepší účinky má kočka, která pro krtka představuje přirozeného predátora, před kterým krtek vezme nohy na ramena.
Vyplašte ho
Jestli je něco, co krtek opravdu nesnese, pak je to hluk. Krtka tak jednoduše můžete vyplašit například pravidelným sekáním trávy, volně vypuštěným psem, dětským skotačením nebo speciálními vibračními zařízeními, které se umísťují přímo do krtčí chodby. Možností je také koupě plašičů, jako jsou ultrazvukové, elektronické nebo větrné. Nechcete-li do plašičů investovat, můžete si některý snadno vyrobit doma, a to například větrník z PET lahví, jehož vibrace se přenáší do země.
Přírodní odpuzovače
Krtek má kromě dobře vyvinutého sluchu také skvělý čich a na různé druhy aroma je opravdu citlivý. Pokud chcete do odpuzování zapojit přírodu, můžete vyzkoušet aromatické rostliny, před kterými se krtek rozhodně odstěhuje. Na zahradě proto vysaďte afrikány, řebčíky, česnek, laskavec nebo pryšec. Nevýhodou je ale jejich krátkodobý účinek. Všechny zmiňované rostliny mají tento efekt pouze během léta.
Použijte vlasy a srst
Krtka umí odpudit také lidský či zvířecí pach. Do jeho chodbiček tak můžete čas od času umístit chomáč zvířecích chlupů nebo lidských vlasů.
Chemii nechte na konec
Pokud se přeci jen uchýlíte k použití chemických prostředků, pak je asi nejúčinnější benzín a naftalín. Krtka nezahubí, ale jakmile se dostane do jeho obydlí pod zem, okamžitě se odstěhuje jinam. Do jeho chodby stačí umístit kus novin nebo látky namočenou v naftalínu či benzínu. Sami uvidíte, že během chvíle bude krtek obývat jinou zahradu. Při tomto řešení si dávejte pozor, abyste v blízkosti odpuzovače nerozdělávali oheň.
Velký výběr nejen závěsných svítidel
Jaká je prevence?
Ať už se u vás krtek objevil či nikoliv, vždy je důležitá zejména prevence. Pravidelně sekejte trávu, sekačka totiž krtky odpudí svým hlukem a srovnejte terén (tomu krtek příliš neholduje). Zároveň ze země sbírejte spadané ovoce a plody, které by pro krtka mohly znamenat chutnou svačinu. A nakonec na zahradě krtkovi neponechávejte možnost se zabydlet. Pravidelně tak udržujte kompost a nevytvářejte mu úkryty.
Zdroj info: Malí nepřátelé našich zahrad, Vše o zahradě, Škůdci českých zahrad
Fotogalerie:
Variabilní pohovka vhodná i do menšího bytu
You must be logged in to post a comment Login