Inspirace
Vyvarujte se těchto 6 chyb při zařizování bytu
Chcete, aby váš domov působil dokonale? Pak se vyhněte těmto šesti nejčastějším chybám, které se opakovaně stávají při zařizování. A přinášíme i jejich nápravu, která je snadná a díky které docílíte harmonického interiéru.
1. Barevné šílenství
Lidé si myslí, že by správně měli vybírat barvu stěn a až poté ostatní doplňky. Opak je ale pravdou. Jestliže si vyloženě nepřejete přesnou barvu, můžete nejprve vybírat nábytek, sedačku, a ostatní vybavení a až následně sladit i barvu stěn. Pokud samozřejmě už dlouho prahnete po určité barvě, není nic lepšího než ostatní vybavení kombinovat až v závislosti na vytoužené barvě.
Pozor ale musíme dávat i na divoké kombinace a výrazné, agresivní barvy, které se brzy okoukají. Základem je najít zlatou střední cestu a v interiéru použít maximálně tři barvy, které by ovšem měly k sobě ladit. Výraznější barvu zvolte pouze na jedné zdi. Na ostatní aplikujte neutrální a jemné odstíny, díky kterým interiér vynikne a nebude působit rušivě.
2. Dvakrát měř…
Okouzlil vás v obchodě krásný stolek, který zkrátka musíte mít? Důležité je změřit si nejen nábytek, ale i volné místo doma. Lehko by se mohlo stát, že stolek doma postavíte a najednou zjistíte, že vypadá, jako by zabral skoro celý prostor. S nákupem nespěchejte, nejprve si dobře opište rozměry konkrétního kusu nábytku a doma si klidně prostor vymezte páskou nebo čímkoliv, co orámuje přesnou velikost. Díky tomu zjistíte, kolik prostoru opravdu nábytek zabere, jestli nebude v místnosti vypadat nevhodně a také kolik místa zbude na průchod.
Jinak na nás působí vystavený nábytek v nasvícené prodejně a jinak doma. Pokud se k vám rozměrově nábytek hodit nebude, zkuste se poptat po jiných rozměrech, nebo zkrátka najděte jinou alternativu. Na trhu je jich více než dost.
3. Zařízení podle poslední módy a nesmyslné napodobování
Také jste se přistihli, že něco musíte mít, protože to zkrátka teď frčí? Pokud jde o oblečení, nic se neděje. Ovšem horší situace nastává u interiéru. Zařizovat ho jen proto, že je to teď, v móde se opravdu nevyplácí. K vybavení do bytu musíme mít nějaký vztah, musí se nám líbit a musí vyjadřovat náš styl. Umístěním módního kusu však můžete vzhled interiéru pokazit, nebo se může brzo okoukat.
Další chybou je napodobování stylu v interiéru od někoho jiného. Líbí se vám kamarádky obývací pokoj nebo sousedova kuchyň? Potřebujete mít přesně tu skříň, kterou jste viděli v časopise? Na toto dávejte opravdu pozor. Domov by měl být zařizovaný srdcem, kreativně a tak, aby se nám líbil a aby vyjadřoval náš vkus a osobitost. Nedostatek ve vlastním stylu bude rozhodně lepší než napodobenina, která vás absolutně necharakterizuje.
4. Vezměte v úvahu proporce
Při zařizování domova je velmi důležité brát v úvahu proporce vybraného zařízení s ohledem na velikost místnosti, kde bude sloužit. Nejde jen o to, jestli se tam kus nábytku vejde, ale i o to, jak v prostoru bude vypadat. Prostorná a robustní sedací souprava určitě vynikne ve velké místnosti a naopak malému pokoji bude slušet menší sedačka, případně kombinace dvou a trojsedu. A nejde jen o velikost sezení. Patří k tomu i výběr velikosti krbové vložky či krbových kamen. Počtu a rozměru odkládacích stolků ad.
5. Špatně vybrané osvětlení
Nekvalitní a špatné osvětlení je nešvarem mnoho domácností. Někdo osvětlení neřeší vůbec a pořídí ho až na závěr jako nutnost, někdo se při výběru dívá pouze na to, jak světlo vypadá. Obě varianty jsou však špatně. Typ osvětlení, rozmístění i intenzita hrají v domácnosti opravdu velkou roli. A to nejen z pohledu našich pocitů, ale špatné osvětlení se může odrazit i na našem zdraví v podobě únavy a nedostatku energie. Osvětlení můžeme zkazit buďto nedostatečným množství v místnosti, anebo naopak přesvícením.
Základem by měl být výběr hlavního osvětlení, jako je například lustr uprostřed místnosti, nebo rozmístění bodových LED světel. Poté můžeme vybírat doplňkové, dekorační osvětlení v podobě stojacích, lamp nebo stolních lampiček. Dobře a vkusně osvícená místnost může vyzdvihnout dominantu v interiéru, ale také vytvoří pravou domácí atmosféru.
6. Podlaha si zaslouží zvýšenou pozornost
Podlaha v interiéru patří mezi nejdůležitější prvek. Udává charakter celému prostoru. Její pořizovací částka patří k těm vyšším, přesto při výběru nešetřete. Zvolte kvalitní materiál, který se vám neokouká, a který se rychle nezničí. Pokládka je spojená s určitým procesem (vyklizení nábytku, přípravy kvalitního podkladu ad.), který nebude chtít za rok, dva opakovat. Obecně platí, že krytina by měla být světlá, tmavší barvy si můžeme dopřát do velkých místností a tam kde je dostatek denního světla.
Do namáhaných místností, jako je předsíň a kuchyně, volte pevné krytiny, jako je dlažba, laminát, případně vinyl. Do ložnice a dětských pokojů zvolte přírodní materiály, ideálně dřevo nebo marmoleum. Ty se hodí i do obývacího pokoje.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login