Podlahy a stěny
Vyvracíme zažité mýty: Linoleum není PVC
Linoleum patří do moderního interiéru. Jedná se o trvanlivý, anti alergenní, teplý snadno udržovatelný přírodní materiál. Jeho cesta na výsluní však nebyla bezbolestná, a to proto, že zejména některé generace mají linoleum zafixované jako nevzhlednou unifikovanou krytinu ve starších panelových bytech. Co na tom, že se jednalo o PVC, které nemá s linoleem nic společného. Kdybychom ale nehezké PVC tehdejší doby srovnávali s tím, které mají podlahová studia v nabídce dnes, bylo by to vůči modernímu PVC hodně nespravedlivé.
Zatímco je linoleum ryze přírodní materiál s více jak 100 letou tradici, PVC patří mezi levnější syntetické materiály. Základní řady mají nášlapnou vrstvu pod 0,15 mm, takže je to materiál vhodný do místnosti, ve které se příliš nechodí, nebo kde bude sloužit maximálně 2 roky. Jinými slovy snese velmi malou zátěž.
Kam se hodí linoleum
Linoleum je krytina vhodná do interiéru v celém bytě i domě. Jedná se o velmi odolný i pružný materiál, který snese vysokou zátěž a výrobci dokonce udávají, že životnost této krytiny je až padesát let. Krytina je probarvena v celé tloušťce, takže i případné poškození není viditelné a je možné jej celkem snadno opravit. Zatímco celomasivní dřevěné nebo laminátové podlahy mají vyvolat dojem přírodního prostředí, výhodou linolea je široká barevná variabilita. Má prakticky neomezené možnosti barevných kombinací, proto je velmi oblíbená u bytových designerů i investorů, kteří se nebojí experimentovat. To však není podmínkou. Linoleum dovede být i velmi decentní krytinou. Pro širokou nabídku barev i užitné vlastnosti je v posledních letech velmi oblíbené jako krytina do dětských pokojů. Je totiž antialergenní, navíc měkké i teplé, takže pokoj už není nutné doplňovat solitérním kobercem.
Vhodný pro alergiky
Linoleum se vyrábí ze směsi lněného oleje, pryskyřice, vápence, dřevité moučky a přírodních pigmentů. Jsou to složky, které vycházejí přímo z přírody a např. lněný olej má i léčivé účinky a využívá se k léčbě dýchacích obtíží. Směs těchto surovin je za vysokého tlaku lisována na jutovou textilii, čímž vzniká kompaktní podlahovina. K celistvosti povrchu přispívá způsob pokládky, kdy jsou jednotlivé pásy celoplošně nalepeny a následně vzájemně pospojovány svařovací šňůrou. Čistí se nejlépe suchou cestou pomocí speciálních prachových utěrek napuštěných lněným olejem, případně vlhkým mopem s čistícím prostředkem na mýdlové bázi.
PVC k nerozeznání od dřeva
PVC je tu pro ty z nás, kteří z finančních důvodů na přírodní materiály jednoduše nedosáhneme, ale chceme bydlet taky hezky. Ale nezoufejme, i dnešní PVC jsou velmi odolná, dobře se udržují a v neposlední řadě mají mimořádně atraktivní design. Vybere si opravdu každý. Možná, že se i vám už stalo, že jste přišli na návštěvu ke známým a přemýšleli jste, jestli krytina na podlaze je dřevo nebo není. Nakonec jste si museli na podlahu sáhnout, jelikož jste to pouhým pohledem prostě neodhadli. Ani kvalitní PVC není za babku. Aby krytina vydržela mnoho let v nezměněné kvalitě, měla by mít nášlapnou vrstvu alespoň 0,25 až 0,35 mm.
Linoleum a jeho výhody
- přírodní, antialergenní
- na první pohled jednolitý povrch beze spár
- odolný, trvanlivý, teplý, kompaktní
- snadná údržba
- velká barevná variabilita
- tvorba podlahových obrazců
- dlouhá životnost
Nevýhody linolea
- vyšší pořizovací cena ve srovnání s levným PVC
PVC a jeho výhody
- nižší pořizovací cena
- obrovský výběr barev a vzorů
- snadná údržba
- s přihlédnutím k nášlapné vrstvě i dlouhá životnost
Nevýhoda PVC
- nejedná se o přírodní materiál
You must be logged in to post a comment Login