Inspirace

Vyvarujte se nejčastějších chyb při zařizování. Bude se vám mnohem lépe bydlet

Od   | 

Při zařizování nového bydlení člověk snadno podlehne přílišné fantazii a nechá převládnout představy nad praktičností. Zejména rozsáhlejší úpravy velmi ovlivní, jak dobře se v následujících letech budete doma cítit. Proto chybám raději předcházejte, abyste následky nemuseli složitě a draze odstraňovat.

Líbí se vám jednoduché police? Zvažte, zda nebudou praktičtější uzavřené skříňky. Zdroj: Home Style

Základem je dobrý plán

Vyhněte se impulzivním a nepromyšleným nákupům díky pečlivě vypracovanému plánu. Pomůže vám držet se toho, co jste hned od začátku zamýšleli udělat. Velmi důležitý je hlavně v případě netradičně řešených místností nebo malých bytů. Tady rozhodně není prostor pro chyby a musíte vědět předem, kde co bude. Plánem si dokážete určit také minimální rozpočet, který bude potřeba. Alespoň se nestane, že v půlce zařizování dojdou peníze (pokud jste dlouho do domácnosti nekupovali, udělejte pro jistotu průzkum trhu, abyste si udělali přehled o obvyklých cenách).

Nezapomeňte, že kolem nábytku potřebujete pohodlně procházet. Jeho rozměry volte s ohledem na velikost místnosti. Zdroj: Casamoderna

Pořiďte si metr a nedávejte ho z ruky

Metr se na nějakou dobu stane váš nejlepší kamarád. Při výběru nábytku, doplňků a dalších zařizovacích předmětů nejde vybírat jen podle vzhledu. Velice důležité jsou i rozměry. Nakreslete si v měřítku plánek místností a do něj zaneste veškeré vybavení. Každý kousek musí zůstat dostupný a funkční. Krásná velká sedačka je sice fajn, ale když pak kolem ní ani neprojdete nebo se vám nic jiného do místnosti už nevejde, nebudete se v takovém bytě cítit dobře.

Myslete na to, že se chcete každý den domů rádi vracet. Proto se při zařizování řiďte svými potřebami, zdravým rozumem a heslem, že méně, je někdy více.

Zvolte více menších stolků, které můžete používat dle potřeby. Zdroj: Casamoderna

Světlo hraje důležitou roli

Světlo hraje v našich životech velmi důležitou roli. Už jen proto, že se doma zdržujeme mnohem více než venku. Špatně osvětlené prostory ovlivní naše příjemné pocity i zdraví. Samozřejmostí by mělo být dostatek denního světla. K tomu pak vhodné centrální světlo a další menší funkční osvětlení pro útulnou atmosféru. K relaxaci a odpočinku je vhodnější teplejší a tlumené žluté světlo. Zdroj osvětlení má maximálně 3 800 kelvinů. Pro srovnání má světlo svíčky přibližně 2 000 kelvinů. Na podporu koncentrace volte světlo bílé. Zdroj takového světla má od 4 000 kelvinů víc.

Kromě dekorativních svítidel zvolte i LED pásky. Ideálně integrované v podhledu.
Zdroj: Aulix lighting

Nestavte nábytek jen ke zdi

Tak nějak to máme zažité. Koupíme nový nábytek a šup s ním někam ke zdi. Jenže to je chyba. Když každá skříň, knihovna, komoda nebo křeslo lemují stěny, vypadá místnost přeplněně a menší. Raději si s umístěním jednotlivých kousků trochu vyhrajte a některé kusy dejte klidně do prostoru. Ke zdem patří velké skříně a nábytkové stěny. Některé sedací soupravy dokonce mají vlastní integrovanou baterii, která dovoluje elektrické používání opěrky hlavy či podnožky, takže může stát volně v prostoru aniž byste museli vést viditelně elektrický kabel.

Ze sedací soupravy i křesla by vždy mělo být vidět na dveře

S nábytkem manipulujte podle libosti, ale vyhněte se umístění sedačky zády ke dveřím. Zdroj: Home Style

Pozor na výběr barev

Špatná volba barev může domov proměnit ve velmi nepříjemné místo. Nepřežeňte to hlavně v sytých odstínech. Stejně tak není vhodné vybírat všechno v jedné barvě, protože pak celá místnost opticky splyne. Obecně se doporučuje zvolit dvě až tři barvy. Jedna by měla být dominantní. Nejdříve zvolte barvu podlahy a nábytku a teprve poté přemýšlejte o odstínu na stěnách a barvě dalších doplňků. Protože snáze znovu vymalujete, než změníte  nábytek.

Líbila by se vám romantická kuchyně ve stylu Provence, rustikální obývací pokoj a skandinávská ložnice? Ovšem přeskakovat z jednoho stylu do druhého není dobré a konečný dojem vás určitě radostí nenaplní. Interiér má být jednotný a vzájemně se doplňovat.

Nemusíte všechno dělat sami

Internet je plný návodů, rad a skvělých videí. Možná díky nim máte pocit, že zvládnete nahodit zeď, položit podlahu nebo zapojit nový bojler. Takový přístup se ale nemusí vyplatit. Při nesprávném a neodborném provedení některých prací se brzy mohou objevit různé vady a nedokonalosti, kterým se dalo předejít. Oprava nakonec vyjde mnohem dráž, než kdyby to udělal odborník rovnou. Nezapomeňte, že investujete do svého domova, ve kterém chcete řadu let žít. Šetřit na nesprávných místech se určitě nevyplácí a navíc, mnoho řemeslníků, designerů a dalších má svou síť dodavatelů mnohdy s nabídkou zajímavých slev.

Vybírejte nábytek s přidanou hodnotou


You must be logged in to post a comment Login